آیا گوشی سامسونگ گلکسی من ضد آب است؟

به گزارش مجله اینمن، ضد آب یا مقاوم در برابر آب، صفت هایی هستند که غالبا در مشخصات فنی گوشی های هوشمند به کار گرفته می شوند. اما از کجا می توانیم متوجه شویم گوشی ما از چه استانداردی بهره می برد؟ در این مطلب به این پرسش پاسخ خواهیم داد که آیا گوشی گلکسی که در اختیار داریم ضد آب است یا خیر.

آیا گوشی سامسونگ گلکسی من ضد آب است؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که گوشی تان در معرض آب قرار بگیرد. احتمالا هم نگران شدید از این بابت که ممکن است گوشی خیس و در نهایت خراب شود. اما خوشبختانه این روزها بسکمک از گوشی ها با استاندارد مقاومتی ضد آب راهی بازار می شوند. از آنجایی هم که این مطلب در رابطه با گوشی های سامسونگ است، باید بگوییم شرکت کره ای حتی گوشی های میان رده خود را هم با این استانداردها راهی بازار می کند.

استانداردهای مقاومتی همیشه مشابه نیستند و بسته به نوع دستگاهی که استفاده می کنید با یکدیگر فرق می کنند. برخی از آن ها به معنای مقاومت کامل و بهتر در مقابل آب هستند در حالی که برقی دیگر فقط از ورود قطرات آب به درون گوشی جلوگیری می کنند. بنابراین تصمیم گرفتیم به شما در تشخیص اینکه چه گوشی از سری گلکسی تا چه میزان می تواند ضد آب باشد کمک کنیم تا قبل از ورود به دوش حمام، شنا کردن یا مواردی مثل این، بدانید آیا قرار است به گوشی خود صدمه بزنید یا خیر.

ضد آب یا مقاوم در برابر آب؟

در درجه اول بهتر است فرق بین این دو استاندارد را برایتان روشن کنیم. بسکمک از گوشی ها ضد آب هستند و بسکمک دیگر مقاوم در برابر نفوذ آب. هر یک از این استانداردها هم انواع خاص خود را دارند. اما به صورت کلی، گوشی های ضد آب یا همان waterproof محصولاتی هستند که می توانند در برابر نفوذ آب به درون، مقاومت بسیار خوبی از خود نشان دهند. این گوشی ها غالبا حتی در صورت غرق شدن هم می توانند از ورود آب به درون جلوگیری کنند.

در طرف مقابل گوشی های مقاوم در برابر آب را داریم (water-resistant) که می توانند در برابر قطرات باران، تعریق، ریخته شدن تصادفی یک لیوان آب روی آن، یا قرارگیری در یک جای خیس از خود مقاومت نشان دهند. گوشی هایی که با این استاندارد راهی بازار می شوند غالبا در بخش مشخصات فنی خود، عبارت splash-proof را هم دارند.

تشخیص انواع استانداردهای ضد آب IP در گوشی های گلکسی

البته IP فقط برای گوشی های گلکسی نیست و در تمامی گوشی های ضد آب استفاده می شود اما از آن جایی که این مطلب در رابطه با گوشی های سامسونگ است، می خواهیم قبل از اینکه گوشی های این شرکت با استاندارد یادشده را لیست کنیم، به این موضوع بپردازیم که اصلا هر استاندارد چه معنایی دارد.

ساده ترین راهی که می توان با استفاده از آن، ضد آب بودن یا نبودن گوشی را متوجه شد، چک کردن مشخصات فنی آن برای دیدن عبارت IPXX است. البته به جای دو حرف X باید دو عدد قرار بگیرد تا میزان مقاومت گوشی در برابر آب را متوجه شویم. معمولا عدد اول برای میزان مقاومت در برابر ورود گرد و غبار و عدد دوم هم برای مشخص میزان مقاومت در برابر نفوذ آب است. خود عبارت IP هم شکل اختصاری عبارت Ingress Protection به معنای مقاومت در برابر نفوذ است.

با توجه به این توضیحات، در جدول زیر به انواع استانداردهای مقاومتی و معنای متفاوتی که دارند می پردازیم.

اعداد روبه روی IPمقاومت در برابر خاک (عدد اول)مقاومت در برابر آب (عدد دوم)
1مقاومت در برابر اجسام سخت بیشتر 50 میلی متر (مثل دست ها)مقاومت در برابر قطرات آب که به صورت عمودی روی گوشی فرو می ریزد)
2مقاومت در برابر اجسام سخت بیشتر از 12 میلی متر (مثل انگشت دست)مقاومت در برابر اسپری مستقیم آب تا 15 درجه به صورت عمودی
3مقاومت در برابر اجسام سخت بیشتر از 2.5 میلی متر (مثل ابزار و سیم ها)مقاومت در برابر اسپری مستقیم آب تا 60 درجه به صورت عمودی
4مقاومت در برابر اجسام سخت بیشتر از 1 میلی متر (مثل سیم های کوچک)مقاومت در برابر اسپری مستقیم آب از تمامی جهات
5مقاومت در برابر نفوذ گرد و غبار (امکان ورود اندکی گرد و غبار)مقاومت در برابر اسپری پرفشار و مستقیم آب از تمامی جهات
6مقاومت کامل در برابر نفوذ گرد و غبارمقاومت در برابر اسپری پرفشار و مستقیم آب از تمامی جهات
7نداردمقاومت کامل در برابر نفوذ آب با عمق بین 15 سانتی متر تا 1 متر تا 30 دقیقه
8نداردمقاومت کامل در برابر نفوذ آب با عمق بیشتر از 1 متر و مدت زمان طولانی تر

هشدار؛ هیچ وقت گوشی خود را عمدا در معرض ورود آب قرار ندهید، حتی با بالاترین استاندارد مقاومتی

هیچ وقت منطقی نیست وقتی برای یک گوشی استانداردی در نظر گرفته می شود، کاربر عادی آن را برای اطمینان تست کند. چون گارانتی به هیچ عنوان دستگاهی که با ورود آب به درون آن از کار افتاده باشد را شامل نمی شود، حتی اگر آن دستگاه بالاترین میزان مقاومت در برابر نفوذ آب را روی کاغذ داشته باشد. در واقع هیچ گوشی آنطور که گفته می شود کاملا ضد آب نیست و اگر هم محصولی واقعا مقاوم باشد، تا زمانی که آن را امتحان نکنیم هیچ چیزی از این بابت نداریم.

متأسفانه دانستن اینکه گوشی گلکسی ما تا چه میزان ضد آب است فقط زمانی مشخص می شود که آن را درون آب بیندازیم چون حتی تست های مقاومت هم محصولی را بررسی می کنند که گوشی ما نیست! علاوه بر این ها، عوامل زیادی وجود دارند که می توانند در میزام مقاومت گوشی در برابر نفوذ آب ایفای نقش کنند. حتی اگر گوشی گلکسی شما ضد آب باشد، کلر درون آب استخر یا نمک موجود درون اقیانوس و آب دریا می تواند برای گوشی خطری جدی حساب شود. حتی ته مانده های آب هم می تواند یک مورد خطرناک به حساب بیاید. همچنین پلاستیک های محافظی هم که دور گوشی قرار گرفته می شود تا از ورود آب به درون جلوگیری کنند در طول زمان ضعیف و ضعیف تر می شوند. ریختن قهوه، چای، آب یا مواردی از این دست روی گوشی هم تأثیر بسزایی روی فرسودگی این پلاستیک ها دارد.

استاندارد IP باعث می شود گوشی در مقابل حوادث ناگهانی این چنینی مقاومت خوبی را از خود به نمایش بگذارد و در همان دفعات اول خراب نشود. هرچند در این رابطه هم نمی توان با اطمینان صحبت کرد. بنابراین چه دلیلی نیاز دارد که محصول گران قیمت خود را با خود به درون استخر ببرید یا آن را در محل های خطرناکی که امکان دارد در معرض نفوذ آب قرار بگیرد بگذارید. می توانید از پلاستیک های ضد آب استفاده کنید و گوشی را درون آن قرار دهید اما دلیل نمی شود در این صورت هم احتیاط را کنار بگذارید.

لیست گوشی های گلکسی با استاندارد ضد آب IP

با در نظر گرفتن تمام نکات بالا و تعریف های مختلفی که از استاندارد IP داده شد، وقت آن رسیده که گوشی های سامسونگ گلکسی با استاندارد مقاومتی IP را در زیر لیست کنیم. این لیست علاوه بر اینکه می تواند خیال شما را از بابت میزان مقاومت گوشی تان در برابر نفوذ آب و گرد و غبار راحت کند، بلکه می تواند به شما این دید را بدهد که سراغ کدام گوشی از سامسونگ بروید. لیست گوشی های سامسونگ با استاندارد ضد آب IP از قرار زیر است:

نام گوشیIP67
گلکسی A52IP67
گلکسی A52sIP67
گلکسی A72IP67
گلکسی نوت 20IP68
گلکسی نوت 20 اولتراIP68
گلکسی S20 فن ادیشنIP68
گلکسی S20 5G UWIP68
گلکسی S20IP68
گلکسی S20 پلاسIP68
گلکسی S20 اولتراIP68
گلکسی S21 فن ادیشنIP68
گلکسی S21IP68
گلکسی S21IP68
گلکسی S21 پلاسIP68
گلکسی S21 اولتراIP68
گلکسی S22IP68
گلکسی S22 پلاسIP68
گلکسی S22 اولتراIP68
گلکسی Xcover 5IP68
گلکسی Xcover پروIP68
گلکسی Z Flip 3IPX8
گلکسی Z Fold 3IPX8

توجه داشته باشید تمام گوشی های سامسونگ که در این لیست قرار دارند از سال 2020 به بعد تولید شده اند چون قبل از آن، سامسونگ فقط گوشی های بالارده خود را به استانداردهای IP مجهز می کرد. همچنین به خاطر داشته باشید منظور از حرف X در استاندارد IP، تست نشدن محصول در آن زمینه خاص است. بنابراین دو گوشی تاشوی تازه سامسونگ استاندارد خاصی در برابر نفوذ گرد و غبار ندارند.

منبع: AndoridAuthority

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 1 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 1 اردیبهشت 1401 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 2047

به "آیا گوشی سامسونگ گلکسی من ضد آب است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا گوشی سامسونگ گلکسی من ضد آب است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید