دستاورد جدید محققان رویان و دانشگاه علوم پزشکی، الگوی مناسب بهبود سلول های کبد در پیوند یافت شد

به گزارش اینمن، محققان پژوهشگاه رویان و دانشگاه علوم پزشکی کرمان و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ساختاری پیدا کردند که در مدل آزمایشگاهی منجر به بهبود ضایعات کبدی شد.

دستاورد جدید محققان رویان و دانشگاه علوم پزشکی، الگوی مناسب بهبود سلول های کبد در پیوند یافت شد

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی اینمن، محققان پژوهشگاه رویان و دانشگاه علوم پزشکی کرمان و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ساختاری پیدا کردند که در مدل آزمایشگاهی منجر به بهبود ضایعات کبدی شد.

تولید ساختاری سه بعدی از سلول های کبدی به منظور بهبود بخشیدن به عملکرد آنها در شرایط آزمایشگاهی و در بدن موجود زنده ضایعات کبدی یکی از علل مهم مرگ و میر در جهان است که پیوند کبد درمان قطعی آن محسوب می شود. مدتی است که سلول درمانی و مهندسی بافت به عنوان یک درمان جایگزین برای پیوند عضو مطرح است. با وجود آنکه سلول درمانی به عنوان یک درمان جایگزین برای بهبود ضایعات کبدی موفقیت اندکی داشته، مهندسی بافت کبد موفقیت بیشتری در درمان این بیماری کسب کرده است.

با هدف تولید ساختاری مشابه بافت کبد، فاطمه نوبخت لاهرود، مونا ساحلی، عباس پیریایی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، دانشگاه علوم پزشکی کرمان و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، از هم کشتی سلول های بنیادی مزانشیمی مغز استخوان، سلول های اندوتلیال بند ناف و یک رده سلول کبدی (Huh7) بر بستری از ماتریکس خارج سلولی استخراج شده از کبد، ساختاری سه بعدی ایجاد کرده به بررسی آن پرداختند.

یافتن یک الگوی مناسب برای بهبود کارکرد سلول های

نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی Stem Cells and Development به چاپ رسیده است، نشان داد، بیان ژن های مربوط به کبد در این ساختار به شکل معنی داری افزایش یافت. همچنین کارکرد های کبد مانند ترشح آلبومین و فیبرینوژن، تولید اوره و القای سیتوکروم ها در ساختار سه بعدی ایجاد شده بیشتر از حالت کنترل بود. به علاوه پیوند این ساختار به حیوان مدل آزمایشگاهی مبتلا به ضایعات کبدی منجر به بهبود شرایط حیوان و تولید آلبومین انسانی در بدن آن شد. روی هم رفته نتایج این پژوهش نشان داد از تولید این ساختار سه بعدی می توان به عنوان یک الگوی مناسب جهت بهبود بخشیدن به کارکرد سلول های کبدی در شرایط آزمایشگاهی و در بدن فرد دریافت کننده پیوند استفاده کرد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 16 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 1135

به "دستاورد جدید محققان رویان و دانشگاه علوم پزشکی، الگوی مناسب بهبود سلول های کبد در پیوند یافت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستاورد جدید محققان رویان و دانشگاه علوم پزشکی، الگوی مناسب بهبود سلول های کبد در پیوند یافت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید