دیپلماسی ماسک، چین به دنبال بهبود تصویر خود

به گزارش مجله اینمن، یاری های انسان محبت آمیز سخاوتمندانه چین، افکار عمومی در اروپا را به سود چین تغییر می دهد.

دیپلماسی ماسک، چین به دنبال بهبود تصویر خود

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

چین یاری های گسترده ای به کشورهای درگیر کرونا می نماید. آیا چین به دنبال تغییر تصویر افکار عمومی درباره چین است؟

به گزارش خبرنگاران، خبرگزاری فرانسه در گزارشی با عنوان چین به وسیله دیپلماسی ماسک به دنبال درخشان کردن تصویر دنیای خود است نوشت: چین به وسیله ارسال میلیون ها ماسک و گروه های کارشناسی پزشکی به دیگر کشورها، کوشش می نماید تصویر همبستگی با دیگران را به تصویر بکشد تا نقدها از پکن در تعامل با کرونا در مراحل اولیه را دور کند.

خبرگزاری فرانسه اضافه نموده است: چین کشورهای اروپایی درگیر کرونا را یاری باران نموده است.

در چند هفته اخیر، چین همچنین صدها هزار ماسک جراحی و تجهیزات آزمایش کرونا را به فیلیپین و پاکستان اهدا نموده است. همچنین گروه های پزشکی را به ایران و عراق اعزام نموده و وامی به ارزش 500 میلیون دلار را به سریلانکا ارائه کرد. این اقدام برای یاری به این کشور در مقابله با کرونا صورت می گیرد.

بیماری کورید19 ناشی از ویروس کرونا برای اولین بار در شهر ووهان چین بروز کرد اما دولت چین می گوید هم اکنون آمار ابتلای این بیماری در این شهر به صفر رسیده است.

همزمان، آمریکا و چین وارد نزاع کرونایی شده اند.

دونالد ترامپ رئیس ایالات متحده آمریکا، کرونا را ویروس چینی توصیف می نماید و چین هم در واکنش، آن را توصیفی نژادپرستانه می داند. پکن در نزاع با واشنگتن، تعدادی از خبرنگاران آمریکایی را از چین اخراج نموده است.

ترامپ همچنین، چین را به کمبود شفافیت درباره کرونا متهم می نماید.

تا به امروز بیش از 240 هزار نفر در سراسر دنیا، کرونا گرفته اند.

وزارت خارجه چین در واکنش به نقدها ترامپ گفته است که آمریکا کوشش می نماید در موضوع شیوع کرونا، چین را مورد سرزنش قرار دهد.

در حالی که آمریکا در حال مبارزه با کرونا در سرزمین خود است تحلیلگران می گویند چین کوشش می نماید به سرعت خود را به عنوان جایگزین یک رهبر دنیای مطرح کند.

مارینا رودیاک کارشناس در زمینه یاری های خارجی چین در دانشگاه هایدلبرگ گفت: شکست دولت آمریکا تحت رهبری ترامپ در پاسخ تاثیرگذار به درخواست های بین المللی و درگیری اتحادیه اروپا با درخواست های داخلی، فرصت بی نظیری را برای دولت چین جهت بهره برداری از این شرایط فراهم آورده است.

وی اضافه کرد: چین کوشش می نماید از این طریق، روایت شروع کرونا را بازنویسی کند تا نقدها از پنهان کاری اولیه این کشور در برابر این بیماری را دور کند و خود را به عنوان ناجی کشورهایی معرفی کند که نسبت به چین تاخیر یا آمادگی کمتری داشتند.

خبرگزاری رسمی چین (شینهوا) نیز خبر داده است رئیس جمهور این کشور در تماس تلفنی با سران ایتالیا و اسپانیا متعهد به یاری به این دو شده است. دو کشوری که بیشترین آسیب را از کرونا دیده اند.

دو گروه پزشکی از چین به ایتالیا اعزام شده اند تا همبستگی چین با شریک اقتصادی نخست این کشور در اتحادیه اروپا به تصویر کشیده گردد. ایتالیا شریک نخست اروپایی چین در طرح عظیم راه ابریشم است.

ایتالیا هم اکنون بالاترین آمار فوت شدگان به دلیل کرونا در دنیا را دارد.

رئیس کمیسیون اروپا در توییتر نوشت: چین به صورت فوری 2 میلیون ماسک به اروپا ارسال خواهد نمود.

او در این توییت از این اقدام نخست وزیر چین، تقدیر و تشکر کرد.

وی اضافه کرد: اتحادیه اروپا در ژآنویه گذشته (هنگام شروع کرونا) به چین یاری کرد و امروز ما ممنوع یاری های چین هستیم.

چین همچنین برای کشور صربستان نیز تجهیزات پزشکی ارسال کرد. صربستان از چین درخواست یاری نموده بود.

رئیس جمهوری صربستان (الکساندر فوچیچ) هنگام ورود یاری های چین به سفیر پکن گفته بود تعیین شد که بدون شما ، اروپا نمی تواند زیاد از خود دفاع کند.

اتحادیه اروپا قبل از این ممنوعیت صادرات تجهیزات پزشکی را اعلام نموده بود. صربستان عضو اتحادیه اروپا نیست.

رئیس جمهوری صربستان از این ممنوعیت انتقاد نموده بود.

خبرگزاری چین همچنین گفته است در اندک روزهای آینده یاری ها و پزشکان بیشتری از چین وارد صربستان خواهند شد.

چین در حال رقابت با اتحادیه اروپا بر سر نفوذ در منطقه بالکان است. چینی ها در سال های اخیر، کوشش نموده اند به وسیله سرمایه گذاری های عظیم و ارائه وام برای تقویت زیرساخت های کشورهای منطقه بالکان، نفوذ خود را در این منطقه تقویت نمایند. کشورهای بالکن با مسائل اقتصادی روبه رو هستند.

چین همچنین به تعدادی از کشورهای آفریقایی نیز یاری نموده و برای آنها هم تجهیزات پزشکی ارسال نموده است.

همزمان، آقای جاک ما مالک شرکت چینی علی بابا و یکی از ثروتمندترین انسان های دنیا 2 میلیون ماسک به کشورهای مختلف اروپا یاری نموده است. ماسک ها به بلژیک اسپانیا و ایتالیا رسیده اند. یک میلیون ماسک هم در جهت انتقال از چین به فرانسه است.

روزنامه دولتی ملت یا خلق چین هم روز پنجشنبه گذشته در مقاله ای نوشت که چین به نقش آفرینی خود به عنوان کشور محوری و مسوول به صورت داوطلبانه و به وسیله همکاری با دیگران می پردازد.

برای بعضی کشورهای اروپایی، به نظر می رسد استراتژی چین، موفقیت آمیز بوده است.

یورگ ووتکه رئیس اتاق بازرگانی اتحادیه اروپا - چین گفت: روایت های متناقضی در اروپا وجود دارد. بیشتر افراد معتقدند چین مسوول این بحران دنیای است اما یاری های انسان محبت آمیز سخاوتمندانه چین، افکار عمومی در اروپا را به سود چین تغییر می دهد.

-

بیشتر بخوانید

فناوری و کرونا/ اپلیکیشنی که در چین به اطلاعات بیماری نظم داد

آخرین آمار/ شمار تلفات کروناویروس در دنیا از 11هزار و 842 نفر گذشت

وزارت بهداشت: 40 درصد جمعیت کشور از نظر کرونا غربالگری شدند

منبع: عصر ایران
انتشار: 20 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 923

به "دیپلماسی ماسک، چین به دنبال بهبود تصویر خود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیپلماسی ماسک، چین به دنبال بهبود تصویر خود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید