بازار بزرگ ایران، بستری تازه برای گرشگری فرهنگی و خانواده محور

به گزارش مجله اینمن، اینجا رهایی و دل بازی حکم می راند؛ می توانی خود را در فضایی بی کران رها کنی و بی دغدغه ساعت ها، حتی روزها فارغ از هیاهوی این شهر بزرگ، تنها از زیبایی و شکوه لذت ببری. گوشه شمال غرب تهران، پهنه ای آرمیده در دامان مهربان البرز، بستری رخدادی بزرگ است. بزرگراه همت را که به واپسین نقطه دسترسی آن در غرب مرکز بیابی، جایی انتظارت را می کشد که به زودی درخششی نو در این شهر بزرگ شروع خواهد نمود. بازار بزرگ ایران، در جایگاه دستاورد نوین ایرانیان خوش ذوق و کوشا برای این سرزمین و مردمانش، در شمال غرب تهران، یک دگرگونی بزرگ پدید می آورد. اینجا خبرهایی نو در راه است.

بازار بزرگ ایران، بستری تازه برای گرشگری فرهنگی و خانواده محور

بازار و انسان محوری

بازار بزرگ ایران، جلوه ای امروزی و مدرن از مفهوم بازار در فرهنگ و تاریخ ایرانی- اسلامی به شمار می آید. همان مفهوم بازار که ایرانیان هزاره ها و سده ها در یاد داشته، گوشه ای از هویت خود و شهرشان را در آن می جسته اند، امروز با برداشت و دریافتی نو، در بازار بزرگ ایران نمایان شده است. طراحان، برنامه ریزان و سازندگان بازار بزرگ ایران، این هم ترازی و هم سانی به یک پدیده تاریخیِ مربوط به گذشته این سرزمین را سرمایه و دستاویز فخری بزرگ برای این بزرگ بازار مدرن می دانند؛ از آن رو که توانسته اند روح و جان تاریخی جامعه و مردم این سرزمین را دریابند و طرحی نو درافنمایند. محوطه های باز و فراخ، بازار بزرگ ایران به روشنی نشان می دهد انسان محوری اندیشه بنیادین طراحی و پدیدآوری این بزرگ بازار مدرن ایرانی بوده است. همان که ویژگی بازارهای قدیم ایرانی نیز بوده است. مخاطبان و میهمانان این پهنه بزرگ مالی، اجتماعی و فرهنگی، خود درخواهند یافت سرمایه انسانی شان در نگرش طراحان و سازندگان بازار بزرگ ایران، از سرمایه های مالیبسیار فراتر بوده است. انسان محوری در این گستره دل ربا حقیقتی تاریخی به همگان می نمایاند؛ هنر ایرانی- اسلامی به انسان باور دارد و آسودگی و آرامش او را در پهنه اجتماعی می جوید. این نگرش و اندیشه در اجرای طرح های گوناگون بازار بزرگ ایران جلوه ای ویژه یافته است.

بازتاب روشن خانواده محوری در گستره گردشگری بازار بزرگ ایران

جذابیت ها و امکانات گوناگون در فضاهای تجاری و بازرگانی همانند ایوان بلور که نور را به گونه ای هنرمندانه در تکمیل معماری پیچیده اما ساده می تاباند و فضایی منحصربه فرد و یگانه پدید می آورد، بی تردید گروه های گوناگون گردشگر و گردشگر را به این سوی تهران خواهد آورد. مرکز تفریحات و تفریح های خانوادگی، آب نمایش و نورپردازی دریاچه، چهارسوق، پیست یخ به عنوان جاذبه ای چشم نواز با جایگاه دیدنگران و شهربازی، منظومه تفریحی و گردشگری بازار بزرگ ایران را تکمیل می نمایند. رویکرد خانواده محور منظره گردشگری بازار بزرگ ایران، از اندیشه ای اجتماعی برپایه باورهای ایرانی- اسلامی برآمده است که خانواده را پایه اصلی اجتماع برمی شمرد، از همین رو است که خانواده محوری، در گستره گردشگری این بزرگ بازار مدرن ایرانی بازتابی روشن دارد.گالری خودرو که فضایی برای نمایش خودروهای برتر جهانی، از جاذبه های نوین تهران در زمینه گردش و تفریح خواهد بود. تالار الماس، یکی از مرکزها و میدان های اصلی بازار بزرگ ایران است که میهمانان بازار بزرگ ایران را به دیدنی دنیایی دیگر فرامی خواند. تالار آینه اما برآمده از هنر درخشان ایرانی- اسلامی، گردشگران و میهمانان را به سفری دراز به دیدنی شکوه و جلال معماری درونی ایرانی می برد.

گردشگران در این بزرگ بازار چه تصویری از ایران می بینند

به بازار بزرگ ایران که می آیی، شاید بازگشت به خانه به زودی ممکن نشود! بزرگ بازارهای کنونی ایرانی تنها برای چند ساعت در روز برای میهمانان شان برنامه داشته باشند؛ اینجا اما اینگونه نیست. بازار بزرگ ایران، برنامه ای بلندتر برای میهمانان اش در نظر دارد؛ آنان را بیش تر و برای زمانی درازتر می خواهد. طراحان و برنامه ریزان بازار بزرگ ایران، برنامه ای بلند برای توسعه گردشگری در مرکز داشته اند. هتلی بزرگ با بهره گیری از دستاوردهای نوین جهانی، ظرفیتی را پدید می آورد تا هم گردشگران و گردشگران حرفه ای برای اقامت، به این سوی تهران روی آورند، هم بسته تفریحی و گردشگری این مرکز شگفت انگیز مالی، اجتماعی، هنری، فرهنگی و تفریحی کامل باشد. گردشگری شهری در اینجا معنایی دیگر می یابد. گردشگران، دیگر گروه مهم هدف در طرح گردشگری بازار بزرگ ایران به شمار می آیند. این مساله به ویژه از نگاه اقتصاد و صنعت گردشگری و ورود سرمایه ارزی به کشور، نگرشی ملی را بیانگر است که پدیدآورندگان این منظومه بزرگ در باور توسعه محور خویش داشته اند. گردشگران، در بازار بزرگ ایران، تصویری از ایرانِ نو را به دیدن خواهند نشست. آنان به دیدنی هنری برخاسته از بستر دیرینه هنرآفرینی و کوشندگی در تمدن ایرانی- اسلامی می آیند که کوشیده است. گذشته درخشان فرهنگ و هنر این سرزمین را به امروزی پررونق و آینده ای تابان پیوند دهد. باغ کتاب، به سویه گردشگری بازار بزرگ ایران، رنگ دانایی و آگاهی می بخشد و پیوندی خجسته میان گردشگران و گستره دانش پملاقات می سازد. باغ ملاقات اما همانند آب روان، سرزنده و شاداب، گستره ای برای دیدن است و گردشگران را به یک میهمانی بزرگ به رنگ دیدن و ملاقاتی دگرگونه نوید می دهد.

منبع: همگردی
انتشار: 10 بهمن 1401 بروزرسانی: 10 بهمن 1401 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 2230

به "بازار بزرگ ایران، بستری تازه برای گرشگری فرهنگی و خانواده محور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار بزرگ ایران، بستری تازه برای گرشگری فرهنگی و خانواده محور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید