واکنش چین به اتهام زنی آمریکا علیه ایران درباره حمله عربستان

به گزارش اینمن، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در واکنش به ادعای آمریکا علیه ایران درباره حمله به مجموعه پالایشگاهی آرامکو خواهان خویشتن داری و خودداری از اقدامات تنش زا شد.

واکنش چین به اتهام زنی آمریکا علیه ایران درباره حمله عربستان

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

به گزارش اینمن، به نقل از رویترز، هوا چونینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز دوشنبه به دنبال اتهام بی اساس دولت آمریکا علیه ایران مبنی بر دست داشتن در حمله به مجموعه پالایشگاهی شرکت آرامکو گفت که مقصر دانستن هر کسی درباره حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی بدون مدرک قطعی، غیرمسئولانه است.

این مقام چینی که در پکن سخنرانی می کرد، همچنین خواهان آرامش و خویشتن داری شد.

وی در یک کنفرانس خبری روزانه گفت: بدون تحقیقی قطعی، فکر کردن درباره این که چه کسی مقصر است، به خودی خودی، خیلی هم مسئولانه نیست. موضع چین این است که ما با هر اقدامی که درگیری را گسترش داده یا شدت می بخشد، مخالفیم.

وی اضافه کرد: ما از کشورهای مرتبط می خواهیم که از اقداماتی که موجب گسترش دامنه تنش های منطقه می شوند، اجتناب نمایند. ما امیدواریم که تمامی طرف ها بتوانند خویشتن داری نموده و به اتفاق هم از صلح و ثبات خاورمیانه حفاظت نمایند.

به گزارش اینمن، انتقاد این مقام چیینی درپی این مطرح می گردد که مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در ادعایی بی اساس گفت: در حالی که روحانی و ظریف وانمود می نمایند که در دیپلماسی مشارکت دارند، تهران پشت نزدیک به 100 حمله علیه عربستان سعودی است!

او در ادامه مدعی شد: ایران حمله ای بی سابقه به این تأمین نماینده انرژی دنیا داشته است. مدرکی دال بر این که این حملات از یمن صورت گرفته، وجود ندارد!

به دنبال این، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در پیامی توییتری در واکنش به ادعای پمپئو علیه ایران مبنی بر اینکه حمله به مجموعه پالایشگاهی شرکت آرامکو کار ایران بوده، نوشت: مایک پمپئو که در فشار حداکثری شکست خورده است، به دورغ حداکثری روی آورده است.

ظریف در ادامه گفت: آمریکا و مشتریانش به دلیل این توهم که فزونی تسلیحاتی به پیروزی نظامی منجر خواهد شد، در یمن گیر افتاده اند.

وی اضافه کرد: مقصر دانستن ایران، به فاجعه سرانجام نخواهد داد. پذیرفتن طرح پانزدهم آوریل ما برای انتها دادن به جنگ و شروع مذاکرات ممکن است به آن انتها دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 مهر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 317

به "واکنش چین به اتهام زنی آمریکا علیه ایران درباره حمله عربستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش چین به اتهام زنی آمریکا علیه ایران درباره حمله عربستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید