دوباره به دوران گوشی های تاشو وارد می شویم

به گزارش اینمن، نه ما قرار نیست از محصولاتی مثل نوکیا N95 افسانه ای صحبت کنیم. ما درباره گوشی های تاشو فوق العاده که هم گوشی هستند و هم تبلت، سالهاست که رویای بسیاری از ما، خوره های تکنولوژی شده است. فرقی ندارد تبلت های هیجان انگز و تاشو در سریال Westworld را دیده باشیم یا صفحات خمیده ای که مایکروسافت در ویدیویی که آینده را به تصویر می کشید؛ هرچه باشد، گوشی که باز می گردد و نمایشگری بزرگ تر جلوی ما ظاهر می نماید، چیز واقعا هیجان انگیزی است. سامسونگ حالا به عنوان بزرگ ترین فراوری کننده گوشی و صفحات نمایشگر در جهان، در حال تحقق بخشیدن به این رویا است.

دوباره به دوران گوشی های تاشو وارد می شویم

شرکت سازنده گلکسی ها، به تازگی نمایشگر Infinity Flex Display را در یک گوشی به ما نشان داد. این تکنولوژی در نمایشگر ها باعث می گردد که نمایشر هایی در اندازه تبلت را بتوان کاملا تا کرد و دستگاه تبدیل به گوشی کوچکی بگردد که بتوانیم آن را در جیب خود قرار دهیم. ما دستگاه هایی قابل انعطاف و حتی ساعت هوشمند با نمایشگری خمیده را دیده ایم اما این اولین باری است که چنین نمایشگری را در یک گوشی خواهیم دید که قرار است در سال 2019 عرضه گردد. این دستگاه سامسونگ در یک کیس بزرگ و ظاهری زمخت نمایش داده شد و حتی نور سالن هم کم کردند تا نتوانیم جزئیات طراحی این محصول را ببینیم اما فعلا طراحی برای ما اهمیت ندارد بلکه به وجود اومدن چنین تکنولوژی است که ما را به وجد می آورد.

در ساخت این محصول، سامسونگ درواقع از دو نمایشگر استفاده نموده است. یک نمایشگر 7.3 اینچی که در وسط دستگاه قرار گرفته است و نمایشگری دیگر که وقتی دستگاه را تا می کنیم، پشت محصول قرار گرفته است. پیش تر گوشی رویال فلکس معرفی گردیده که از یک نمایشگر استفاده می نماید و به صورت کامل هم تا نمی گردد و تنها انعطاف زیادی دارد. رویال فلکس آن محصولی نیست که به دنبال آن هستیم چراکه ظاهری بد و حتی شنماینده دارد اما محصول سامسونگ با نمایشگر 7.3 اینچی، همان چیزی است که دنبال آن هستیم. ای نمایشگر رزولوشن 1563 در 2152 دارد و نسبت آن 4.2 به 3 است. با تا کردن این نمایشگر، نمایشگر دیگری در پشت محصول قرار گرفته است که سامسونگ به آن Cover Display می گوید. این صفحه نمایش اندازه 4.58 اینچی دارد و با رزولوشن 840 در 1960، نسبت 21 به 9 دارد و عریض به حساب می آید. همچنین شاهد حاشیه های بزرگی در بالا و پایین این نمایشگر 4.58 اینچی هستیم. اگرچه به طور کل این محصول خیلی زمخت و حتی ممکن است شبیه آجر به نظر برسد، اما سامسونگ می گوید این گوشی در اصل در یک قاب قرار گرفته است و طراحی نهایی محصول، زیبا و جذاب خواهد بود.

این ترکیب نمایشگر ها نگاه کوتاهی به ما از آینده گوشی های هوشمند و گوشی های تاشو می دهد. یک نکته که سوال بر انگیز شده، این است که شیشه را نمی توان به صورت انعطاف پذیر و تاشو ساخت. بنابراین سامسونگ مجبور شده یک ماده جدید برای پوشش نمایشگر 7.3 اینچی داخل این دستگاه بسازد. آنطور که این شرکت اعلام نموده، آن ها از یک نوع پلیمر برای پوشش روی نمایشگر داخلی دستگاه استفاده نموده اند که هم مقاومت بالایی دارد و هم قابل انعصاف و تا شدن است. این یعنی این پوشش می تواند همچنان قابلیت انعطاف پذیری و مقاومت خود را اگر هزاران بار هم گوشی را باز و بسته کنید، حفظ کند. همچنین سامسونگ پنل نمایشگر را به این پوشش پلیمری چسبانده که بتوانند باهم دیگر باز و بسته شوند. هیچ کدام از مواد استفاده شده در نمایشگر داخلی را شیشه تشکیل نمی دهد و این احتمالا باید در لمس کردن و دیدن آن، حس متفاوتی با گوشی های کنونی داشته باشیم.

همانطور که نمایشگر گوشی های هوشمند در ابتدا با پوشش پلاستیکی و پلیمری عرضه می شدند تا اینکه آیفون با پوشش شیشه ای نمایشگر آمد، باید منتظر بمانیم تا تکنولوژی در این زمینه نیز پیشرفت کند. در حالی که گوشی تاشو سامسونگ به نظر کوچک و جیبی می آمد، اما ضخامت زیادی داشت. حاشیه های نمایشگر در شرایطی که گوشی تا شده نیز زیاد است اما تمام این ها مشکلاتی هستند که به مرور و با پیشرفت تکنولوژی های موجود، حل خواهند شد.

خبرنگار وال استریت ژورنال درباره گوشی های هوشمند توییت نموده است که گوشی های خمیده مثل تلویزیون های سه بعدی در دنیای موبایل ها می مانند. شرکت های مشهور زیادی مثل سامسونگ، ال جی و شرکت های دیگر، چند سال پیش موجی از تلویزیون های سه بعدی را عرضه کردند اما امروز می توانیم بگوییم این تلویزیون ها شکست خورده اند. بسیاری تلویزیون های سه بعدی را کوششی برای فروش تلویزیون های 1080P بیشتر می دانستند بدون اینکه شاهد پیشرفت چشم گیر تکنولوژی پنل های آن ها باشیم. در زمینه گوشی های خمیده نیز چنین تصوراتی وجود دارد و همه افراد ممکن است به آن علاقه نداشته باشند!

بسیاری این سوال را مطرح می نمایند که اگر گوشی های تاشو آینده گوشی های هوشمند را تشکیل می دهند، این محصولات بالاخره کی و توسط چه شرکت هایی عرضه می شوند؟ Patrick Morrhead، تحلیلگر صنعت موبایل که پیش تر از اعضای ارشد AMD بوده نیز فکر می نماید هدف اصلی از ساخت گوشی های تاشو، این است که کاربران بتوانند از نمایشگری بسیار بزرگ استفاده نمایند و همزمان بتوانند این نمایشگر های بزرگ را در جیب شلوار و یا کت خود جا دهند.

در سال 2011 وقتی اولین بار گوشی غول آسای گلکسی نوت با نمایشگر 5.1 اینچی معرفی گردید، بسیاری این محصول را چیزی بین گوشی و تبلت می دانستند و به آن لقب فبلت داده بودند. امروزه اما دیگر خبری از کلمه فبلت نیست و به گوشی هایی با نمایشگر 6.5 اینچی هم لقب یک گوشی هوشمند می دهیم نه بیشتر. سامسونگ پیش تر هم با محصولاتی دیگر کوشش نموده بود تا در نمایشگرهای موبایلی تنوع ایجاد کند. گلکسی نوت اج و گوشی Galaxy Round از بارزترین نمونه های اینگونه کوشش های سامسونگ به شما می آید که در نهایت منجر به ساخت Infinity Display شد که حالا آن را در گلکسی اس9 و گلکسی نوت 9 می بینیم. اگر همین روند را در گوشی های تاشو هم ببینیم، می توان گفت نسل اول از این محصول قرار نیست چیز فوق العاده ای باشد و باید به مرور زمان شاهد استفاده از این نوع نمایشگرها در گوشی های سری گلکسی اس باشیم. اما با این کار سامسونگ رسما به دیگر شرکت های موبایل سازی اعلان جنگ نموده و این موضوع است که هیجان ما را بیش از همه برانگیخته است.

Justin Denison، یکی از مدیران ارشد بخش موبایل سامسونگ درباره گوشی خمیده این شرکت گفته است:

ضرورت فراوری انبوه گوشی های تاشو یعنی دیگر سازندگان نیز می توانند این نمایشگر های جدید را همانطوری که نمایشگر های OLED را از سامسونگ تهیه می نمایند، خریداری و در محصول خود استفاده نمایند. شنیده شده هواوی نیز قرار در حال برنامه ریزی برای یک گوشی خمیده در سال آینده است. لنوو و شیائومی نیز پروتوتایپ محصولات خمیده خود را تبلیغ نموده اند و شرکت ال جی هم روی نمایشگرهای خمیده OLED و تلویزیون هایی با این تکنولوژی کار می نماید که می توانند رول شوند و در یک جعبه قرار بگیرند. نمایشگاه CES 2019 احتمالا میدانی است که تمام این شرکت ها، محصولات مرتبط خود در این زمینه را به نمایش خواهند گذاشت. در این بین گوگل نیز راه را برای این شرکت ها هموار نموده و رسما اعلام نموده که اندروید از نمایشگر های تاشو، پشتیبانی خواهد نمود.

پشتیبانی گوگل از این ماجرا، کلید اصلی موفقیت این محصولات می تواند باشد. سامسونگ در حال حاضر اعلام نموده روی ویژگی نرم افزاری Multi Active Window کار می نماید که به کاربران اجازه می دهد روی گوشی های تاشو این شرکت، از سه اپلیکیشن به صورت همزمان استفاده نمایند. درواقع چندوظیفگی یک فاکتور اصلی در این محصولات خواهد بود که شرکت ها می توانند با همکاری با گوگل، آن را به نحو احسنت اجرا نمایند. اما تا کنون فقط درباره اندروید و محصولات تاشو مبتنی بر اندروید صحبت کردیم؛ اپل چه می گردد؟ خوشبختانه شنیده شده که اپل هم تا دو سال آینده، آیفون قابل تا شدن را معرفی خواهد نمود و باید ببینیم کوپرتینویی ها چطور این ایده را پیاده سازی می نمایند.

گوشی های تاشو بازار شماره یک نمایشگرهای تاشو و قابل خمیدگی خواهند بود. اما جاه طلبی شرکت ها در زمینه فراوری این نوع محصولات، باید صبر کند تا به بلوغ تکنولوژی نمایشگرهای قاب انعطاف برسیم. سامسونگ هم همچنین وعده داده که نمایشگر های OLED قابل کشیدنی و یا قابل رول کردن را در آینده نزدیک معرفی کند. تصور کنید در آینده بتوانیم تلویوزین 55 اینچی خود را رول کنید و در کوله پشتی خود بگذارید. یا حتی ممکن است بالاخره شاهد جایگزینی کاغذ و قلم با نمایشگر ها و تبلت های قابل انعطاف باشیم. این موارد شاید حالا بیشتر خیالبافی باشند اما نباید فراموش کنید که در ابتدای راه نمایشگر های قابل انعطاف هستیم و در نهایت این تکنولوژی، ترند بعدی دنیای فناوری خواهد بود. شما در این زمینه چه فکر می کنید؟

منبع: TheVerge

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 7 فروردین 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 95

به "دوباره به دوران گوشی های تاشو وارد می شویم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دوباره به دوران گوشی های تاشو وارد می شویم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید