چگونه در کمپ های جنگلی با حمله گرگ مقابله کنیم؟

به گزارش مجله اینمن، اگر جزو آن دسته از گردشگرانی هستید که به کمپ های جنگلی علاقه دارند، پس حتما باید احتمال مقابله با حیوانات وحشی را هم در فکر داشته باشید. در این مقاله با خبرنگاران همراه باشید تا نحوه مقابله با یکی از این حیوانات وحشی یعنی گرگ ها را در کمپ های جنگلی آنالیز کنیم.

چگونه در کمپ های جنگلی با حمله گرگ مقابله کنیم؟

گرگ ها شکارچیان قدرتمند و خطرناکی هستند. این حیوانات معمولا در مواجهه با انسان ها واکنش نشان نمی دهند و حمله نمی نمایند. اما شرایط خاصی نیز وجود دارد که در آن ها گرگ ها با انسان ها نیز درگیر می شوند. در نتیجه برای افرادی که زیاد به کمپ های جنگلی می فرایند، دانستن نکاتی خاص برای مواجهه با حمله گرگ ها بسیار لازم و لازم است.

اگر گرگ به شما حمله کرد، فرار نکنید، ارتباط چشمی را حفظ کنید، خودتان را از نظر ظاهری بزرگتر و خطرناک تر نشان دهید، صداهای بلند و هولناک فراوری کنید و سپس به سرعت به جای امنی بروید. در ادامه تمام موارد را به صورت کامل تر شرح خواهیم داد.

پیشگیری از وقوع حمله

پیش از هر چیز نکات و مواردی را آنالیز می کنیم که به منظور پیشگیری از وقوع حمله بسیار کارآمد خواهند بود. اگر موارد زیر را به درستی رعایت کنید، احتمال اینکه به وسیله یک گرگ مورد حمله قرار بگیرید بسیار کاهش می یابد.

از حضور در مناطقی که قبلا در آنجا گرگ دیده شده جلوگیری کنید

در یک کلام: اجازه ندهید یک گرگ شما را ببیند! اگر در جنگل گرگی را دیدید و مطمئن هستید که گرگ هنوز متوجه حضور شما نشده، به آرامی محل را ترک کنید. هوشیار باشید و به خاطر داشته باشید که اگر در نزدیکی شما یک گرگ وجود دارد، احتمال وجود گرگ های بیشتر در آن حوالی بسیار زیاد است. برخی اوقات گرگ ها تنهایی مسافتی را طی می نمایند اما همیشه به یاد داشته باشید که گرگ ها تقریبا همیشه به صورت گروهی در پی شکار می گردند.

اگر گرگ شما را دید، آرام آرام به عقب بروید

همیشه ارتباط چشمی خود را حفظ کنید و چشمان گرگ زل بزنید و مطلقا به گرگ پشت نکنید. اگر می خواهید از گرگ فاصله بگیرید، گرگ را در جلوی خود نگه دارید، ارتباط چشمی را حفظ کنید و آرام آرام به عقب برگردید. اگر به گرگ پشت کنید، گرگ خود را پشت سر شما ببیند، محتمل است که غریزه حیوان فعال شده و به شما به چشم یک شکار نگاه کند و به شما حمله کند. پس همیشه به یاد داشته باشید که هنگام فاصله گرفتن از حیوان به چشمانش زل بزنید و آرام به عقب بروید.

فرار نکنید!

اصلا نگران نباشید؛ گرگ ها سریع تر از شما هستند! مخصوصا هنگامی که قرار است لا به لای درختان فرار کنید. گرگ ها در این زمینه بسیار حرفه ای تر از انسان ها عمل می نمایند. از سویی دیگر، فرار کردن باعث فعال شدن غریزه حیوان برای تعقیب و حمله کردن می گردد. اگر گرگ پیش از این قصد حمله و درگیری نداشت، با فرار کردن مطمئنا این اتفاق خواهد افتاد.

به سمت گرگ ها غذا پرت نکنید

غذا دادن به گرگ باعث عادت کردن این حیوان به انسان ها می گردد و این کار باعث می گردد که گرگ ها دیگر از انسان ها نترسند و شجاعانه تر رفتار نمایند. غذا دادن به گرگ ها احتمال حمله را افزایش می دهد چراکه گرگ دیگر از شما نمی ترسد.

واکنش نشان دادن در هنگام حمله

اگر روش های پیشگیری از حمله مفید واقع نشد و دریافتید که گرگ می خواهد به شما حمله کند و با شما درگیر گردد، راهکارهای پایین را دنبال کنید تا گرگ در حمله شانسی برای مقابله با شما نداشته باشد.

اگر گرگ به سمت شما آمد، پرخاشگرانه و با صدای بلند رفتار کنید

به سمت گرگ قدم بردارید، سر و صدا کنید، داد بزنید و محکم دست بزنید. سپس آرام آرام به عقب برگردید. پرخاشگرانه رفتار کنید و اصوات بلند فراوری کنید. همچنان به یاد داشته باشید که ارتباط چشمی را حفظ کنید و به گرگ پشت نکنید.

  • به یاد داشته باشید تا وقتی که مجبور نشده اید با گرگ درگیر نشوید. گرگ ها بسیار باهوش و قدرتمند هستند و فک بسیار قدرتمند به همراه غریزه شکار دارند. شاید انسان بتواند با یک گرگ مقابله کند اما هنگامی که بحث گروهی از گرگ ها به میان می آید، شانس پیروزی در هنگام درگیری بسیار پایین می آید.
  • عمیق نفس بکشید و آرامش خود را حفظ کنید. گرگ ها می توانند ترس شما را حس نمایند. اگر هول شوید یا از ترس بلرزید یا فرار کنید، شانس فرار از دست گرگ را از دست می دهید.

با گرگ درگیر شوید!

اگر گرگ به شما حمله کرد و شما هیچ راه دیگری نداشتید، با گرگ درگیر شوید! هر سلاحی که در اختیار داشتید اعم از چوب، سنگ، اسپری حیوانات و... را به سمت گرگ پرت کنید یا به یاری آن ها به گرگ ضربه بزنید. به یاد داشته باشید که حتما یک درخت یا سنگ بزرگ پیدا کنید و به آن پشت کنید. اجازه ندهید که گرگ از پشت سر به شما حمله کند.

  • سعی کنید تا حد امکان در جایی قایم نشوید یا نخزید. این کار به هیچ وجه گرگ را از حمله کردن باز نمی دارد.

به جای بلندی بروید و مراقب باشید

اگر شانس مناسبی برای فرار یافتید، آرامش خود را حفظ کنید و به جای بلندی بروید. سعی کنید بالای درخت، سنگی بزرگ یا هر جای امن دیگری بروید.

  • اما هنوز خیالتان راحت نگردد! گرگ ها در بیشتر مواقع (مخصوصا هنگامی که گشنه هستند) محل را ترک نمی نمایند و برای یافتن فرصت دیگری برای حمله منتظر می مانند.

احساس حضور گرگ در زمان کمپینگ

اگر در هنگام کمپ صدای گرگی را بشنوید یا حضور گرگی را حس کنید، به منظور جلوگیری از وقوع هرگونه حمله کارهای زیر را انجام دهید.

آتش روشن کنید

در هنگام احساس حضور گرگ، آتش بزرگی را درست کنید به طوری که شعله و دود زیادی فراوری گردد. از برگ های سبز در آتش بهره ببرید تا دود بیشتری حاصل گردد. اگر گرگ را می بینید سعی کنید راستا دود را به سمت آن ها راهنمایی کنید.

  • گرگ ها به هیچ وجه از آتش و دود خوششان نمی آید و این موارد در نظر آن ها بسیار خطرناک جلوه می نماید. اگر گرگ ها توله داشته باشند و آتش یا دودی در محل زندگی شان ببیند، فورا به همراه توله هایشان به جای دیگری می فرایند.

سر و صدای زیادی فراوری کنید

گرگ ها برای معین قلمرو خود زوزه می کشند. اگر هنگام شنیدن صدای گرگ ها، شما هم سر و صدای زیادی فراوری کنید، گرگ ها فکر می نمایند که شما هم در حال معین قلمرو هستید. اگر به صورت گروهی در کمپ هستید، تمامی افراد با یکدیگر بلند داد بزنید و سر و صدا فراوری کنید و تا حد امکان ترسناک به نظر برسید. این کار گرگ ها را از شما دور می نماید.

  • به یاد داشته باشید که در میان زوزه گرگ سر و صدا نکنید چراکه گرگ های تنها برخی اوقات با زوزه های خود گرگ های دیگر را دنبال می نمایند. قطع کردن صدای زوزه گرگ به وسیله شما ممکن است گرگ را به سمت شما بکشاند.

نظر شما درباره راه های مقابله با گرگ ها در کمپ های جنگلی چیست؟ آیا تا به حال تجربه ای از مقابله با حیوانات وحشی داشته اید؟ نظرات و تجربیات خود را با خبرنگاران در میان بگذارید.

منبع: کجارو / wikihow.com
انتشار: 25 خرداد 1401 بروزرسانی: 25 خرداد 1401 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 2093

به "چگونه در کمپ های جنگلی با حمله گرگ مقابله کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه در کمپ های جنگلی با حمله گرگ مقابله کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید