خبرنگاران عراقچی بخشی از طرح ابتکاری ایران برای برقراری صلح در قره باغ را بیان کرد

به گزارش اینمن، باکو - خبرنگاران - سیدعباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه سه شنبه شب پس از ورود به باکو، بخش هایی از طرح ابتکاری جمهوری اسلامی ایران برای سرانجام دادن به مناقشه میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان را اظهار داشت.

خبرنگاران عراقچی بخشی از طرح ابتکاری ایران برای برقراری صلح در قره باغ را بیان کرد

جهت دریافت خدمات نمونه طراحی باغ ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

به گزارش خبرنگاران، سیدعباس عراقچی به عنوان فرستاده ویژه جمهوری اسلامی ایران و به منظور پیشبرد ابتکار ایران برای حل مناقشه قره باغ و درگیری های به وقوع پیوسته بین جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان در راس هیاتی و در قالب یک سفر منطقه ای به منظور ملاقات و گفت وگو با مقامات جمهوری آذربایجان، ساعاتی قبل وارد باکو شد.

عراقچی در خصوص این سفر گفت: این سفر در چارچوب یک سفر دوره ای به آن دسته از کشورهای منطقه که در انتها دادن به درگیری های اخیر جمهوری آذربایجان و ارمنستان تاثیر گذار هستند، انجام می گردد و هدف اصلی سفر نیز ارائه ابتکاری جمهوری اسلامی ایران برای حل و فصل این مخاصمه و رسیدن به صلح پایدار میان دو کشور و منطقه است.

فرستاده ویژه جمهوری اسلامی ایران گفت: چارچوب این طرح آماده شده و در این سفر با مقامات جمهوری آذربایجان مطرح و در خصوص آن بحث و گفت وگو می گردد. این طرح در چند مرحله می تواند اوضاع را به یک صلح پایدار برساند و به اختلافات موجود و البته به اشغال اراضی جمهوری آذربایجان انتها دهد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان، بحث انتها اشغال سرزمین های جمهوری آذربایجان را یک عنصر مهم در طرح ابتکاری ایران مطرح کرد و اضافه کرد: حفظ حقوق اقلیت ها و حقوق بشر محبت آمیز پایه دیگر طرح ابتکاری ایران برای انتها مناقشه قره باغ است.

عراقچی گفت: انتها مخاصمه و شروع گفت وگو با یاری کشورهای تاثیرگذار با هدف تضمین صلح از دیگر محورهای اصلی طرح ابتکاری جمهوری اسلامی ایران است.

وی اضافه کرد: ما همه این مسایل را با کشورهای منطقه به مشورت می گذاریم و امیدوار هستیم که این طرح بتواند به نقطه مطلوب برای اجرا شدن برسد.

عراقچی همچنین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان را دو کشور دوست و همسایه مطرح کرد و گفت: روابط گرمی میان ما وجود دارد و ما همیشه از کوشش جمهوری آذربایجان برای آزادسازی شهرها و مناطق اشغال شده خود حمایت می کنیم و تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان و بقیه کشورها در منطقه و تغییر ناپذیری مرزها یک اصل مهم و خدشه ناپذیر است که باید کماکان حفظ گردد.

ملاقات با شاهین مصطفی اف معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان، جیهون بایرام اف وزیر امور خارجه، حکمت حاجی اف دستیار رئیس جمهوری و دیگر مقامات این کشور از جمله برنامه های سفر عراقچی به باکو است.

به گزارش خبرنگاران، سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه به عنوان فرستاده ویژه جمهوری اسلامی ایران و به منظور پیشبرد ابتکار ایران برای حل مناقشه قره باغ و درگیری های به وقوع پیوسته بین جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان، سفر دوره ای خود به باکو، مسکو، ایروان و آنکارا را شروع نموده است.

وزارت خارجه روسیه نیز اظهار داشت که سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران، روز پنجشنبه 29 اکتبر (8 مهر) به مسکو خواهد آمد و قرار است با آندری رودنکو معاون وزیرخارجه روسیه در ارتباط با بحران قره باغ ملاقات و گفت و گو کند.

روز یکشنبه ششم مهرماه جاری درگیری میان نظامیان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مرزهای مشترک دو کشور از سر گرفته شد و دو طرف همدیگر را شروع گر حمله مطرح کردند.

پس از درگیری های نظامی چند روزه ماه جولای (اواسط تیرماه) بین نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان که منجر به تلفات جانی از هر دو طرف شد، جنگ لفظی و بعضی تحرکات دیپلماتیک به تنش در منطقه قفقاز دامن زد و بروز برخورد نظامی میان این دو کشور را قابل پیش بینی نموده بود. دو کشور چندین دهه برسر مالکیت منطقه قره باغ با یکدیگر اختلاف دارند.

در سال 1994 میلادی، به دنبال درگیری های چهارساله نظامی دو کشور، بعضی دولت های اروپایی و منطقه برای انتها دادن به منازعات ارضی میان باکو و ایروان وارد عمل شدند و پایان با میانجیگری گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا، آتش بس میان طرفین مناقشه برقرار شد اما کوشش های بین المللی برای حل مسالمت آمیز این مناقشه تا به امروز نتیجه ای نداشته است.

منبع: ایرنا
انتشار: 18 آبان 1399 بروزرسانی: 18 آبان 1399 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 1263

به "خبرنگاران عراقچی بخشی از طرح ابتکاری ایران برای برقراری صلح در قره باغ را بیان کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران عراقچی بخشی از طرح ابتکاری ایران برای برقراری صلح در قره باغ را بیان کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید