تهران با چه راهکاری از شرایط قرمز خارج می گردد؟

به گزارش اینمن، خبرنگاران : اوضاع کرونا در تهران به شدت نگران کننده است و همین مسئله سبب شد تا محدویت های کرونایی یک هفته دیگر تمدید گردد. اما، سئوال اینجاست که آیا این محدودیت ها جواب می دهد.

تهران با چه راهکاری از شرایط قرمز خارج می گردد؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از مهر، شرایط بیماری کرونا در سراسر کشور به گونه ای است که عنوان می گردد حتی یک نقطه سفید هم نداریم. در همین حال، شرایط این بیماری در بعضی استان ها از جمله استان تهران، به گونه ای است که نمی توان دست روی دست گذاشت و منتظر ماند تا کرونا برود.

آن طور که ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، عنوان داشته است؛ تهران در شرایط فوق قرمز واقع شده است.

آمار های وزارت بهداشت نشان می دهد؛ از 15 مهر تا به امروز در کشور 35 هزار و 315 نفر بستری داشتیم که از این تعداد 27 هزار و 475 نفر در بخش عادی، 7 هزار و 841 نفر در بخش ویژه و سه هزار و 137 نفر از این بیماران دارای لوله تنفسی و در شرایط بسیار شدید این بیماری هستند.

بیشتر بخوانید

  • با سلاح جدید ترامپ علیه ملت ایران آشنا شوید!

این آمار در تهران به مراتب وخیم تر شده است که علت اصلی آن نیز، کاهش رعایت دستورالعمل های بهداشتی است. به طوری که میزان رعایت دستورالعمل های بهداشتی در استان تهران 46 درصد گزارش شده است که پایین تر از میانگین کشوری است. همچنین طبق آنالیز های اجرا شده، استفاده از ماسک توسط مردم استان تهران در مراکز و اماکن عمومی 59 درصد و در وسایل نقلیه عمومی 50 درصد است. میزان استفاده از ماسک توسط کارمندان ادارات و بانک ها 79.4 درصد و صنوف و صنایع 45 درصد گزارش شده است که میزان استفاده در این دو گروه یاد شده در استان، پایین تر از میانگین کشوری است.

حالا قرار است از امروز استفاده از ماسک از درب منزل اجباری گردد. اما، مشاهدات صبحگاهی خبرنگار ما از شرایط تردد های شهروندان، نشان داد که نظارت بر چنین دستورالعملی، امکان پذیر نیست و ما نمی توانیم با چنین مصوبه هایی در کنترل بیماری پیروز باشیم. به ویژه در کلانشهر تهران که روزانه چند میلیون سفر درون شهری صورت می گیرد و میلیون ها نفر از صبح تا شب وارد شهر شده و خارج می شوند.

گفته می گردد که اقدامات انفعالی ستاد ملی مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، با گلایه ها و اعتراضات شدید کادر پزشکی همراه بوده است. چرا که بر این عقیده اند که باید دستورالعمل های سختگیرانه تری اتخاذ و اعمال گردد.

اینکه بخواهیم اجباری شدن استفاده از ماسک از درب منزل را بهانه خوبی برای کنترل بیماری بدانیم، قابل هضم نیست. زیرا، نه توان نظارتی وجود دارد و نه اینکه می توانیم افراد خاطی را جریمه و مجازات کنیم.

معاون کل وزارت بهداشت، عنوان داشته است که مبتلایان به کووید 19 با علامت یا بی علامت، حتماً باید قرنطینه شوند و بخش خصوصی هم مکلف است موارد مثبت کووید 19 را اعلام کند و رؤسای دانشگاه ها مکلف هستند تک تک بیماران را تعقیب نمایند و مجازات کسانی که آزمایش کرونا آن ها مثبت است و تخطی می نمایند، شدیدتر خواهد شد.

به نظر می رسد طرح این موضوع هم چندان قابلیت اجرایی نداشته باشد و فقط برای برطرف تکلیف از مسئولیت ها، عنوان شده است. زیرا، این قرنطینه چگونه قرار است انجام گردد. در حالی که روزانه 700 هزار کارمند و شاغل در دستگاه های مختلف پایتخت حضور دارند، ما چگونه می خواهیم قرنطینه را باور کنیم.

آنچه مسلم است، شرایط حاد کرونایی در تهران و سایر نقاط قرمز کشور، نیازمند اتخاذ تدابیر شدیدتر از جمله تعطیلی ادارات است.

آنالیز ها نشان داده است که تردد های روزانه مهم ترین عامل انتقال ویروس است. در مکان هایی مثل ناوگان حمل و نقل عمومی که بیشترین محل استفاده افراد شاغل برای رفت و آمد به محل کار است.

در واقع، بهتر است که به جای دستور تعطیلی آرایشگاه ها و تالار های پذیرایی و…، بهتر است دورکاری و تعطیلی ادارات در تهران مورد توجه قرار بگیرد. زیرا، کاستن از میزان بالای تردد های روزانه، می تواند در پیشگیری و کنترل بیماری مؤثر باشد.

در این بین، قرنطینه خانگی هم می تواند گزینه ای باشد که با تغییراتی در آن، می توان امیدوار بود که بتوان تهران را از شرایط فوق قرمز خارج ساخت. همان طور که معاون کل وزارت بهداشت، بار ها عنوان نموده است، تهران به عنوان نقطه تبادل و انتقال ویروس در کشور شناخته می گردد. لذا، کنترل بیماری در تهران، می تواند به کنترل آن در سایر استان ها نیز یاری کند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 22 آبان 1399 بروزرسانی: 22 آبان 1399 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 1271

به "تهران با چه راهکاری از شرایط قرمز خارج می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهران با چه راهکاری از شرایط قرمز خارج می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید