7 راه حل مؤثر برای کاهش استفاده از شبکه های اجتماعی

به گزارش مجله اینمن، بسیاری از کاربران اعتیاد شدیدی به شبکه های اجتماعی پیدا نموده اند و با صرف وقت در این محیط ها نه تنها وقت خود را تلف می کنید، بلکه عملا تنهاتر و افسرده تر هم می شوید. البته در این میان شبکه های اجتماعی در صورت استفاده درست مزایایی هم دارند اما اگر در پی کاهش استفاده از شبکه های اجتماعی هستید، در این مطلب به راه چاره ساده ولی موثر برای انجام این کار می پردازیم تا به جای این محیط ها، وقت خود را برای کارهای مفیدتری صرف کنید.

7 راه حل مؤثر برای کاهش استفاده از شبکه های اجتماعی

حذف آیکن شبکه های اجتماعی از هوم اسکرین

اولین کاری که باید انجام دهید، حذف تمام برنامه های شبکه های اجتماعی از صفحه اصلی گوشی است. علتی منطقی برای این کار وجود دارد.

بیایید با خودمان صادق باشیم، چند بار پیش آمده که گوشی خود را برای انجام کار مفیدی مانند تکمیل وظیفه ای برای مشتری برداشته اید، اما در نهایت با ضربه زدن روی یکی از برنامه های شبکه های اجتماعی که روی صفحه اصلی قرار گرفته است، حواس تان پرت شده است؟ شاید این آیکون های برنامه جذابیت خاصی دارند که ما را به سمت خود می کشانند. اگر این برنامه های شبکه های اجتماعی به راحتی در صفحه اصلی در دسترس نباشند، به طور قطع احتمال باز کردن آن ها کاهش می یابد. به این ترتیب، با احتمال بیشتری می توانید روی کاری که در ابتدا برای آن گوشی خود را برداشته اید تمرکز کنید و در استفاده از شبکه های اجتماعی هدفمندتر عمل خواهید کرد.

غیرفعال کردن نوتیفیکیشن شبکه های اجتماعی

یکی از دلایل اصلی که باعث می گردد دائماً برنامه های شبکه های اجتماعی را چک کنید، نوتیفیکیشن هایی است که از آن ها دریافت می کنید. این نوتیفیکیشن ها ممکن است در خصوص ارسال یک ویدیوی نو به وسیله یکی از دوستان تان یا آپلود یک ویدیوی تازه از سوی فرد مورد علاقه تان باشد. در هر صورت، وسوسه می شوید که آن ها را آنالیز کنید.

بدترین حالت این است که گاهی اوقات ممکن است برای ساعت ها درگیر همان برنامه شبکه های اجتماعی شوید، حتی اگر فقط برای پاسخ دادن به پیغامی که دریافت نموده اید آن را باز نموده باشید. برای جلوگیری از این اتفاق و کاهش استفاده، بهتر است نوتیفیکیشن های شبکه های اجتماعی را غیرفعال کنید. به این ترتیب، دیگر هیچ نوتیفیکیشنی از این برنامه ها دریافت نخواهید کرد و وسوسه آنالیز آن ها را نخواهید داشت.

حذف اپ شبکه های اجتماعی غیر ضروری

سال ها قبل فیسبوک تنها شبکه اجتماعی مهم بود اما حالا تعداد این اپ ها بسیار زیاد شده است. فهرست بلندبالایی از برنامه های شبکه های اجتماعی وجود دارد که می توانید روی گوشی هوشمند خود نصب کنید. با این حال، همواره به خاطر داشته باشید که هرچه برنامه های شبکه های اجتماعی بیشتری داشته باشید، احتمال بیشتری وجود دارد که از کارتان منحرف شوید.

البته در ایران به علت محدودیت های گسترده، بسیاری از این شبکه های اجتماعی کاربران زیادی ندارند و همچنان اینستاگرام در رتبه اول محبوبیت قرار گرفته است. اما در کل حتی اگر می خواهید به استفاده از اینستاگرام ادامه دهید، بهتر است سایر اپ های شبکه های اجتماعی که استفاده چندانی از آن ها ندارید را حذف کنید تا وقت شما کمتر هدر برود.

محدود کردن نرم افزاری زمان استفاده از شبکه های اجتماعی

هم گوشی های اندرویدی و هم آیفون ها قابلیت محدودیت زمان استفاده از صفحه نمایش را ارائه می دهند که می توانید از آن برای محدود کردن زمانی که در برنامه های شبکه های اجتماعی صرف می کنید، بهره ببرید. در آیفون، برای فعال کردن این مشخصه باید راهی تنظیمات شوید و سپس Screen Time و در نهایت App Limits را انتخاب کنید.

گزینه Add Limit را انتخاب کنید و سپس روی دسته بندی Social ضربه بزنید تا باز گردد. تمام برنامه های شبکه های اجتماعی را که می خواهید محدودیت زمانی برایشان اعمال گردد انتخاب کنید و سپس روی Next ضربه بزنید. پس از آن، زمانی را که می خواهید به خود اجازه دهید از برنامه های شبکه های اجتماعی انتخاب شده بهره ببرید، تنظیم نمایید و گزینه Block at End of Limit را فعال کنید. سپس روی دکمه Add ضربه بزنید.

به همین سادگی! حالا بعد از اینکه از برنامه های شبکه های اجتماعی انتخاب شده به مدت زمانی که برایشان تنظیم نموده اید بهره ببرید، آن برنامه ها به طور اتوماتیک قفل می شوند.

در اندروید برای انجام چنین کاری، باید سراغ اپ Digital Wellbeing بروید. این برنامه روی بیشتر دستگاه های اندرویدی به صورت پیش فرض نصب شده است، اما اگر روی گوشی هوشمند شما وجود ندارد، می توانید آن را از پلی استور (Play Store) دانلود کنید. پس از نصب برنامه، منوی تنظیمات (Settings) را روی گوشی اندرویدی خود باز کنید، گزینه Digital Wellbeing & Parental Controls را انتخاب کنید و روی Daily Timer ضربه بزنید.

در گام بعدی، حالا روی برنامه شبکه های اجتماعی که می خواهید برایش محدودیت زمان اعمال کنید ضربه بزنید، گزینه تایمر برنامه (App Timer) را انتخاب کنید و سپس اندازه زمانی که می خواهید در روز به آن برنامه اختصاص دهید را انتخاب کنید. سپس برای ذخیره تغییرات روی تأیید (OK) بزنید. بعد از اینکه تایمر به سرانجام برسد، دیگر اجازه استفاده از آن برنامه شبکه های اجتماعی را نخواهید داشت.

گوشی خود را در خارج از فضای کاری قرار دهید

شاید این نکته خیلی ابتدایی به نظر برسد، اما باور کنید، این راه چاره واقعا معجزه می نماید. به سادگی باید گوشی هوشمند خود را روی میز کارتان خاموش نگه دارید. می توانید آن را در جایی دور از دسترس خود و یا حتی بهتر، در اتاق دیگری قرار دهید. به این ترتیب، چشمتان به گوشی هوشمندتان نمی افتد و در نهایت وسوسه نخواهید شد که به برنامه های شبکه های اجتماعی دسترسی پیدا کنید.

با این حال، این کار ممکن است برای شما سخت باشد، به خصوص اگر فقط یک گوشی هوشمند دارید و برای کار به آن احتیاج دارید. در این صورت، می توانید از یک اپ مانند ScreenZen بهره ببرید.

استفاده از ScreenZen برای کاهش سرعت بارگذاری شبکه های اجتماعی

ScreenZen یک برنامه کنترل زمان استفاده از صفحه نمایش است که قبل از باز شدن برنامه های شما، یک زمان انتظار اضافه می نماید. بنابراین، پس از اینکه روی یک برنامه شبکه های اجتماعی ضربه می زنید، ScreenZen شما را مجبور می نماید قبل از اینکه برنامه واقعاً باز گردد، مدت زمان مشخصی را صبر کنید. این تأخیر می تواند به شما یاری کند تا تمایل مداوم خود برای چک کردن شبکه های اجتماعی را کنترل کنید.

خبر خوب این است که ScreenZen برای هر دو سیستم عامل اندروید و iOS در دسترس است. ابتدا برنامه را روی گوشی هوشمند خود دانلود و اجرا کنید. سپس، تمام مجوزات لازم را که برنامه درخواست می نماید، فعال کنید که شامل دسترسی به قابلیت زمان استفاده از صفحه نمایش گوشی هوشمند شما می گردد.

سپس دسته بندی Social را انتخاب کنید و تمام برنامه هایی را که می خواهید با زمان انتظار راه اندازی کند، انتخاب کنید. پس از آن، مدت زمان انتظار مورد نظر را برای هر برنامه تنظیم کنید. حتی می توانید یک پیغام سفارشی بنویسید تا خودتان را برای مقاومت در برابر استفاده از برنامه ترغیب کنید.

علاوه بر آن، بعلاوه می توانید تعداد دفعاتی که می خواهید در روز قادر به باز کردن یک برنامه خاص باشید را تنظیم کنید و یک محدودیت زمانی روزانه برای استفاده از آن معین کنید. در نهایت، گزینه تکمیل راه اندازی (Complete Setup) را بزنید. حالا هر بار که سعی می کنید برنامه ای را که زمان انتظار برای آن اضافه شده است باز کنید، با پیغامی روبرو می شوید که از شما می پرسد آیا واقعاً می خواهید آن را باز کنید؟ اگر می خواهید باز کنید، باید گزینه Unlock را بزنید.

با دوستان خود در دنیای واقعی وقت بگذرانید

علت اصلی افزایش ناگهانی استفاده از برنامه های شبکه های اجتماعی این است که خودتان را به دنیای آنلاین محدود نموده اید. شما فقط در پی این هستید که به صورت آنلاین دوست پیدا کنید و به وسیله پیغام و تماس ویدیویی با آن ها ارتباط برقرار کنید. این کار نه تنها می تواند تأثیر منفی بر مهارت های اجتماعی شما داشته باشد، بلکه به سلامتی شما نیز آسیب می زند.

استفاده مداوم از برنامه های شبکه های اجتماعی در گوشی هوشمند می تواند به چشمان شما نیز آسیب بزند. علاوه بر این، بسیاری از مطالعات نشان می دهند که استفاده بیش از حد از گوشی های هوشمند و شبکه های اجتماعی می تواند تمرکز شما را کاهش دهد. برای جلوگیری از این مسائل، به جای تعامل آنلاین با دوستانتان، باید آغاز کنید تا زمان بیشتری را به صورت حضوری با آن ها بگذرانید.

در این مطلب به چند نکته برای کاهش استفاده از شبکه های اجتماعی پرداختیم. با این حال، همواره به خاطر داشته باشید که این نکات چوب جادویی نیستند که اعتیاد شما به شبکه های اجتماعی را به طور ناگهانی از بین ببرند. شما باید این نکات را به طور مداوم و برای مدت طولانی تکرار کنید.

احتمالاً بعد از مدتی خسته می شوید و وسوسه می شوید که دوباره اعتیاد قدیمی را از سر بگیرید، اما این دقیقاً همان چیزی است که باید از آن اجتناب کنید. شما باید به خودتان ایمان داشته باشید و یادآوری کنید که چرا این کار را انجام می دهید؛ برای رهایی از اعتیاد به شبکه های اجتماعی و صرف وقت خود برای کارهایی که به رشد شما، هم از نظر مالی و هم از نظر شخصی، یاری می نمایند. در نهایت برای یادآوری باید بگوییم که به منظور خرید گوشی هوشمند می توانید به سایت خبرنگاران سر بزنید.

منبع: HowToGeek

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 19 تیر 1403 بروزرسانی: 19 تیر 1403 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 2342

به "7 راه حل مؤثر برای کاهش استفاده از شبکه های اجتماعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 راه حل مؤثر برای کاهش استفاده از شبکه های اجتماعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید