جلسه پیگیری موضوعات موزه بزرگ گلستان برگزار گردید

به گزارش اینمن، جلسه پیگیری موضوعات موزه بزرگ گلستان با حضور مدیرکل امور موزه ها و اموال منقول تاریخی سازمان میراث فرهنگی، در دفتر معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار برگزار گردید.

جلسه پیگیری موضوعات موزه بزرگ گلستان برگزار گردید

به گزارش اینمن به نقل از روابط عمومی وامورفرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان؛ صبح امروز سه شنبه مورخ 22 آبان 97 جلسه پیگیری موضوعات موزه بزرگ گلستان با حضور میرمحمد غراوی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گلستان، محمدرضا کارگر مدیرکل امور موزه ها و اموال منقول تاریخی سازمان میراث فرهنگی، ابراهیم کریمی مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گلستان و فیروز مشاور پروژه موزه بزرگ گلستان در محل دفتر معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری گلستان برگزار گردید.

مدیرکل میراث فرهنگی استان با اشاره به اهمیت پروژه موزه بزرگ گلستان و بستر مناسبت راه اندازی آن در استان خاطر نشان کرد : موزه بزرگ گلستان اولین موزه در نوع خود در شمال شرق کشور خواهد بود که در کنار سایر جاذبه های مهم گردشگری شرق استان در گنبد کاووس همچون میراث جهانی گنبد قابوس، شهر باستانی گرگان-جرجان) و ... به عنوان یک مکان مهم گردشگر پذیر بوده و خود می تواند بعنوان مقصد گردشگری معرفی گردد.

ابراهیم کریمی در ادامه اهداف ایجاد موزه بزرگ گلستان را برشمرد و گفت: توسعه و تقویت گردشگری پایدار، توسعه و ارتقای سطح فرهنگی جامعه، حفاظت و نگهداری و معرفی دست کم 11 هزار قلم شیء تاریخی و محوطه های فراوان تاریخی در سطح استان از جمله اهداف راه اندازی این موزه بزرگ است.

آو اضافه نمود: راه اندازی بخش های نمایشگاهی، پژوهشی، رفاهی و خدماتی و آموزشی برای موضوعات مختلف اعم از باستان شناسی، مردم شناسی، صنایع دستی، علوم و فنون، میراث طبیعی، مشاهیر منطقه، اسناد و نسخ خطی که همه از ظرفیت های مهم استان محسوب می شوند را از دیگر اهداف راه اندازی این موزه می توان مطرح کرد.

در این جلسه مدیر کل امور موزه ها و اموال منقول تاریخی کشور با اشاره به نقش موزه ها در جامعه اظهار داشت: موزه ها نقش مهمی را در ایجاد هویت، وحدت ملی و آگاهی دادن به جامعه ایفا می نمایند

او، اضافه نمود: ابتدا باید برای طراحی پروژه هایی چون پروژه موزه بزرگ گلستان شرایط اقلیمی مثبت در یک سرزمین را داشته باشیم ؛ خوشبختانه پس از آنالیز های بعمل آمده موضوع اقلیمی استان در طرح کاملا دیده شده است و این موزه می تواند پروژه ای عظیم برای تمام آحاد جامعه باشد و از آن به عنوان یک اثر هنری بسیار مناسب یاد گردد.

او اضافه نمود: با طراحی که توسط مشاور پروژه بزرگ گلستان اجرا شده است این موزه می تواند یکی از بهترین موزه های سطح کشور باشد چرا که بهترین کارشناسان حوزه کاری در این طرح با سازمان مرکزی همکاری داشتند و موزه بزرگ گلستان خود میتواند به عنوان مقصد گردشگری باشد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گلستان نیز در این جلسه تاکید نمود: تاریخ همه اقوام می تواند در این موزه به نمایش گذاشته گردد و موزه و پیرامون آن دیده گردد .

میرمحمد غراوی، اضافه نمود: با توجه به برگزاری بزرگترین رویداد فرهنگی کشور و حضور علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در هفته آینده در استان گلستان، کوشش گردد تفاهم نامه ای بین دکتر هاشمی استاندار محترم و دکتر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور در مورد سرعت بخشیدن در روند اجرایی پروژه صورت بگیرد.

موزه بزرگ گلستان که قرار است بزرگ ترین موزه در نوع خود در شمال شرق ایران باشد , موزه ای دو هکتاری با 6 هزار مترمربع زیر بناست که زمین آن با همکاری شهرداری و شورای شهر واگذار شده است و در پارک داریوش گنبدکاووس در حال ساخت است.

در استان گلستان به دلیل تنوع جغرافیایی، قومیتی و پیشینه گسترده فرهنگی - تاریخی و طبیعی، وجود و بهره مندی از موزه ها لازم است اما متأسفانه این استان فاقد موزه ای استاندارد، بزرگ و درشأن است و راه اندازی موزه بزرگ گلستان یکی از عوامل مهم در توسعه فرهنگی و مالی منطقه خواهد شد.

توسعه و تقویت گردشگری پایدار، توسعه و ارتقای سطح فرهنگی جامعه، حفاظت و نگهداری و معرفی دست کم 11هزار قلم شیء تاریخی و محوطه های فراوان تاریخی در سطح استان از جمله اهداف راه اندازی این موزه بزرگ است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 22 مهر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 373

به "جلسه پیگیری موضوعات موزه بزرگ گلستان برگزار گردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جلسه پیگیری موضوعات موزه بزرگ گلستان برگزار گردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید