آبشار مارگون در فارس؛معجزه طبیعت ایران

به گزارش اینمن، پیش از این درباره لرستان، عروس آبشارهای ایران صحبت کردیم که یکی از مقصدهای آبشارگردی در کشور است.

آبشار مارگون در فارس؛معجزه طبیعت ایران

اما این فقط لرستان نیست که سرزمین آبشارهای زیبا به شمار می رود. در فارس، یکی از مقصدهای مهم گردشگری ایران که آثار باستانی اش، افتخار تمدن عظیم پارسی است، جایی وجود دارد که شما را با زیبا ترین آبشار چشمه ای ایران آشنا می نماید.

داستان فارس: داستان افتخار

وقتی صحبت از استان فارس می شود، ذهن ها به سمت شیراز و شاه چراغ و تخت جمشید و پاسارگاد و مقبره کوروش و عظیمانی چون حافظ خلوت نشین و سعدی شیرازی می رود. دیار شهد و شکر و ادب. مقصد گردشگری شماره یک ایران که بسیاری از ایرانگردان عاشق این اقلیم را شیفته خود کرده است.

جیرفت کرمان و استان زرخیر فارس را باید نمونه هایی عظیم از تمدن پر افتخار ایرانی دانست که برای نسل جدید، صحبت ها و شنیدنی های بسیار دارد. استان فارس، به واسطه ظرفیت های گوناگون فرهنگی، اجتماعی، مالی و گردشگری، یکی از قطب های ممتاز توسعه پایدار ایران در زمینه توریسم بوده که فرصت های بسیاری را برای کارآفرینان این خطه ایجاد نموده است و عباس برزگر، یکی از آن ها به شمار می رود.

گردش در باغ های شیراز، مقصد گردشگری هیجانی استان فارس

در زمستان، یکی از بهترین مقصد ها برای گردشگری و تفریح، استان زیبای فارس است. چهارمین استان عظیم ایران با بیش از 220 شهرستان و بخش و دهستان، دنیایی از جذابیت و گردشگری هیجانی را در اختیار عاشقان ایرانگردی قرار می دهد. آب و هوای معتدل شیراز به خصوص در فصل زمستان، فرصت خوبی برای گردشگری در مناطق جنوبی است.

تصویری از جشن گل نرگس در روستای جره استان فارس

از زبان لری و لاری و ترکی تا خنجی و دوانی و اردکانی که شاید تا کنون نشنیده باشید، در این استان وجود دارد و به همین خاطر، استان فارس را باید جشنواره ای زنده از زبان های اقوام ایرانی دانست.

تصویری از باغ ارم شیراز: نماد باغ های ایرانی

در فارس به خصوص شیراز، عرقیجات و سوغات لذیذی را می توان پیدا کرد که پالوده و سالادش، شهره خاص و عام است.

از هر مرکز استان در کشور، پرواز مستقیم به دار العلم که سومین مقصد گردشگری مذهبی ایران به شمار می رود، وجود دارد.اتفاقاً در فصل زمستان که هنوز با موج گردشگران نوروزی روبرو نشدیم و هوا هم مطبوع است، شیراز گردی و فارس نوردی، حس و حال خاصی دارد که به ایرانگردان ارزان گرد، توصیه می شود.فارس، دیار پر افتخار ایران، نگین های بسیاری دارد که مارگون، یکی از آن ها است.

مارگون: زیبا ترین آبشار استان فارس

مارگون، عروس طبیعت فارس نام دارد. جایی در شمال غربی این استان که در 130 کیلومتری شیراز واقع شده است و با استقبالتریپ ادوایزری ها هم روبرو شده است.

با یک ساعت و اندی رانندگی از مرکز شیراز، می توان سراغ مارگون را گرفت و با اتوبوس و خودرو کرایه ای، به آن منطقه رفت. جایی که ملاقاتش، همچون ملاقات از پارسه، شگفتی عاشقان اقلیم هزار رنگ ایران را در پی دارد. مارگون، از نظر جغرافیایی، چهل و هفت کیلومتری شهر سپیدان است که همجوار روستای زیبای مارگون واقع شده است.

تماشای پایکوبی آب و گوش سپردن به موسیقی ناب طبیعت که سمفونی عشق را در دیار عظیمان تاریخ به صدا در می آورد و اهل معرفت را با آوای دل انگیزش، مست می نماید. اینجا، تماشاگه راز است، ارکستری که نقاش طبیعت، بر روی دیواره های صخره ای خلق کرده است و جلوه ای از ابهت طبیعت پر رمز و راز ایرانیان را به تصویر می کشد.

آب خنک این آبشار، به خصوص در اواخر بهار تا اوایل پاییز، طراوت خاصی را به صورت مسافرانش می دهد و کم تر پیش می آید که دمای آن، از 10 درجه بیشتر شود.مارگون را بعضی ها زیبا ترین آبشار خاورمیانه می دانند. منطقه ای که به کم آبی و کم بارش و سرزمینی خشک شهرت دارد و چنین زری را، زرگر شناسد. . .

هیچ رودخانه ای در قسمت بالای این آبشار مرتفع زیبا وجود ندارد و در واقع آب این آبشار زیبا، به وسیله چشمه هایی متعددی که در بند آن واقع شده است تامین می شود و به بیرون سرازیر می شود. سرچشمه مارگون، در خود مارگون است و این از زیبایی های بی نظیر این منطقه است.

این آبشار چشمه ای، در سرانجام راستا خود وارد رودی عظیم می شود و سپس از آن جا، راه رودخانه کمهر را در پیش می گیرد. مارگون به دلیل چشمه های متعدد و ارتفاع متغیر بین هفتاد تا هشتاد متر و عرضی حدود یک متر، مرتفع ترین و عظیم ترین آبشار چشمه ای دنیا را به خود اختصاص داده است.

تفریحات در مارگون

اگر به مارگون رفتید، تنها این عروس زیبا و پر ابهت مارگونی ها نیست که نظر شما را به خود جلب می نماید. البته این آبشار، یک فرصت ایده ال و فوق العاده برای عکاسی به خصوص سلفی دریافت است که مخاطبان بسیار دارد. البته عکاسی از آبشار اصول خاصی دارد.

پس از عکاسی از این آبشار، می توان تن را به آب زد و در خنکای آن، لذت برد. در امتداد راستا آبشار، رودخانه ای واقع شده است که باغات میوه را سیراب می نماید. این درختان، پوشش گیاهی اطراف آبشار را تشکیل می دهد که منظره ای رویایی را در برابر دیدگان شما قرار می دهد.

در اطراف این آبشار، پارکینگ عظیمی واقع شده است که می توان برای توقف خودرو از آن استفاده کرد. امکان چادر زدن نیز فراهم است و تسهیلات دیگری نیز برای رفاه گردشگران در کنارش واقع شده است. راستا پیاده روی به سمت آبشار، سنگفرش شده و به راحتی می توان به سمت این عروس زیبا رفت.

داستان مارگون

مارگون، یکی از روستاهای زیبای ایران در استان فارس است. اگر عاشق روستاگردی در زمستان هستید، این روستا را می توان در اولویت های روستاگردی در زمستان فارس دانست. ساکنان این منطقه را اقوام لر و قشقایی ها دانست که زمستان را برای کوچ انتخاب کرده اند.

اهالی مارگون، مهمان نواز و خون گرم بوده و به خوبی پذیرای بازدید گردشگران از داخل و خارج از کشور هستید و راهنمای محلی خوبی برای گردش در مارگون و مناطق اطراف هستند. یکی از ظرفیت های جذاب فرهنگی مارگونی ها را باید در مراسم عروسی آن ها دانست.

اگر خوش شانس باشید، در بعضی از اوقات، عروس و دامادهای مارگونی را مشاهده خواهید کرد که با لباس های رنگارنگ و جذاب، به ملاقات عروس مارگون می آیند و تصاویر زیبا و خاطره انگیزی را با مظهر جذابیت طبیعی فارس، می گیرند.

یکی از ظرفیت های گردشگری جذاب این منطقه را می توان در پوشش گیاهی و جانوری آن دانست. محوطه پیرامون آبشار در سال 1387 هجری شمسی به فهرست آثار ملی کشور اضافه شد. دشت اطراف آبشار در فصل بهار، مملو از لاله های واژگون است که در لرستان میتوان مشاهده کرد. گل های وحشی و رنگارنگی که در سوباتان گیلانی ها شاهد هستیم، در این منطقه دیده می شود.

زالزالک و زرشک که هر یک خواص بسیار دارد در این منطقه به وفور یافت می شود. باغ های سیب سرخ و زرد مارگون نیز از جمله ظرفیت های طبیعت گردی و کشاورزی منطقه است که در نظر داشته باشید. طبیعت مارگون در بهار، یادآور بهشت است. بنابراین اگر در نوروز 96 قصد جنوب کردید، مارگون را در اولویت های گردشگری خود قرار دهید.

البته توجه داشته باشید که خرس قهوه ای و کفتار و شغال و گرگ ها در کوه ها، مشاهده شده و جنگل گردی شبانه بدون راهنما، می تواند خطرناک باشد.

در شهر سپیدان، آبشار تنگه چیزاب، چله گاه، پیست اسکی، چشمه شش پیر، چشمه بهرغان و تنگ غوره دان از جمله ظرفیت های گردشگری طبیعتی جذاب آن است که می توان از آن ها نیز بهره برد.

چه زمانی به ملاقات مارگون برویم؟

همه اوقات سال، مارگون دیدنی های خاص خود را دارد. اما چون مارگون در فصل گرم سال، امکان آب تنی را برای شما فراهم می نماید، به نظر می رسد لذت مارگون گردی بیشتر می شود. طبیعت این منطقه در بهار، دیدنی تر می شود و چشم اندازی از گل های رنگارنگ نیز به پس زمینه تصاویر شما افزوده می شود.

عروس فارس در فصل زمستان

البته در زمستان، به دلیل بارش برف، بعضی از راستاهای سفر به مارگون، مسدو می شود و گاها دسترسی به آبشار تقریباً غیر ممکن می شود. به همین خاطر، مارگون در زمستان، مقصد مهمی برای کوهنوردان و صخره نوردان منطقه است.

اگر فرصتی شد تا زمستان مارگون را شاهد باشید، حتماً با منظره ای بکر روبرو می شوید. قندیل های عظیمی در کنار آبشار که سفید پوش شدن این عروس زیبا را به همراه دارد.

چگونه به مارگون برویم؟

از نظر تقسیمات جغرافیایی، مارگون در مرز فارس و کهکیلویه و بویر احمد واقع شده اما از نظر تقسیمات کشوری، در شهرستان سپیدان و شمال استان فارس و در ده کیلومتری مرز سپیدان و یاسوج است. بنابراین، شاید مانند جاده حیران، دقیقاً نتوان گفت که مارگون، به فارسی ها تعلق دارد یا کهکیلویه ای ها.

آن چه مهم است، مارگون، عروس زیبای ایرانیان است و بس.

تصویر تابلوی راهنمای دوراهی سپیدان به جاده برم فیروز آباد و آبشار مارگون

برای رفتن به مارگون، راه های زیادی وجود دارد. یا باید از یاسوج همواره جذاب به سمت مارگون بروید یا از داخل شیراز. البته کل راستا شما آسفالته بوده و مشکی از بابت تردد ندارید.

اگر قصد مارگون گردی از سمت یاسوج را دارید، 2 پیشنهاد برای شما داریم. یکی آنکه به سمت شهر کاکان رفته و از آنجا با نیم ساعت رانندگی، خودرا به آبشار برسانید. دیگری، از یاسوج به سمت سپیدان رفته و سپس با رانندگی صد و بیست کیلومتر در ساعت، به سمت مارگون بروید.

کامفیروز و بهشت گمشده در راستا جاده مارگون

البته تا حدود هشتصد متری آبشار، راه ماشین رو وجود دارد و بقیه به صورت سنگ فرش است و می توان به راحتی به آنجا رفت و پیاده روی نمود.در راستای که به سمت مارگون می روید، تابلوهایی وجود دارد که فاصله شما را تا آبشار اعلام می نماید و این نشان می دهد که آبشار گردی، بخشی از ظرفیت های مهم گردشگری منطقه است.

کجا اقامت کنیم؟

اگر به ملاقات این عروس زیبا رفتید، همانطور که در ابتدای گفتار عنوان شد، می توان در شهر سپیدار اقامت کرد که نزدیک این روستا بود و امکانات اقامتی و تفریحی به نسبت خوبی دارد. البته شهر اردکان نیز فرصت اقامت دیگری است که می توان در ذهن داشت. عاشقان کمپینگ و کوله پشتی گردی، معمولاً کمپ در اطراف مارگون را بسیار دوست دارند.

توصیه های مارگون گردی

1- مارگون، متعلق به همه ایرانیان است و حفظ محیط زیست آن، اهمیت بسیار دارد.

2- در ایام تعطیل، گردشگران بسیاری به سمت مارگون رهسپار می شوند و به همین خاطر، اگر قصد استفاده از سمفونی جادویی مارگون را دارید، روزههای غیر تعطیل را برای ملاقات از این عروس زیبای فارس انتخاب کنید.

3- راستا سفر به سمت مارگون در ایام زمستان، پر برف است و بعضاً مسدود می شود. پیش از حرکت، آخرین شرایط آب و هوایی راستا را از اداره راه سوال کنید.

4- اگر قصد اقامت در اطراف مارگون را دارید، کفش مناسب و وسایل گرمایش همراه داشته باشید.

5- نزدیک ترین پمپ بنزین به مارگون در شهر سپیدان است و در شهر مارگون، صندلی سوخت وجود ندارد.

6- اطلاعات گردشگری سپیدان و مارگون را از اداره کل گردشگری استان فارس کسب کنید.

7- مارگون، اثرملی طبیعی کشور است و امیدواریم در آینده ای نه چندان دور، به فهرست میراث یونسکو اضافه شود. عدم آلودگی محیط زیست و حفظ جذابیت بصری آن، از جمله فاکتورهای مهم ثبت آثار طبیعی در این فهرست دنیای است.

8- آشتی با طبیعت را با مارگون گردی در فارس شروع کنیم.

منبع: گردشبان
انتشار: 2 دی 1399 بروزرسانی: 2 دی 1399 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 1356

به "آبشار مارگون در فارس؛معجزه طبیعت ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آبشار مارگون در فارس؛معجزه طبیعت ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید