آزادی تروریست مالزیایی عملیات 11 سپتامبر

به گزارش اینمن، متهم مالزیایی عملیات تروریستی 11سپتامبر آزاد می گردد.

آزادی تروریست مالزیایی عملیات 11 سپتامبر

با تور مالزی از توسعه یافته ترین کشور شرق آسیا دیدن کنید.

یزید سوفات متهم مظنون به دست داشتن در عملیات تروریستی 11 سپتامبر که در 17 سال گذشته سه بار در زندان های طولانی مدت به سر برده، ممکن است ماه آینده از زندان آزاد گردد.

جاکارتاپست روز یکشنبه دراین زمینه گزارش داد: اگرچه مالزی هنوز در خصوص سرنوشت نهایی یزید سوفات بیوشیمیست مالزیایی متهم به فعالیت های تروریستی به طور رسمی اعلام نظر نکرده اما احتمالا وی ماه آینده از زندان آزاد می گردد.

طبق این گزارش سوفات که اقدامات تروریستی اش به طور مستقیم مرتبط با حملات تروریستی 11 سپتامبر در آمریکا بوده از دو سال پیش تاکنون در زندان سیمپانگ رنگام نزدیک بندر کلانگ مالزی نگهداری می گردد و حکم نهایی وی هنوز صادر نشده است.

خبرگزاری رسمی مالزی برناما دراین زمینه گزارش داد: محی الدین یاسین وزیر کشور مالزی روز آدینه گفت که دراین زمینه هنوز هیچ تصمیمی گرفته نشده است. پرونده وی برای تصمیم گیری نهایی به هیات پیشگیری از تروریسم ارائه می گردد تا دراین زمینه تصمیم گیری گردد.

وی اضافه کرد: انتظار می رود این هیات به زودی تشکیل جلسه دهد در جلسه آینده پیش از هر نوع تصمیمی دراین زمینه ابتدا رفتارهای این زندانی مورد آنالیز قرار می گیرد و باید این تغییر رفتار به تائید هیات برسد. دوره دو ساله بازداشت وی تحت قانون پیشگیری از تروریسم پوتا بزودی به اتمام می رسد.

استریت تایمز نیز دراین زمینه نوشت: یزید سوفات 55 ساله تحصیلکرده رشته بیوشیمی از آمریکاست و از وی به عنوان تروریست توبه نکرده یاد می گردد. وی براساس قانون پیشگیری از تروریسم (پوتا) مالزی برای سومین بار و از دو سال پیش تاکنون در ایالت جوهور مالزی در زندان نگهداری می گردد. این قانون بازداشت متهمان را بدون محاکمه در زندان به مدت 2 سال امکان پذیرمی کند.

وی از 17 سال پیش تاکنون براساس همین قانون و باتوجه به فعالیت های مرتبط تروریستی و ازجمله کوشش برای فراوری سلاح کشتار جمعی برای القاعده سه بار درزندان به سربرده است.

طبق گزارش های رسانه ای گفته شده است که سوفات چهار تن نیترات آمونیوم را برای تهیه یک سری عملیات تروریستی و بمب گذاری در سنگاپور در سال 2000 به دست آورد، اما پیش از آنکه این نقشه توسط شبکه تروریستی جماعت اسلامیه اجرا گردد، توسط نیروهای پلیس خنثی شد.

سوفات در دهه 1990 اقدام به پرورش و بارگیری میکروب سیاه زخم یا آنتراکس روی سلاح ها در افغانستان کرد. علاوه براین خانه وی در کوالالامپور توسط اعضای ارشد القاعده برای جلسات مورد استفاده نهاده شد. در یک جلسه، آنها درباره برنامه های سقوط هواپیماها در ایالات متحده در 11سپتامبر2001 صحبت کردند.

به گزارش استریت تایمز یزید تنها مالزیایی است که ارتباط مستقیمی با این حملات در آمریکا داشته است. سوفات عضو سابق ارتش مالزی برای اولین بار در سال 2002 براساس قانون امنیت داخلی (ISA) دستگیر شد. وی در سال 2008 پس از گذران دوره های بازآموزی و نشان دادن علائم پشیمانی از زندان آزاد شد اما برای دومین بار در سال 2013 طبق قانون جرائم امنیتی (اقدامات ویژهسوزما)، قانونی که جایگزین ISA شد، به دلیل جذب اعضای جدید برای گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه بازداشت شد که این اقدام منجر به حبس 4 ساله در زندان تاپا در مالزی شد. وی همچنین در دسامبر سال 2017، پس از آنکه مقامات دریافتند که سوفات هنگامی که در حبس بوده بعضی از زندانیان همدوره خود را به استخدام القاعده درآورده، دوباره بازداشت شد.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 4 آبان 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 419

به "آزادی تروریست مالزیایی عملیات 11 سپتامبر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزادی تروریست مالزیایی عملیات 11 سپتامبر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید