تمساح ها می توانند دم تازه در بیاورند!

به گزارش اینمن، محققان کشف کردند بچه تمساح ها قابلیت رشد دوباره دم خود تا حداکثر 23 سانتیمتر یا 18 درصد از کل طول بدن شان را دارند.

تمساح ها می توانند دم تازه در بیاورند!

به گزارش خبرنگاران و به نقل از روزیاتو، گروهی از دانشمندان دانشگاه ایالت آریزونا و دپارتمان حیات وحش و شیلات لوییزیانا با استفاده از تکنیک های پیشرفته عکس برداری و متدهای اثبات شده مطالعه و بررسی آناتومی و شکل گیری بافت، متوجه شدند دم جدید تمساح ها از یک اسکلت اصلی غضروفی تشکیل شده بود و هیچ استخوانی در آن وجود نداشت، دو موردی که از ویژگی های هم فرآیند احیاء بافت هستند و هم فرآیند ترمیم زخم.

کنرو کوسومی، از محققان این پژوهش گفته: اسکلتی که دوباره رشد کرده بود با بافت و پوست متصل کننده احاطه شده اما فاقد هر گونه ماهیچه اسکلتی بود (در مارمولک ها دم جدید با ماهیچه اسکلتی رشد می کند).

کوسومی همچنین گفت که حتی یک دم جدید بدون ماهیچه هم برای این شکارچیان عظیم الجثه ضروری است.

این گروه تحقیقاتی می گویند درک این محدودیت ها ممکن است به ایجاد روش های درمانی احیا کننده در انسان ها کمک کند.

جین ویلسون رالز دیگر محقق دست اندر کار در این پژوهش گفته: ما می دانیم انسان ها - که قدرت رشد دوباره ندارند - از همان سلول ها و خط سیری برخوردارند که در دیگر حیوانات برای رشد دوباره مورد استفاده قرار می گیرد.

اگر این حیوان عظیم الجثه این توانایی را دارد، آیا ما می توانیم از این مسأله برای کمک به کسانی بهره بگیریم که دست و پای خود را از دست داده اند یا قربانیان سوختگی که به بازسازی پوست نیاز دارند؟

کوسومی البته افزود این اتفاقی نیست که بتوانیم فردا شاهد آن باشیم اما ممکن است تا انتها قرن به آن دست یابیم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 10 دی 1399 بروزرسانی: 10 دی 1399 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 1375

به "تمساح ها می توانند دم تازه در بیاورند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمساح ها می توانند دم تازه در بیاورند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید