با سرباز، بی سرباز؛ شطرنج استقلال و پرسپولیس برای قهرمانی

به گزارش مجله اینمن، مسابقات لیگ برتر ایران بعد از گذشت دو سوم رقابت ها، تکلیف خود را برای انتخاب قهرمان از بین 16 تیم شروع کننده تا حدود زیادی روشن و به دو تیم محدود نموده است. فاصله 13 امتیازی استقلال با سپاهان، تیم سوم جدول و سه امتیازی این تیم با پرسپولیس، تیم دوم جدول، جنگ رقابت را در 10 هفته پایانی به دوئل دو تیم استقلال و پرسپولیس کشانده است؛ نبردی که در آن نقش فرهاد مجیدی سرمربی آبی ها و یحیی گل محمدی از همه ارکان دو باشگاه بیشتر است.

با سرباز، بی سرباز؛ شطرنج استقلال و پرسپولیس برای قهرمانی

رقابت این دو همچون بازی شطرنج بین دو شطرنج باز قهار شده و هیچ کدام نمی خواهند بعد از شروع بازی و وسط بازی کم نظیر خود تا اینجا، آخر بازی را به حریف سمج شان واگذار نمایند.

نگاهی به مهره های هر دو تیم، استراتژی ادامه بازی، استفاده از ظرفیت های تاکتیکی در هر نبرد به همراه بازی خوانی خوب می تواند یکی از پرهیجان ترین لیگ های تاریخ فوتبال ایران را رقم بزند.

10 هفته پایانی از روز 15 اسفند شروع خواهد شد، آبی ها در این روز باید به مصاف گل گهر زخم خورده از رای کمیته انضباطی بفرایند و سرخ ها در آبادان باید به مصاف نفتی بفرایند که سرمربی اش بدون توجه به حاشیه ها تنها آرزویش قهرمانی استقلال در همه رقابت هاست. شطرنج هر دو مربی از همین بازی شروع خواهد شد؛ شطرنجی که در آن اندیشه های تاکتیکی مهم تر از هر فکر کردن به داشته های هر دو مربی است.

مجیدی که دو سرباز اصلی و مرکزی خود سیاوش یزدانی و مرادمند را دیگر در خط دفاعی دراختیار ندارد و بابت آن انرژی زیادی در این روز ها از دست داده، برای بردن تیم قلعه نویی کاری بسیار سخت و دشواری در تهران دارد. او بهتر از هر کسی می داند، قلعه نویی با پنج باخت پی در پی به مجیدی و باخت بازی رفت در خارج از زمین، برای بردن تیم مجیدی شب و روز خود را برای این بازی گذاشته و تیم گل گهر روز سختی را برای او و یارانش در استادیوم آزادی رقم خواهد زد، ولی او نیز تیم خوبی داشته که تا اینجای لیگ بدون باخت و با 14برد و 6 تساوی صدر جدول را به نام خود زده است.

بازی این دو مربی برای مجیدی همچون بازی شطرنج است، خیلی از شاگردان تیم قلعه نویی در این دو سال گذشته شاگرد خود مجیدی بودند و او شناخت خوبی از آن ها دارد؛ شناخت زیاد مجیدی از بازیکنانِ در اختیار قلعه نویی می تواند نبرد او را با مهره های تاثیرگذار گل گهر همچون بازی شطرنج کند. شناخت زیاد از مهره های حریف می تواند یاری زیادی به او کند تا جای خالی زیاد دو سرباز مرکزی اش زیاد دیده نگردد. این بازی نبرد اندیشه های دو مربی است که یکی برای دفاع از افتخارات بزرگش بازیکنانش را به زمین می فرستد و دیگری برای اثبات نقشش در این تیم فارغ از هر تحلیلی همه کار خواهد نمود تا برنده از زمین مسابقه بیرون بیاید.

بعد از پایان ملاقات استقلال و گل گهر، نبرد بزرگ یحیی و یارانش در آبادان با تیم منصوریان و نفت شروع خواهد شد؛ منصوریان در این ملاقات مسئولیت بسیار سنگینی را روی دوش خود می بیند. داداش استقلالی ها خوب می داند طرفداران این تیم کاری ندارند منصوریان کاپیتان تاثیر گذارش را در این بازی ندارد؛ این مهم ترین بازی منصوریان در این 21 هفته است و او برای ادامه فرایند نتایج خوبش در تیم نفت، زیر چشمی نگاهی به شادی طرفداران استقلال دارد، ولی رقیب او مربی بزرگی را روی نیمکت می بیند.

یحیی گل محمدی هم خوب می داند دو، سه هفته بعد بازی های سخت پرسپولیس به پایان خواهد رسید و بعد از هفته هشتم، رقابت های پرسپولیس روی کاغذ آسان تر از استقلال است و باید در این ملاقات همچون هفته های قبل تیمش را برای برد به زمین بفرستد.

یحیی هم دفاع چپ ثابت خود آقایی را ندارد، ولی او استاد بازی با مهره هاست؛ استفاده از کامیابی نیا و سیامک نعمتی و وحید امیری در خط دفاعی در این چند ساله از سوی یحیی و استفاده مناسب از بازیکنانش در خط حمله از او شطرنج بازی قهار در مستطیل سبز ساخته است؛ کسی که می داند در هر بازی جای امیری کجاست و مهدی ترابی در کدام بازی باید از روی نیمکت بازی را دنبال کند و وقت حضور سید جلال در چه زمانی از بازی است؛ خوب می داند برای رسیدن به قهرمانی باید در آبادان پیروز از میدان خارج گردد.

ورزش سه

منبع: فرارو
انتشار: 10 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 10 اردیبهشت 1401 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 2055

به "با سرباز، بی سرباز؛ شطرنج استقلال و پرسپولیس برای قهرمانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با سرباز، بی سرباز؛ شطرنج استقلال و پرسپولیس برای قهرمانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید