بازدید پمپئو از پایگاه نیروی دریایی آمریکا

به گزارش اینمن، وزیر خارجه آمریکا امروز (سه شنبه) پیش از دیدار با نخست وزیر یونان در دومین روز سفرش به این کشور از پایگاه نیروی دریایی آمریکا در خلیج سودا واقع در کرت بازدید کرد.

بازدید پمپئو از پایگاه نیروی دریایی آمریکا

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا سفر پنج روزه منطقه ای خود را با بازدید از شهر سالونیک واقع در شمال یونان آغاز کرد و با نیکوس دندیاس، همتای یونانی خود دیدار کرد و به بررسی مسائلی چون تنش های اخیر میان آتن و آنکارا بر سر دریای مدیترانه شرقی پرداخت.

پامپئو گفت، واشنگتن آماده استفاده از نفوذ سیاسی و دیپلماتیک خود در منطقه با هدف کاهش تنش ها بر سر مرزهای دریای و حقوق مربوط به اکتشاف ذخایر انرژی بین دو کشور است.

مقام های یونان و آمریکا در بیانیه ای مشترک پس از نشست در سالونیک اعلام کردند: آمریکا و یونان بر تقویت همکاری نزدیک بین دو کشور و استفاده از ابزاری برای دسترسی به مرزهای آبی با هدف حفظ ثبات و امنیت در منطقه تاکید کردند.

پامپئو همچنین تصمیم آنکارا و آتن را در از سرگیری مذاکرات بر سر دریای مدیترانه شرقی مورد استقبال قرار داد و گفت: مناقشات دریایی بایستی با گفتگو حل و فصل شوند نه نشان دادن قدرت.

وی افزود: ما اقدامات یونان را در راستا دستیابی به حل و فصل مناقشه مذکور نظاره گر هستیم و امیدواریم که دولت ترکیه نیز همین روش را دنبال کند. همچنین امیدواریم که گفتگوها به یافتن راه حلی برای برون رفت از این بحران بینجامد و برای دو کشور قابل قبول باشد.

پامپئو روز دوشنبه به کرت رفت و شب را در منزل نخست وزیر یونان گذراند. دو طرف امروز صبح پیش از بازدید از پایگاه نیروی دریایی آمریکا در خلیج سودا و یک ناوچه یونانی دیدار داشتند.

حدود 1500 تن در سالونیک علیه سفر پامپئو اعتراض کرده و پلاکاردهایی را در دست داشتند که رویشان شاهین جنگ در کشور ما مورد استقبال نیست و قاتلان مردم مورد استقبال نیستند نوشته شده بود. همچنین اعتراضات کوچکتری در آتن برگزار گشت. اعتراضات از سوی گروه های جناح چپ و حزب کمونیست سازماندهی شده بود. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 13 آبان 1399 بروزرسانی: 13 آبان 1399 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 1252

به "بازدید پمپئو از پایگاه نیروی دریایی آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازدید پمپئو از پایگاه نیروی دریایی آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید