سازمان ملل نمی تواند ایرانی بودن سلاح های مورد استفاده در حملات آرامکو را تایید کند

به گزارش اینمن، دبیرکل سازمان ملل خاطرنشان کرد، این سازمان نمی تواند مستقلا تایید کند که موشک ها و پهپادهای مورد استفاده در حملات به تاسیسات نفتی عربستان در ماه سپتامبر سرمنشا ایرانی دارند.

سازمان ملل نمی تواند ایرانی بودن سلاح های مورد استفاده در حملات آرامکو را تایید کند

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

به رغم ادعاهای آمریکا، عربستان و قدرت های اروپایی که ایران را مظنون اصلی حملات 14 سپتامبر انصارالله یمن به تاسیسات نفتی آرامکو دانستند، انصارالله مسؤولیت این حمله را به عهده گرفت و ایران هرگونه دخالتی در آن را رد کرد.

رویترز گزارش داد، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در گزارش خود در روز سه شنبه به شورای امنیت گفت که سازمان ملل قطعات و بقایای سلاح های مورد استفاده در حملات به تاسیسات نفتی سعودی در عفیف در ماه مه، حملات به فرودگاه بین المللی أبها در ماه ژوئن و اوت و حملات به تاسیسات نفتی در خریص و بقیق در ماه سپتامبر را آنالیز نموده است.

او در این گزارش آورده است: در این مقطع، سازمان ملل قادر نیست به طور مستقل تصدیق کند که موشک های کروز و پهپادهای مورد استفاده در این حملات سرمنشا ایرانی دارند.

حملات به تاسیسات نفتی در بقیق و خریص در شرق عربستان موجب افزایش شدید بهای نفت شد. این حملات همچنین خسارات و آتش سوزی هایی را به همراه داشت که حدود پنج درصد عرضه نفت جهانی را تحت شعاع قرار داد. عربستان سوم اکتبر اظهار داشت که فراوری نفت را به طور کامل از سرگرفته است.

عربستان در ماه سپتامبر اظهار داشت، در حملات به تأسیسات نفتی اش از 18 پهپاد و هفت موشک کروز استفاده شد که به سیستم مکان یاب جهانی (جی پی اس) مجهز بوده تا حملات دقیق تر انجام شوند.

سخنگوی ائتلاف به رهبری عربستان نیز انگشت اتهام را به سمت ایران گرفت.

کارشناسان سازمان ملل که بر تحریم های شورای امنیت علیه ایران و یمن نظارت دارند بعد از حملات 14 سپتامبر به عربستان سعودی سفر کردند.

با این حال این گزارش سازمان ملل اشاره دارد به اینکه انصارالله یمن نشان نداده اند که سلاح هایی از نوع به کار رفته در حملات به تاسیسات آرامکو در اختیار داشته باشند و ارزیابی ها هم حاکی از این نیستند که آنها چنین سلاح هایی در اختیار دارند.

به نقل از بی بی سی، گوترش سالی دو بار اجرای تحریم های تسلیحاتی علیه ایران را به شورای امنیت گزارش می نماید.

این شورا هفته آینده گزارش جدید را به بحث خواهد گذاشت.

گوترش در ماه سپتامبر حمله به تاسیسات نفتی عربستان را قویا محکوم کرد اما گفت منتظر نتیجه تحقیقات کارشناسان این سازمان خواهد ماند.،ایسنا

بیشتر بخوانید،واکنش ایران به ادعای رویترز مبنی بر پیشنهاد حمله به آرامکو توسط سپاه

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 6 بهمن 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 640

به "سازمان ملل نمی تواند ایرانی بودن سلاح های مورد استفاده در حملات آرامکو را تایید کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازمان ملل نمی تواند ایرانی بودن سلاح های مورد استفاده در حملات آرامکو را تایید کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید