انواع ویزا و هر آنچه که باید درباره ویزا بدانید

به گزارش مجله اینمن، همه چیز درباره ویزا

ما ایرانی ها برای سفر به بیشتر کشورهای جهان نیاز به ویزا داریم پس خوب است که اطلاعات کافی درباره ویزا، چگونگی گرفتن ویزا، انواع ویزا و شرایط اخذ ویزا را داشته باشیم. بیشتر کشورهای جهان سختگیری های خاصی برای ویزا دادن به ایرانی ها دارند که علت آن را هیچ گاه عنوان نمی نمایند. با این حال اگر تمام شرایط لازم برای ویزا را داشته باشید، پس می توانید ویزای هر کشوری را که می خواهید به آن سفر کنید بگیرید. در این پست سعی شده تا بیشتر نکته های مربوط به ویزا گرفتن گفته گردد پس خبرنگاران را همراهی کنید.

انواع ویزا و هر آنچه که باید درباره ویزا بدانید

ویزا چیست؟

ویزا یک سند رسمی و مجوزی است که به وسیله سفارتخانه، کنسولگری و یا اداره مرزبانی کشور مقصد صادر می گردد تا اتباع بیگانه بتوانند به آن کشور سفر نمایند. ممکن است که شما قبل از ورود به هر کشوری ویزای آن کشور را دریافت کنید، اما داشتن ویزا به منزله اجازه ورود به آن کشور در محل مرزبانی نباشد. یعنی ماموران مرزی به راحتی می توانند از ورود شما به آن کشور با وجود اینکه ویزا دارید جلوگیری نمایند. بنابراین داشتن ویزا تنها، یاری نماینده و لازمه ورود شما به هر کشوری است اما به معنی شرط کافی ورود به آن کشور نیست. برای آشنایی با شرایط اخذ انواع ویزا ادامه مطلب را بخوانید.

انواع کشورها از نظر صدور ویزا

کشورهایی که برای سفر گردشگری به آن ها، نیازی به ویزا نداریم: تعداد این کشورها برای ما ایرانی ها چندان زیاد نیست. کشورهایی مثل ترکیه، گرجستان، ارمنستان و اکوادور در این دسته قرار می گیرند. منظور از این جمله این نیست که اصلا نباید ویزا بگیریم. در واقع برای این کشورها ما ایرانی ها، به راحتی می توانیم در مرز و هنگام ورود ویزا بگیریم. بهتر است قبل از سفر به هر کشور آخرین شرایط سفر به آن کشور را آنالیز کنید تا با خیال راحت سفرتان را انجام دهید.

کشورهایی که برای سفر گردشگری به آن ها باید ویزا بگیریم: برای ما ایرانی ها بیشتر کشورها در این دسته قرار می گیرند. قبل از سفر به سایت سفارت مورد نظر بروید و یا با سفارت تماس بگیرید تا بدانید برای دریافت ویزا چه مدارکی نیاز دارید.

کشورهایی که در لحظه ورود به آن ها ویزای بدو ورود صادر می نمایند: در زمان ورود به این کشورها مبلغی را پرداخت می کنیم (در برخی از کشورها باید مدارکی را هم ارائه دهید) و بعد از آن روی پاسپورت شما برچسب ویزا می خورد. کشورهایی مثل تانزانیا و سریلانکا در این گروه هستند.

انواع ویزاهای مختلف از نظر هدف سفر

ویزای توریستی: این ویزا برای کسانی صادر می گردد که برای گردشگری به سفر می فرایند.

ویزای دیدار اقوام: در بیشتر کشورها نوع ویزایی که برای دیدار با اقوام صادر می گردد مانند ویزای توریستی است اما مدارک ارائه شده به سفارت تا حدودی فرق دارد و شانس بیشتری برای گرفتن ویزا وجود دارد.

ویزای درمان: ویزایی است که اگر قصد درمان و معالجه در کشور مقصد را داشته باشید صادر می گردد.

ویزای تجاری: ویزایی است که اگر قصد انجام تجارت در کشور مقصد دارید صادر می گردد.

ویزای ترانزیت: مدت این ویزا خیلی کم است و با آن می توانید از آن کشور عبور کنید و به کشور ثالث برسید.

ویزای کار و تعطیلات: این ویزا به شما اجازه می دهد تا علاوه بر گردش در کشور مقصد کار هم بکنید.

انواع ویزاهای دیگر: ویزاهایی مثل دانشجویی و مهاجرتی در این دسته هستند.

انواع ویزا از نظر دفعات اجازه ورود به کشور

ویزای یک بار ورود یا سینگل: این ویزا بعد از یک بار ورود و خروج اعتبارش از بین می رود حتی اگر هنوز هم تاریخ و مدت اعتبارش تمام نشده باشد.

ویزای دو بار ورود یا دابل: با این ویزا می توانید تا زمانی که ویزای تان هنوز اعتبار دارد دو بار وارد کشور مقصد شوید.

ویزای چندبار ورود یا مولتیپل: با این ویزا می توانید تا وقتی که ویزای شما از نظر تاریخ اعتبار دارد هر چند بار که خواستید به آن کشور وارد و خارج شوید.

ویزای ترانیت فرودگاهی: در برخی از کشورها حتی برای تعویض هواپیما در فرودگاه آن کشور هم باید ویزا ارائه دهید. با این ویزا حق خروج از فرودگاه را ندارید و فقط اجازه دارید که هواپیمای خودتان را عوض کنید.

چگونه درخواست ویزا دهیم؟

 • مراجعه مستقیم به سفارت، پر کردن فرم های مربوط و تقاضای ویزا
 • درخواست ویزا به وسیله آژانس ها و شرکت های واسطه: گرفتن ویزای کشورهایی مثل امارات و فقط از این روش امکان پذیر است البته گرفتن ویزای کشورهایی مثل و روسیه به صورت شخصی هم آنقدر پردردسر است که اگر آن را به آژانس واگزار کنید برای خودتان راحت تر است.
 • درخواست ویزا به صورت آنلاین: ویزای کشورهایی مثل استرالیا، نیوزلند فقط به صورت آنلاین صادر می گردد.

برای گرفتن ویزای کشورهایی مثل تاجیکستان و آذربایجان می توانید از هر کدام از سه روش گفته شده بهره ببرید.

ویزای شینگن، ویزایی برای سفر به بیش از یک کشور

26 کشور اروپایی پیمان شینگن را امضاء نموده اند که بر اساس یکی از قوانین آن می توانید با گرفتن ویزای یکی از این کشورها به 25 کشور دیگر هم سفر کنید.

مدارک لازم مشترک بین همه کشورها برای درخواست ویزا

 • پاسپورت
 • شناسنامه
 • فرم کامل شده درخواست انواع ویزا
 • مدرکی که نشان دهد شما در کشور خودتان شاغل و یا دانشجو هستید.
 • مدرکی که نشان دهد توانایی اقتصادی دارید.
 • عکس
 • رزرو (و در مواردی حتی بلیط) پرواز رفت و برگشت به کشور مقصد
 • رزرو هتل و یا دعوتنامه از شخص یا کشور
 • بیمه مسافرتی

آیا می گردد ویزا را تمدید کرد؟

اگر دلتان خواست که برای مدت بیشتر از اعتبار ویزای خود در یک کشور بمانید باید اعتبار ویزا را تمدید کنید یا از بین انواع ویزا ویزای مولتی بگیرید. برخی از کشورها، این کار را به آسانی و برخی این کار را به سختی انجام می دهند. اما در صورت تمدید، برای گرفتن دوباره ویزای آن کشور در سال های بعد احتمالا با سخت گیری روبرو می شوید.

در صورت اقامت غیر مجاز چه اتفاقی می افتد؟

اگر بیشتر از مدت اعتبار ویزای تان در آن کشور بمانید هنگام خروج باید جریمه بپردازید و احتمالا تا زمانی تعیین اجازه سفر مجدد به آن کشور را ندارید.

منبع: الی گشت
انتشار: 23 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1401 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 2069

به "انواع ویزا و هر آنچه که باید درباره ویزا بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انواع ویزا و هر آنچه که باید درباره ویزا بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید