دانشمندان مغز مگس را هک کردند!

به گزارش مجله اینمن، تیمی از محققان دانشگاه رایس اخیرا توانسته اند مغز مگس های میوه را هک کنند و تنها با یک کلیک و کنترل از راه دور بی سیم به آن ها فرمان دهند که حرکت خاصی را انجام دهند.

دانشمندان مغز مگس را هک کردند!

به گزارش خبرنگاران، این تیم که از چندین متخصص مهندسی ژنتیک، نانوتکنولوژی و مهندسی برق تشکیل شده است، توانستند برای اولین بار مگس های اصلاح شده ژنتیکی را پرورش دهند که با فعال شدن یک کانال یونی حساس به حرارت خاص، می توانستند بال های خود را باز کنند.

محققان به مغز حشرات هک شده یک محرک حرارتی تزریق کردند؛ نانوذرات اکسید آهن مغناطیسی که در حضور بار مغناطیسی به سرعت گرم می شوند. آن ها سپس با فعال کردن یک میدان مغناطیسی و نانوذرات اکسید آهن توانستند یون های حساس به گرما و یون های مخصوص بال را گرم کنند. این مطالعه نشان داد که در مدت نیم ساعت پس از کلیک انسان بر روی دکمه، حشره می تواند بال خود را باز کند.

محققان امیدوارند که این موفقیت تازه با استفاده از سلول های هدفمند ژنتیکی بتواند در آینده عملکرد مغز انسان را نیز تغییر دهد. آن ها می گویند این کار می تواند به روش های درمانی تازهی برای تعدادی از بیماری های عصبی و حتی دستگاه های ارتباطی مغز و ماشین تازه منجر شود. جاکوب رابینسون یکی از نویسندگان این مقاله در یک بیانیه مطبوعاتی گفت: جامعه علمی در پی ابزار هایی فوق العاده دقیق و کم تهاجمی برای مطالعه مغز و درمان اختلالات عصبی است. هدف ما کنترل از راه دور مدار های عصبی و در نهایت مغز انسان است.

لازم به ذکر است که رابینسون محقق اصلی پروژه MOANA ارتش ایالات متحده است. این پروژه که مخفف عبارت دسترسی عصبی مغناطیسی، نوری و صوتی است، در حال کار بر روی هدست های بی سیمی است که قادرند از طریق ابزار های غیرجراحی ارتباط مغز به مغز (brain-to-brain) را آسان کند. اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، هدست های MOANA قادر خواهند بود نورون های فکر یک فرد را رمزگشایی کنند و سپس آن اطلاعات را در فکر فرد دیگری دانلود کنند. یک تله پاتی بلوتوثی!

منبع: futurism

منبع: فرارو
انتشار: 8 مرداد 1401 بروزرسانی: 8 مرداد 1401 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 2134

به "دانشمندان مغز مگس را هک کردند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشمندان مغز مگس را هک کردند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید