آبشار لاتون؛بلندترین آبشار استان گیلان، عکس

به گزارش اینمن، آستارا با لوندویل و آبشار لاتون و روستاهای بکر و دست نخورده ای که دارد، میزبان خوبی برای یک سفر متفاوت و یک تجربه منحصر به فرد خواهد بود!

آبشار لاتون؛بلندترین آبشار استان گیلان، عکس

آبشار لاتون را باید در 15 کیلومتری جنوب شهرستان آستارا، شهر لوندویل و در روستای کوته کومه ببینید. آبشاری که با ارتفاع 105متری اش لقب بلندترین آبشار استان گیلان را یدک می کشد.

از لوند ویل یک راه فرعی آسفالته به طرف روستای کوته کومه وجود دارد که بعد از یک ربع شما را به این روستا می رساند. اما از آن به بعد باید به پاهایتان اتکا کنید تا بعد از سه ساعت پیاده روی از میان جنگل ها، صدای آبشار را بشنوید. در حقیقت فاصله از روستای کوته کومه تا آبشار حدود 6کیلومتر است که در زمان طی این راستا، ارتفاع به طور تدریجی 750 متر افزایش پیدا می نماید.

در این راستا، باید از تپه ها و آبشارهای کوچکی بگذرید که عبور از آنها احتیاج به آمادگی بدنی کافی دارد. بنابراین توصیه می کنیم چند بار در راستا توقف نموده و تجدید قوا کنید. در راستا صعودتان به یک روستای قدیمی متروکه هم برمی خورید که آسیو شوان نام دارد. آسیو در زبان تالشی به معنی آسیاب و شوان به معنی کنار رودخانه است.

به 500متری آبشار لاتون که برسید، اولیه نشانه های آن را به چشم خواهید دید. در حاشیه این آبشار جنگلی از درختان آلو، گلابی، گردو، فندق و سیب وحشی وجود دارد که در 9 ماه اول سال، سرسبز و پربار و دیدنی هستند.

آبشار لاتون از دامنه های شرقی کوه اسپیناس سرچشمه می گیرد و به رود خانه 17 کیلومتری لوندویل می رسد. این رودخانه به سمت کوته کومه و لوندویل حرکت نموده و در خاتمه وارد دریای خزر می گردد

بهترین فصل سفر به آبشار لاتون اوایل بهار یا اواخر زمستان است که آب و هوای منطقه معتدل بوده و رطوبت کمتر اذیتتان خواهد نمود. با این حال، توصیه می کنیم این راستا را حتما با یک گروه حرفه ای طبیعت گردی یا کوهنوردی طی کنید تا دچار مسائل پیش بینی نشده نشوید.

اگر گذارتان به این آبشار افتاد، می توانید سری هم به قلعه لاتون و قله اسپیناس بزنید. البته به شرطی که اهل کوهنوردی باشید و آمادگی بدنی کافی برای این کار داشته باشید. در نزدیکی آبشار لاتون پارکینگ، بوفه، سرویس بهداشتی، آبگرم معدنی و اتاق های کرایه ای هم وجود دارد که می توانید از آنها برای یک اقامت کوتاه بهره ببرید.

منبع: گردشبان
انتشار: 3 دی 1399 بروزرسانی: 3 دی 1399 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 1358

به "آبشار لاتون؛بلندترین آبشار استان گیلان، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آبشار لاتون؛بلندترین آبشار استان گیلان، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید