بزرگ ترین و پیشرفته ترین عملیات هک در جهان

به گزارش مجله اینمن، رییس مایکروسافت گفت عملیات هکی که از یک شرکت فناوری آمریکایی به عنوان سکویی برای نفوذ به آژانسهای دولتی آمریکا استفاده کرد، بزرگ ترین و پیشرفته ترین عملیات هکی بوده که تا به امروز در جهان مشاهده شده است.

بزرگ ترین و پیشرفته ترین عملیات هک در جهان

این عملیات که در دسامبر شناسایی شد و دولت آمریکا هکرهای تحت حمایت دولت روسیه را عامل آن معرفی کرد، با آلوده کردن آپدیت نرم افزار مدیریت شبکه اوریون شرکت سولار ویندز به هزاران شرکت و سازمان دولتی مشتری این شرکت رخنه کرده بود. سولار ویندز در سطح جهانی 300 هزار مشتری از جمله بیشتر شرکتهای فهرست 500 فورچون را دارد و برخی از حساسترین بخشهای دولتهای آمریکا و انگلیس مانند کاخ سفید و وزارتهای دفاع از خدمات این شرکت استفاده می کنند.

هکرها به ایمیلهای وزارتخانه های خزانه داری، دادگستری و بازرگانی و آژانسهای دیگر دسترسی پیدا کردند.

کارشناسان امنیتی اعلام کردند ماهها زمان خواهد برد تا سیستمهای آلوده شناسایی شده و هکرها از شبکه ها پاکسازی شوند.

برد اسمیت، رییس شرکت مایکروسافت در مصاحبه با برنامه 60 دقیقه شبکه سی بی اس گفت: از نقطه نظر یک مهندس نرم افزار، تصور می کنم درست باشد که بگویم این عملیات بزرگ ترین و پیشرفته ترین عملیات هکی بوده که تا به امروز در جهان مشاهده شده است.

این عملیات هک حدبیشتر 18000 هزار مشتری شرکت سولار ویندز را که از این نرم افزار مدیریت شرکت سولار ویندز استفاده می کنند، در معرض آسیب پذیری قرار داد.

برت اسمیت گفت: وقتی در مایکروسافت به تحلیل این عملیات پرداختیم، از خودمان پرسیدیم چه تعداد مهندس روی این حملات کار کرده اند و پاسخی که به آن رسیدیم، مطمئنا بیش از هزار نفر بود.

سرویسهای اطلاعاتی آمریکا ماه گذشته اعلام کردند احتمالا روسیه پشت پرده حملات هک سولار ویندز بوده که به نظر می رسد هدف آن جمع آوری اطلاعات بوده است و عملیات تخریبی را دنبال نمی کرد.

بر اساس گزارش رویترز، روسیه مسئولیت داشتن در این حمله هک را رد کرده است.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 26 اسفند 1399 بروزرسانی: 26 اسفند 1399 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 1519

به "بزرگ ترین و پیشرفته ترین عملیات هک در جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بزرگ ترین و پیشرفته ترین عملیات هک در جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید