نکات سفر به کویر ؛ راهنمای کامل کویرنوردی، بایدها و نبایدهای سفر

به گزارش مجله اینمن، برای یک توریست، کویر محیطی عجیب در عین حال زیبا است. هر چند در کنار این زیبایی ها، کویر برای توریستهای باتجربه هم چالش های خاصی همراه خود دارد. اگر کسی به یک سفر کویری می رود باید نکاتی اساسی را رعایت کند تا سفری ایمن داشته باشد. برخی از این نکات اصلی همیشه شامل برنامه ریزی دقیق، همراه داشتن اندازه زیادی آب و توجه به بنزین موجود در خودرو می شود. درجه حرارت بالا در طول روز، کمبود آب و زمین های خشک با وسعت زیاد گواه بر این است که نکات سفر به کویر را باید به خوبی فرا گرفت. نکات زیر به شما کمک می کند که سفری ایمن را تجربه کنید، با خبرنگاران همراه باشید.

نکات سفر به کویر ؛ راهنمای کامل کویرنوردی، بایدها و نبایدهای سفر

برنامه های خود را به اشتراک بگذارید

نکات سفر به کویر

قبل از سفر، به یک نفر بگویید که به کجا می روید، مقصد دقیق تان را با او در میان بگذارید و همچنین بگویید چه زمانی قصد بازگشت دارید.

مسیری که قرار است طی کنید، نوع ماشینی که با آن می روید، و روشی که برای ارتباط برقرار کردن استفاده می کنید را قبل از شروع سفر به دیگران اطلاع دهید. همچنین بدون اطلاع رسانی به دیگران برنامه خود را تغییر ندهید.

اطلاعات زیر را در اختیار یکی از نزدیکان خود قرار دهید:

-مسیر و مقصد

-توضیحاتی در مورد خودرو

-اطلاعات همسفر

-کمک های اولیه و داروهایی که همراه خود دارید

-اگر خودتان یا یکی از همسفرها مریضی دارد

مسیریاب همراه خود داشته باشید

مسیریاب در کویر

یکی از مهمترین نکات سفر به کویر ، همراه داشتن جی پی اس یا مسیریاب است.

مسیریاب ها می توانند نقشه های توپوگرافی بسیار مفید و عکس های هوایی را به مسافرهای کویر نشان دهند.

نکات سفر به کویر ، از مناسب بودن خودرو برای کویرنوردی اطمینان حاصل کنید

خودرو مناسب در کویر

اگر وسیله نقلیه شما برای آفرود مناسب نیست، رفتن به کویر کار غیر عاقلانه ای است. اگر خودتان رانندگی می کنید، باید مهارت کافی برای آفرود در مسیرهای سخت را داشته باشید. رانندگی در مسیرهای آفرود نیاز به داشتن وسیله نقلیه مناسب و مهارت لازم برای کنترل آن در منطقه ها ناهموار دارد.

از آنجایی که که بیشتر مسائل در کویر با خراب شدن ماشین شروع می شود، پس لازم است دانش کافی برای تعمیر کردن وسیله نقلیه ای که با آن به کویر می روید را داشته باشید. اطمینان حاصل کنید که ماشین شما از شلنگ های سالم، تایر یدکی، کمربندهای یدکی، ابزار لازم، آب و روغن مناسب برخوردار است. همچنین باک بنزین خودرو را پر کنید و سوخت اضافه همراه داشته باشید.

اندازه زیادی آب همراه داشته باشید

اندازه مناسب برای هر فرد روزی سه لیتر است. در نکات سفر به کویر در مورد آب این قانون وجود دارد که هر چه بیشتر بهتر.

نکات سفر به کویر

اگر از آن استفاده نکردید می توانید در خانه استفاده کنید اما اگر تشنه شوید و آب کافی نداشته باشید، به اندازه مرگ و زندگی این موضوع اهمیت پیدا می کند. در کویر به هیچ عنوان آب را جیره بندی نکنید. هر زمانی که احساس تشنگی کردید حتما آب بنوشید و به این فکر نکنید برای بعدا نگاه دارید زیرا اگر در کویر بدن دچار کم آبی شود، می تواند خطرناک باشد.

برای شرایط اضطراری آماده باشید

شرایط اضطراری در کویر

به اندازه کافی وسایل کمک های اولیه و دارو همراه خود داشته باشید تا در زمان نیاز بتوانید درمان مناسب را در اختیار شخص آسیب دیده قرار دهید. به عنوان مثال اگر همسفری دچار دیابت با آسم است، حتما داروی مورد نیاز را همراه خود داشته باشید.

نزدیک وسیله نقلیه خود بمانید

کویرنوردی

خودرو اولین چیزی است که از طریق گروه امداد پیدا می شود؛ زیرا تشخیص آن با هلیکوپتر یا هواپیما بسیار ساده تر از دیدن انسان است. در صورت خراب شدن ماشین، کاپوت و صندوق را بالا بدهید زیرا امدادگران این کار را نشانه نیاز به کمک می دانند.

مستقیم بر روی زمین ننشینید یا دراز نکشید

کویرنوردی

زمین 30 درجه گرمتر از دمای هوا است. با وسایلی که همراه خود دارید یک سایه بان درست کنید و وسیله ای برای نشستن داشته باشید که حداقل 40 سانتی متر با زمین فاصله داشته باشد. تا به غیر از گرمای زمین، خطر گزیدگی از طریق مار و عقرب را به حداقل برسانید.

با استفاده از عینک آفتابی از چشم های خود مراقبت کنید

یکی دیگر از نکات سفر به کویر استفاده از عینک آفتابی است. شاید به نظر نرسد که تابش خیره کننده خورشید برای بینایی مضر است اما در واقع در کویر باعث می شود فواصل را نتوانید درست تشخیص دهید و همچنین سازگاری چشم برای دیدن در شب را مختل می کند. همچنین می تواند سر دردهای شدیدی را در فرد به وجود آورد.

لباس مناسب بپوشید

لباس مناسب در کویر

کفشی را بپوشید که از پاهای شما به خوبی محافظت کند و در طول سفر تمام بدن خود را پوشیده نگاه دارید.

تماس مستقیم نور خورشید با بدن، برای مدت طولانی در کویر می تواند خطر آفرین باشد.

جوراب های خود را هر چند ساعت عوض کنید زیرا مهم است که در مجاورت هوای تاره قرار بگیرد و همچنین تعویض آن باعث می شود احساس تازگی کنید .

امیدواریم از این مطلب خبرنگاران بیشترین استفاده را ببرید و سفرهای کویری به یادماندنی داشته باشید. تجربه خود از سفر به کویر و نکاتی را که می دانید زیر این مطلب به اشتراک بگذارید.

منبع:سـفـرزون

منبع: دیجیاتور
انتشار: 14 مرداد 1401 بروزرسانی: 14 مرداد 1401 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 2140

به "نکات سفر به کویر ؛ راهنمای کامل کویرنوردی، بایدها و نبایدهای سفر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکات سفر به کویر ؛ راهنمای کامل کویرنوردی، بایدها و نبایدهای سفر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید