چالش های پیش روی نخست وزیر مکلف عراق، مأموریت های اصلی کدامند؟

به گزارش اینمن، خبرنگاران، گروه بین الملل رامین حسین آبادیان: اواسط هفته گذشته بود که برهم صالح رئیس جمهور عراق عدنان الزرفی را مأمور تشکیل کابینه جدید این کشور کرد. این اتفاق پس از آن رخ داد که محمد توفیق علاوی پس از سلسله چالش هایی که با آن روبرو شد از تشکیل کابینه انصراف داد.

چالش های پیش روی نخست وزیر مکلف عراق، مأموریت های اصلی کدامند؟

الزرفی پس از آنکه به عنوان نخست وزیر مکلف عراق معرفی گردید، سخنانی را در مورد برنامه های آینده دولتی که قرار است تشکیل دهد، عنوان نمود. وی در این خصوص گفت: اولویت دولت آینده فراهم کردن زمینه برای برگزاری انتخابات آزاد و شفاف است. الزرفی اضافه نمود: کوشش خود را خواهم کرد که انتخابات آزاد و شفاف در بازه زمانی نهایتاً یک ساله برگزار گردد.

نخست وزیر مکلف عراق همچنین ضمن اعلام حمایت از مطالبات تظاهرات نمایندگان عراقی گفت: برای تأمین امنیت تظاهرات نمایندگان کوشش می کنم. وی گفت: کسانی که معترضان را هدف قرار دهند، تحت تعقیب قرار می گیرند. الزرفی خود به خوبی می داند که تمامی چالش هایی که در جهت محمد توفیق علاوی برای تشکیل کابینه وجود داشت، در مقابل او نیز وجود دارد. از همین روی، مأموریت خود برای تشکیل کابینه جدید و به دست دریافت رسمی زمام امور در عراق را سخت می بیند.

اما عدنان الزرفی کیست؟ عدنان الزرفی متولد سال 1966 در نجف اشرف است. وی فارغ التحصیل دانشکده فقه در دانشگاه کوفه در مقطع دکترا است. الزرفی در سال 1988 به حبس ابد در زندان ابوغریب محکوم شد اما در سال 1991 از آن گریخت. وی در سال 2004 جنبش الوفاء را در عراق راه اندازی کرد. الزرفی حدود 3 سال در عربستان اقامت داشت و از سال 1994 تا سال 2003 در آمریکا به سر برد.

از پُست هایی که تا به امروز در اختیار داشته می توان به استانداری نجف، عضویت در شورای استانداری نجف، ریاست فراکسیون الوفاء، معاونت امور اطلاعات در وزارت کشور و هم چنین دبیرکلی جنبش الوفاء اشاره نمود.

الزرفی درباره خود می گوید: من یک ملی گرای دموکرات هستم که به استقلال عراق از هر وابستگی خارجی ایمان دارم. عراق باید از اختلافات مذهبی و قومی بر اساس ارزشهای ملی دور بماند. عراق یک کشور عربی- اسلامی است که نقش مهمی در ثبات منطقه ایفا می نماید.

همانطور که پیشتر اشاره شد، عدنان الزرفی با چالش های متعددی در جهت تشکیل کابینه خود روبرو است. او 30 روز زمان دارد تا کابینه خود را تشکیل دهد؛ کاری که محمد توفیق علاوی در تحقق آن پیروز نشد. الزرفی بسیار امیدوار است که به سرنوشت علاوی دچار نشده و بتواند در مدت زمان قانونی تعیین شده در قانون اساسی مأموریت تشکیل کابینه را نهایی سازد.

ازجمله مهمترین چالش های پیش رویِ عدنان الزرفی کسب حمایت احزاب و جریان های سیاسی مختلف به ویژه احزاب و جریان های شیعی است. آخرین اخبار و گزارش ها درخصوص صحنه سیاسی عراق حاکی از آن است که احزاب و جریان های شیعی عمدتاً با مکلف شدن الزرفی به تشکیل کابینه مخالف هستند و این همان مسأله ای است که الزرفی باید آن را حل و فصل نماید، چراکه در غیر این صورت پیروز به تشکیل کابینه خود نخواهد شد.

واکنش های رسمی گروه های برجسته شیعی در عراق به خوبی بیانگر موضع آن ها در قبال مکلف شدن الزرفی به تشکیل کابینه جدید عراق است. درهمین ارتباط، اخیراً ائتلاف فتح به رهبری هادی العامری با صدور بیانیه ای به اقدام برهم صالح رئیس جمهوری عراق در مکلف کردن عدنان الزرفی برای تشکیل کابینه خارج از فرایند قانون اساسی واکنش نشان داد. در این بیانیه آمده است: ما مخالف اقدام غیرقانونی که رئیس جمهوری در مکلف کردن نامزدی خارج از فرایند قانون اساسی که بر ضرورت مکلف کردن نامزد فراکسیون عظیم مجلسی تاکید دارد، هستیم.

علاوه بر این، جریان حکمت ملی به رهبری سید عمار حکیم نیز در بیانیه ای اعلام نمود: از آنجا که این حزب پیگیر مراحل انتخاب عدنان الزرفی برای تشکیل دولت انتقالی آینده از سوی رئیس جمهوری بود، اعتراض خود را از نحوه انتخاب الزرفی اعلام می کنیم و درباره روش استفاده شده در این اقدام که بیانگر بی توجهی به شماری از گروه های سیاسی مهم و اساسی کشور است، ملاحظاتی داریم و به حسن نیت ها و اولویت دادن به منفعت عمومی اعتماد داریم. درهمین حال، فالح الخزعلی نماینده وابسته به فراکسیون کتائب سیدالشهداء در مجلس عراق با مأمور شدن عدنان الزرفی برای تشکیل کابینه به مخالفت برخاست.

وی اعلام نمود: خواسته های تظاهرات نمایندگان و مرجعیت دینی و گروههای سیاسی با نخست وزیر مکلف سازگار نیست. گروه های شیعی دیگر نظیر العقد الوطنی و النهج الوطنی نیز واکنش مثبتی به معرفی الزرفی به عنوان مأمور تشکیل کابینه نداشته اند. بنابراین یکی از عظیمترین چالش های پیش روی الزرفی جلب حمایت گروه های شیعی است. در غیر این صورت، الزرفی پیروز به تشکیل کابینه نخواهد شد؛ به ویژه اینکه ائتلاف اکثریت در مجلس عراق از دادگاه فدرال این کشور خواهان بازنگری در اقدام برهم صالح در معرفی الزرفی نیز شده است.

چالش دیگری که نخست وزیر مکلف عراق با آن روبرو است، مواضع حزب دموکرات کردستان است؛ مواضعی که البته یکی از عوامل اصلی عدم پیروزیت محمد توفیق علاوی در تشکیل کابینه بود. هشدار تلویحی یکی از اعضای حزب دموکرات کردستان به عدنان الزرفی نشان از آن دارد که سران اقلیم کردستان قصد دارند همچنان مطالبات پیشین خود از علاوی در فرایند تشکیل کابینه را از الزرفی نیز مطرح نمایند؛ مسأله ای که تشکیل کابینه را پیچیده خواهد نمود.

در همین ارتباط، ریبین سلام، عضو حزب دموکرات کردستان عراق در سخنانی گفته است: الزرفی باید متوجه آنچه منجر به شکست محمد توفیق علاوی شد، باشد و حقوق همه طیف ها را مورد توجه قرار دهد و مطابق قانون اساسی عمل کند. این سخنان عضو حزب دموکرات کردستان نشان می دهد که این حزب همچنان در تعامل با الزرفی نیز هموان مواضع خود در برابر علاوی را اتخاذ خواهد نمود.

فارغ از چالش های متعددی که الزرفی در زمینه تشکیل کابینه با آن روبرو است، وی در صورت عبور از این چالشها و پیروزیت در تشکیل کابینه مأموریت های بسیار مهمی را نیز برعهده دارد که اخراج نظامیان تروریست آمریکایی در رأس این مأموریت ها واقع شده است. الزرفی خود نیز نیک می داند که هیچ مأموریتی برای نخست وزیر آینده عراق مهمتر از اجرایی ساختن مصوبه مجلس مبنی بر اخراج تروریست های آمریکایی، نیست.

ازجمله دیگر مأموریت های الزرفی جامه عمل پوشاندن به خواسته ها و مطالبات معترضان عراقی است؛ خواسته هایی که مقامات مختلف عراق آن ها را به رسمیت شمارده اند و منتظر روی کار آمدن دولت جدید برای حل و فصل مسائل معترضان هستند. از همین روی، بدیهی است که در صورت پیروزیت الزرفی در تشکیل کابینه وی می بایست گام های سریع و مثبتی را در راستای محقق ساختن مطالبات معترضان عراقی بردارد؛ کما اینکه مرجعیت عالیقدر شیعیان عراق نیز بارها بر روی این مسأله تأکید نموده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 925

به "چالش های پیش روی نخست وزیر مکلف عراق، مأموریت های اصلی کدامند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چالش های پیش روی نخست وزیر مکلف عراق، مأموریت های اصلی کدامند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید