تسنیم: برخی صنایع لبنی به نرخ های مصوب نو پایبند نیستند

به گزارش مجله اینمن، با وجود اینکه قیمت مصوب نو لبنیات افزایش چشمگیری داشته و این نرخ ها با موافقت خود صنایع لبنی مشخص شده است، اما حتی این نرخ ها از سوی برخی صنایع لبنی که سهم بزرگی از بازار دارند، رعایت نمی شود.

تسنیم: برخی صنایع لبنی به نرخ های مصوب نو پایبند نیستند

به گزارش تسنیم، بعد از اصلاح یارانه کالا های اساسی قیمت چهار محصول پرمصرف لبنی معین شد به طوری که قیمت ماست کم چرب 2.5کیلوگرمی 49800 تومان، پنیر (UF) 400گرمی 37 هزار تومان، شیر کم چرب یک لیتری 18 هزار تومان و شیر نایلونی کم چرب 900گرمی 15 هزار تومان معین شد؛ همچنین قیمت هر کیلوگرم شیر خام دامداران نیز 12 هزار تومان اعلام شد.

با وجود اینکه برای سه محصول کم چرب و یک محصول نیم چرب یادشده قیمت مصوب اعلام شده است گویا سایر قیمت ها نرخ معینی ندارند و دیگر محصولات در برند های متفاوت با قیمت های مختلف و فاصله عمیقی به فروش می رسد.

در حالی که قیمت هر کیلوگرم شیر خام پرچرب 3.2 درصد چربی (چربی کامل) 12 هزار تومان از طریق صنایع لبنی خریداری می شود، اما بر اساس مشاهدات میدانی قیمت هر لیتر شیر پاستوریزه پرچرب (3 درصد چربی) با بسته بندی های مدت دار و بطری با قیمت های 29 تا 37 هزار تومان به فروش می رسد.

به طور مثال قیمت یک لیتر شیر پرچرب سنتی با بسته بندی بطری 37 هزار تومان و شیر پاکتی پرچرب 30 هزار تومان برای فروش قیمت گذاری شده است.

عدم پایبندی به قیمت های مصوب

از طرفی درحالی که قیمت شیر خام کم چرب بطری یک لیتری 18 هزار تومان معین شده است، اما برخی از برند ها یا این محصول را عرضه نمی کنند یا به حدی کم است که برای خرید یافت نمی شود.

برخی از برند ها نیز این محصول را با قیمت های بالاتر و با قیمت 20 تا 24 هزار تومان به فروش می رسانند و قیمت های مصوب رعایت نمی شود.

برخی از برند ها نیز احتمالاً برای اینکه بتوانند از واکنش های تعزیراتی در امان باشند، اقدام به تغییر وزن کرده اند یا افزودنی هایی مانند ویتامین D به محصول خود اضافه می کنند تا بتوانند آن ها را به قیمت دلخواه بفروشند.

منبع: فرارو
انتشار: 26 تیر 1401 بروزرسانی: 26 تیر 1401 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 2121

به "تسنیم: برخی صنایع لبنی به نرخ های مصوب نو پایبند نیستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تسنیم: برخی صنایع لبنی به نرخ های مصوب نو پایبند نیستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید