عوارض چاقی در درمان کرونا

به گزارش اینمن، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به مؤلفه های مؤثر بر افزایش پدیده پر وزنی در جوامع، تجمع چربی در بدن را یکی از مهمترین عوامل بروز پیامدهای بد در بیماران کرونایی دانست.

عوارض چاقی در درمان کرونا

به گزارش خبرنگاران از مهر، تیرنگ نیستانی، متخصص تغذیه و رژیم درمانی با اشاره به وجود معضل پروزنی و فربه ای در اغلب کشورها و اغلب زیرگروه های جمعیتی، اظهار داشت: افزایش وزن صرفاً ناشی از مصرف ماده غذایی خاصی نیست، به عنوان مثال اینکه خوردن نان باعث چاقی می گردد، تصور غلطی است.

وی در این خصوص شرح داد: به عبارت ساده تر الگوی غذایی در کشورهای مختلف متفاوت است و به تبع شرایط مالی و فرهنگی بعضی گروه های جمعیتی مصرف مواد غذایی ضروری امکان پذیر نیست، این موضوع می تواند مشوقی برای اضافه وزن باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه اظهار کرد: با افزایش تورم مالی دسترسی بعضی گروه های اجتماعی با درآمد پایین به مواد غذایی مورد لزوم کم می گردد، بنابراین نباید انتظار داشت که فرایند افزایش وزن متوقف گردد، بلکه الگوی غذایی تغییر می نماید و افزایش وزن به نوعی بیشتر می گردد.

نیستانی با اشاره به تجربیات خود از ارائه خدمت در این دوران کرونایی، توضیح داد: بر اساس مشاهدات وخامت ابتلاء و پیامدهای ناگوار ابتلاء در افرادی که وزن بالا دارند وقوع بیشتری دارد.

وی با بیان اهمیت این موضوع، ادامه داد: انباشت چربی در بدن با هر توزیعی که باشد، به نوعی التهاب فراگیر یا سیستمیک را ترغیب می نماید؛ به بیان ساده چربی اضافه در بدن التهاب زاست و ماهیت خیلی از امراض مثل کووید 19 بر اساس آسیب شناسی ها، زمینه التهابی دارند.

نیستانی نحوه توزیع چربی را از دیگر نکات مهم دانست و اضافه کرد: وقتی بخش اعظمی از چربی اطراف شکم انباشته می گردد، در تنفس فرد اختلال ایجاد می گردد؛ به عبارت ساده تر حرکت دیافراگم به پایین و انبساط ریه به کفایت افراد با وزن طبیعی رخ نخواهد دارد. در نتیجه میزان منوکسید کربن خون در افرادی که وزن بالاو شکم عظیم دارند بالاتر از افراد عادی است و به همین خاطر مقداری خوابالوده هستند که خوب نیست به ویژه برای فردی که عفونت تنفسی هم دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه موضوع کارایی داروها در افراد با وزن بالا نسبت به افراد با وزن معمول را از دیگر مسائل قابل تأمل در این بحث اظهار داشت.

وی با اشاره به اینکه بالابودن وزن، به ویژه افزایش توده در محیط دور شکم به هیچ وجه پیامد خوبی برای افراد مبتلا به کرونا به همراه ندارد، گفت: طبیعی است افرادی که خانه نشین هستند، به ویژه افرادی که در دوران پیش از قرنطینه فعال بودند، اوقات فراغت بیشتری دارند و همین فراغت روی اعصاب تأثیرگذار است. این افراد سعی می نمایند وقت خود را پر نمایند و اعصاب خود را التیام دهند، بسیاری مواقع این کار را با سر زدن به یخچال و خوردن مواد غذایی که هیچ ارتباطی هم به وضع گرسنگی آنها ندارد، انجام می دهند. این موضوع به فرایند افزایش وزن یاری می نماید.

به گفته نیستانی، این موضوع را می توان از شرایط وزنی بیمارانی مشاهده کرد که در گذشته هم به ما مراجعه می کردند.

وی در مورد راه حل این معضل مطرح کرد: شرایطی که پیش آمده بسیار ناگوار و آزاردهنده است، اما خاص شهر و کشور ما نیست، کم و بیش همه جوامع را گرفتار نموده است، راه التیام یافتن بیمارتر شدن نیست.

متخصص تغذیه و رژیم درمانی توضیح داد: نظم در برنامه غذایی نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است، وعده ای را حذف نکنید، به عنوان مثال اگر هر روز 6 صبح بیدار می شوید، یک روز که 12 ظهر بیدار شدید، به بهانه حذف صبحانه، حجم ناهار را بیشتر نکنید.

نیستانی ادامه داد: فاصله وعده ها نباید خیلی غیرمتعارف باشد و ساعت ها را جوری تنظیم کنید که فاصله زیادی نداشته باشند.

وی توصیه کرد: میان وعده های سالم یادتان نرود، سلامت از بعد بهداشت مواد غذایی، آلودگی و آلایش و میزان کالری آنها منظور است. در بسیاری از مواقع غذای سالم ضرورتاً غذای کم کالری نیست؛ به عنوان مثال مغز دانه های خام بدون نمک، اسید چرب خوب، فیبر و ریز مغذی دارد اما بسیار پرکالری است.

به گفته عضو هیئت علمی دانشگاه، هر یک مشت مغز دانه معادل پنج یا شش مشت پلو کالری دارد، پس نباید به علت سلامت این ماده غذایی، بی رویه مصرف گردد، در مورد میوه ها هم این موضوع صادق است.

وی در خاتمه بر لزوم انجام فعالیت های بدنی تاکید نمود و گفت: بسیاری از افراد فعالیت بدنی ندارند، ورزش نمی نمایند و همواره می گویند وقت نداریم، این بهانه ناپذیرفتنی است، به ویژه برای افرادی که در اکنون خانه نشین هستند. بسیاری از فعالیت های ورزشی به مدد فناوری نوین و اینترنت، مجازی شده است، پس باید از فرصت استفاده کرد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 2 دی 1399 بروزرسانی: 2 دی 1399 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 1355

به "عوارض چاقی در درمان کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوارض چاقی در درمان کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید