پیگیر جزئیات دستگیری دانشجوی قلابی هستیم، مسئولان حراست باید جوابگو باشند

به گزارش اینمن، مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت در واکنش به دستگیری دانشجوی قلابی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، گفت: در حال پیگیری جزئیات این موضوع هستیم و مسئولان حراست باید جوابگوی نحوه ورود و خروج این فرد در دانشگاه باشند و اگر جعل مدرکی در حوزه آموزشی و دانشجویی نیز رخ داده باشد نیز با متخلفان برخورد خواهیم کرد.

پیگیر جزئیات دستگیری دانشجوی قلابی هستیم، مسئولان حراست باید جوابگو باشند

دکتر کیانوش جهانپور در گفت وگو با اینمن، در واکنش به بازداشت یک دانشجوی قلابی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اظهار کرد: اینکه فردی کارت دانشجویی و مدارک دانشجویی نداشته باشد و بخواهد سر کلاس های آموزشی دانشگاهی حضور پیدا کند، کلاهبرداری چندان سختی نیست و این اتفاق در دانشگاه های بزرگ و پردیس های این دانشگاه ها گاهاً اتفاق می افتد؛ اما اینکه آن فرد بخواهد برای حضور در این کلاس ها مبلغی را پرداخت کند، قطعاً از لحاظ عقلی و روانی مسئله ای داشته است.

وی در ادامه توضیح داد: قطعاً ورود و خروج در دانشگاه های ما آنچنان سخت نیست که فردی نتواند این کار را انجام بدهد، اگرچه در مواردی برای ورود به دانشگاه کارت دانشجویی کنترل می گردد؛ اما ممکن است افرادی نیز با ترفندی در این مراکز رفت و آمد داشته باشند و وقتی هم بعد از مدتی چهره فرد برای نگهبانان و نیروهای حراست شناخته گردد، دیگر مدارک آنها کنترل نمی گردد. بنابراین ورود این فرد به دانشگاه موضوع عجیبی نبوده است؛ اما اینکه فردی ادعا کند که امتیاز حضور در کلاس های آموزشی دانشگاه را با پرداخت چندین میلیارد خریداری نموده است، امری شدنی نیست. چرا که حضور در کلاس های آموزشی برای فردی امتیاز محسوب نمی گردد و اگر هم افرادی بابت این موضوع از آن فرد دانشجونما مبلغی را دریافت نموده باشند خود آنها نیز کلاهبردار بوده اند.

مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت همچنین تاکید نمود: اگر به صورت رسمی تقلب و یا تخلفی در آزمونی شکل می گیرد و یا اینکه مدرکی برای فردی ولو جعلی صادر گردد، این موارد امتیازی است که ممکن است در مقابل دریافت وجهی در دانشگاه اتفاق بیفتد؛ اما اینکه فردی بدون کارت دانشجویی و در کلاسی حضور داشته باشد و تکلیف او نیز به عنوان دانشجو یا فارغ التحصیل معین نباشد، به نظر می آید اگر بابت این حضورش مبلغی پرداخت نموده باشد، از طرف آن فرد یا مسئول دانشگاه کلاهبرداری رخ داده است.

جهانپور در خصوص مسئولیت دانشگاه ها در بروز چنین حوادثی نیز گفت: قطعا حراست دانشگاه ها برای بروز چنین مواردی باید جوابگو باشند؛ چرا که رفت و آمد مستمر یک فرد بدون داشتن کارت دانشجویی در دانشگاهی مستلزم جوابگویی وی به حراست و عبور از این مجموعه است. همچنین اگر فردی در برابر حضور در کلاس های دانشگاه مدارکی جعلی یا تقلبی داشته باشد، مسئولان آموزشی و دانشجویی باید جوابگوی این کلاهبرداری و جعل مدارک دانشجو باشند.

به گفته وی، در خصوص دانشجوی فوق باید آنالیز گردد که آیا فرد با ارائه مدارک جعلی و دریافت کارت دانشجویی سر کلاس های آموزشی دانشگاه شهید بهشتی حضور پیدا نموده است و یا اینکه بدون ارائه این مدارک این حضور را داشته است و اگر مدارکی ارائه نداده باشد، انتظامات و حراست دانشگاه باید جوابگوی نحوه ورود و خروج این دانشجو باشند.

دکتر جهانپور در خصوص واکنش وزارت بهداشت در رسیدگی به این موضوع نیز گفت: وزارت بهداشت در چنین مواردی با پیگیری های حراستی و انضباطی به موضوع ورود پیدا می نماید و اگر فرد متخلف کارمند باشد، به تخلفات اداری و اگر هیات علمی باشد، وی را به هیات تخلفات اساتید معرفی می نماید و اگر جنبه حقوقی، قضایی و کیفری هم داشته باشد، به دادگستری معرفی خواهند شد تا آنالیز های بیشتر انجام بگیرد. بنابراین وزارت بهداشت در این موارد ورود پیدا نموده و اگر تخلف محرز گردد، متناسب با آن تخلف برخوردهایی را انجام می دهد.

مشاور وزیر بهداشت همچنین اعلام نمود: هر اتفاقی که خلاف آئین نامه ها و مقررات آموزشی و دانشجویی در دانشگاه های وزارت بهداشت رخ داده باشد، قطعا وزارت بهداشت ورود پیدا می نماید و به عنوان ناظر موضوع را آنالیز می نماید؛ اما در مواردی که ماهیت فراتر از موضوع فعلی باشد، وزارت بهداشت افراد متخلف را به مراجع قضایی معرفی می نماید، بنابراین شاهد هستیم که تمامی موارد تخلف و تقلب در امتحانات، جعل عنوان، جعل کارت و ... در مجموعه مرتب شناسایی و با آنها برخورد می گردد.

به گزارش اینمن، ساعاتی پیش رئیس کلانتری ولنجک از دختری که بدون شرکت در کنکور و حتی ثبت نام در دانشگاه اقدام به حضور در کلاس های رشته دندانپزشکی در دانشگاه شهید بهشتی نموده بود، اطلاع داد و پیگیری های سرویس دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (اینمن) درباره این موضوع تا لحظه ارسال این خبر از سوی بعضی از مسؤولان این دانشگاه بدون پاسخ مانده است و ضروری است دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص نحوه ورود و خروج این فرد به دانشگاه، حضور در کلاس های درس و همچنین ادعای مطرح شده از سوی او مبنی بر پرداخت چندین میلیارد تومان پول به دانشگاه به منظور خرید امتیاز تحصیلی رشته دندانپزشکی به طور دقیق شفاف سازی کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 مهر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 383

به "پیگیر جزئیات دستگیری دانشجوی قلابی هستیم، مسئولان حراست باید جوابگو باشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیگیر جزئیات دستگیری دانشجوی قلابی هستیم، مسئولان حراست باید جوابگو باشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید