خضریان: افزایش سقف حقوق اعضای هیئت علمی علوم پزشکی تبعیض آمیز است ، عدالت باید مورد توجه باشد

به گزارش مجله اینمن، سخنگوی کمیسیون اصل 90 تاکید کرد: اعضای هیئت علمی دانشگاه های علوم پزشکی از سایر اقشار جامعه جدا نیستند و اگر قاعده ای برای تنظیم حقوق و دستمزد کارکنان دولت قرار داده می شود نباید انتظار داشت که گروه های مختلفی از آن استثنا شوند و تبعیض رخ دهد.

خضریان: افزایش سقف حقوق اعضای هیئت علمی علوم پزشکی تبعیض آمیز است ، عدالت باید مورد توجه باشد

علی خضریان، سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس در مصاحبه با خبرنگار سیاسی خبرنگاران، در خصوص نامه اخیر وزیر بهداشت به معاون رئیس جمهور در خصوص مستثنی شدن اعضا هیئت علمی دانشگاه های علوم پزشکی از سقف حقوق و مزایا و اقتصادیات مندرج در قانون بودجه 1400 گفت: کارکنان و اعضای هیئت علمی دانشگاه های علوم پزشکی برای مردم محترم هستند و کسی تلاش های آنان در دوران کرونا را فراموش نمی کند، اما این مسایل توجیهی برای تغییر یا نقض قانون به نفع یک گروه یا قشر خاص نیست.

وی ادامه داد: با توجه به منابع محدود دولت، افزایش هزینه های دولت عاقلانه نیست و نمی توان برای راضی کردن یک گروه، هزینه ها را به گونه ای افزایش داد که تورم به همه مردم تحمیل شود.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 اضافه کرد: اعضای هیئت علمی دانشگاه های علوم پزشکی از سایر اقشار جامعه جدا نیستند و اگر قاعده ای برای تنظیم حقوق و دستمزد کارکنان دولت قرار داده می شود، نباید انتظار داشت که گروه های مختلفی از آن مستثنی شوند و تبعیض رخ دهد. اگر این قبیل تبعیض ها قبلا هم رخ داده است نباید تکرار شود.

خضریان اضافه کرد: هم اکنون دریافتی های اعضای هیئت علمی دانشگاه های علوم پزشکی چند برابر دریافتی سایر کارکنان دولت است؛ در نتیجه افزایش دریافتی برای این افراد منطقی نیست.

وی ادامه داد: در حال حاضر قانون تمام وقتی پزشکان به صورت کامل اجرایی نمی شود و تعداد قابل توجهی از اعضای هیئت علمی همزمان فعالیت های انتفاعی در بخش خصوصی و عمومی انجام می دهند که از آن جا نیز درآمد کسب می کنند. بر این اساس برخی ادعا ها که در فضای عمومی در رابطه با شرایط اقتصادی اعضای هیئت علمی دانشگاه های علوم پزشکی منتشر می شود، صحت ندارد.

عضو هیات رییسه کمیسیون اصل 90 گفت: این که در نامه وزیر بهداشت بیان می شود که اگر سقف 15 برابر حداقل دستمزد افزایش نیابد، موجب خروج پزشکان از طرح تمام وقتی می شود، نوعی تهدید است و این سخن از سوی وزیر بهداشت که خود باید ناظر بر اجرای قانون تمام وقتی پزشکان باشد، اصلا پذیرفته نیست.

خضریان تاکید کرد: در حال حاضر اعضای هیئت علمی دانشگاه های پزشکی تا سقف حدود 60 میلیون تومان می توانند دریافتی دولتی داشته باشند که این رقم کمی نیست؛ اما باز هم در خواست افزایش حقوق و دستمزد می کنند که این در شرایطی که دیگر اقشار جامعه تحت فشار اقتصادی هستند، پذیرفته نیست.

وی خاطر نشان کرد: عدالت در پرداخت دستمزد های کارکنان دولت بسیار مهم است و نباید وقتی دولت با کمبود منابع روبرو است با این قبیل درخواست های غیرموجه، انتظارات بقیه کارکنان را بالا برد.

این کننده مجلس شورای اسلامی گفت: اگر در جایی دسترسی مردم به پزشک مناسب نیست راهکار آن دادن حقوق یا کارانه اضافه برای تشویق پزشکان به ارائه خدمت نیست. زیرا این موضوع تقاضا القایی به وجود می آورد بلکه راهکار افزایش تعداد پزشکان بومی و غیر بومی در منطقه ها با دسترسی پایین است.

خضریان در پایان تاکید کرد: پرداخت اقتصادیات باید به یک ارزش در کشور تبدیل شود و اقشار مختلف به پرداخت اقتصادیات افتخار کنند. متاسفانه در حال حاضر شرایط این گونه نیست و اقشار پر نفوذ در پی گرفتن معافیت های اقتصادیاتی غیرموجه هستند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 آذر 1400 بروزرسانی: 22 آذر 1400 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 1913

به "خضریان: افزایش سقف حقوق اعضای هیئت علمی علوم پزشکی تبعیض آمیز است ، عدالت باید مورد توجه باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خضریان: افزایش سقف حقوق اعضای هیئت علمی علوم پزشکی تبعیض آمیز است ، عدالت باید مورد توجه باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید