طرح استقلال بانک مرکزی در مرحله تصویب نهایی مجلس

به گزارش اینمن، خبرنگاران: نماینده مردم کرمان در مجلس یازدهم با بیان اینکه اصلاح نظام بانکی در مجلس در مرحله تصویب نهایی است، گفت: استقلال بانک مرکزی با توجه به اهمیت آن در دستور کار مجلس برای پیگیری قرار گرفته است.

طرح استقلال بانک مرکزی در مرحله تصویب نهایی مجلس

به گزارش اینمن به نقل از ایبِنا، محمدرضا پورابراهیمی، نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به کوشش های اجرا شده در مجلس یازدهم در راستای اصلاح نظام بانکداری گفت: این کوشش ها به تدوین طرحی در دو بخش در حوزه قواعد و قوانین نظام بانکی در مورد سپرده گذاری، تسهیلات و همچنین قواعد و مقرراتی که بانک ها در رابطه با مشتریان دارند به ثمر نشسته است.

نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه بیش از سه سال کار کارشناسی در حوزه اصلاح نظام بانکی در مجلس اجرا شده است، اضافه نمود: این طرح در قالب اصلاح قانون بانکداری جمهوری اسلامی ایران به صحن ارسال شده و به صورت یکپارچه کلیات آن نیز در صحن مصوب شده است اما آنالیز جزییات آن با توجه به آنالیز بودجه و پس از آن تعطیلی مجلس به دلیل کرونا به مجلس فعلی موکول شد.

وی با تاکید بر اینکه اکنون دو اصلاح در مورد قانون بانکداری اسلامی موجود بوده و متن های آن ها در اختیار نمایندگان است، توضیح داد: پیشنهاد ما این است که در صحن کمیسیون به اطلاع نمایندگان رسانده و در نتیجه در صحن علنی مجلس مصوب گردد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: اگر نمایندگان فعلی اجماع مجددی با دولت داشته باشند میانبری در مورد اصلاح قانون مذکور اتفاق افتاده زیرا در گذشته چکش کاری های لازم اجرا شده در غیر این صورت نیز اگر دوستان فعلی روی این موضوع ایراداتی داشته باشند با فاصله زمانی بیشتر موضوع رسیدگی می گردد.

پورابراهیمی با بیان اینکه اصلاح قانون بانکداری لازم بوده و اجتناب ناپذیر است، گفت: باید قواعد و قوانین این حوزه بازنگری گردد تا کارایی ها افزایش یابد.

وی با تاکید بر اینکه استقلال بانک مرکزی یکی از اهداف ما در آنالیز اصلاح قانون بانکداری اسلامی است، اضافه نمود: بانک مرکزی در گذشته در کشور ما استقلال نداشته و عملا بانکی دولتی به شمار می رفته است که این برای آینده اقتصاد کشور مطلوب نیست.

نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه اصلاح نرخ سود بانکی و مواردی برای تسهیل گری مراودات مردم با بانک ها در دستور کار است، گفت: اگر استقلال بانک مرکزی رعایت نگردد اصلاح مالی با سختی رو به رو خواهد شد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 25 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 1091

به "طرح استقلال بانک مرکزی در مرحله تصویب نهایی مجلس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح استقلال بانک مرکزی در مرحله تصویب نهایی مجلس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید