خطر از بین رفتن واکسن های کرونا در پی قطعی مکرر برق

به گزارش اینمن، از مراکز سلامت منتخب واکسیناسیون خبر می رسد که خاموشی های پی درپی، زنجیره سرد مخازن انبار واکسن را قطع می نماید.

خطر از بین رفتن واکسن های کرونا در پی قطعی مکرر برق

به گزارش همشهری؛ درحالی که آغاز قطعی برق به یکی از نگرانی های مراکز درمانی و بیمارستان ها به دلیل ایجاد اختلال در دستگاه های اکسیژن ساز تبدیل شده، حالا از مراکز سلامت منتخب واکسیناسیون خبر می رسد که این خاموشی های پی درپی، زنجیره سرد مخازن انبار واکسن را قطع می نماید. بعضی از متصدیان مراکز سلامت در همین رابطه می گویند که چنین اتفاقی در حالی رخ می دهد که بیشتر مراکز سلامت، زیرساخت های لازم ازجمله دستگاه های ژنراتور تامین برق اضطراری ندارند.

همین اتفاق سبب شده تا در این مراکز، بر بسته بودن مداوم یخچال های نگهداری واکسن و استفاده از یخ برای تامین سرما در کولدباکس ها تأکید گردد. کارکنان این مراکز که نگران ازبین رفتن واکسن ها هستند می گویند درصورتی که این شرایط ادامه داشته باشد، قطعا برای نگهداری از واکسن ها که هر 2-3 روز یک بار به آن ها تحویل داده می گردد، با مشکل روبرو می شوند.

یکی از پزشکان مراکز سلامت که نخواست نامش در گزارش بیاید، دراین باره می گوید: واکسن ها تحمل تغییر دما را دارند، اما این زمان هم کاملا تعیین شده است و درصورت هرگونه تغییر دمایی که موجب آسیب به واکسن شده باشد با تهیه صورتجلسه واکسن از رده خارج می گردد.

او با بیان اینکه نوع واکسن ها با یکدیگر متفاوت است، می گوید: بعضی از واکسن ها اگر درشان باز گردد، حتما باید تزریق صورت بگیرد و نمی توانند مجددا به یخچال برگردانده شوند. واکسن هایی هم که اکنون در ایران مورد استفاده قرار می گیرند عمدتا تک دوز برای یک نفر و 2 دوز تزریق به 2 نفر است. مراحل واکسیناسیون هم به این صورت است که برای اوت نشدن واکسن تعداد تعیین و مورد احتیاج به کولدباکس هایی که دارای آیس پک و دمای 2 تا 8 درجه هستند منتقل و تزریق می شوند، اما هم اکنون نگرانی هایی از قطعی برق وجود دارد و ما درصورت قطعی مداوم برق مجبور هستیم که در یخچال را باز نکنیم تا درجه سرما حفظ گردد.

به گفته این پزشک، اگر قطعی برق تنها همین 2 تا 3 ساعت در طول شبانه روز باشد، مسئله ای برای زنجیره سرمای واکسن ها ایجاد نمی گردد، اما اتفاقی که باعث نگرانی بیشتر شده قطعی برق به صورت 2 تا 3 مرتبه در روز است و با توجه به اینکه سهمیه واکسن مراکز بهداشتی به صورت 2 تا 3 روزه توزیع می گردد درصورت قطع شدن برق مداوم احتمال سوختن یخچال ها و محافظ های آن ها وجود دارد. به گفته او، نگرانی بابت از بین رفتن واکسنی است که به زحمت تهیه می گردد: نگهداری واکسن های 10 دوزی هندی و کره ای و حتی واکسن های چنددوزی روسی در این شرایط بسیار سخت است، چراکه شرایط نگهداری متفاوت تری نسبت به واکسن های چینی دارند.

واکسن های چینی تک دوز هستند و دمای مورد احتیاج آن ها منفی 2 درجه است. اما برای نگهداری واکسن های روسی حتما باید از یخ خشک استفاده گردد که دمای منفی 20 درجه باشد. بعد از خروج از یخچال هم 2 ساعت زمان احتیاج داریم که یخ آن ها باز گردد و پس از آن هم 2 ساعت بیشتر زمان برای تزریق وجود ندارد. در این شرایط ما حتی پرتی واکسن هم داشتیم که باید برای دلیل آن صورتجلسه با نماینده حراست نماینده وزارت بهداشت پر می کردیم که مبادا واکسن به گروه غیرهدف تزریق شده باشد.

به گفته او، در حال حاضر با توجه به اخطار های قطعی مکرر برق در ماه های پیش رو بهترین اتفاق این است که حجم زیادی از واکسن از زنجیره سرما خارج نگردد، اما این شرایط درباره گروه های سنی پایین تر که جمعیت بالاتری خواهند داشت موجب کندتر شدن فرایند واکسیناسیون خواهد بود. این شرایط حتی فشار مضاعفی را بر نیرو های مراکز بهداشت وارد نموده و اضطراب آن ها را افزایش داده است. او در ادامه می گوید که از اداره برق خواسته شده تا از قطع برق این مراکز جلوگیری گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 26 خرداد 1400 بروزرسانی: 26 خرداد 1400 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 1675

به "خطر از بین رفتن واکسن های کرونا در پی قطعی مکرر برق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر از بین رفتن واکسن های کرونا در پی قطعی مکرر برق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید