رای دیوان دادگستری اروپا ، پیروزی گوگل و استارباکس؛ شکست فیات

به گزارش اینمن، دیوان دادگستری اروپا که مقر آن در لوکزامبورگ قرار گرفته است روز سه شنبه دوم مهر طی حکمی بیان کرد شرکت گوگل موظف به رعایت حق فراموشی در همه جای دنیا نیست.

رای دیوان دادگستری اروپا ، پیروزی گوگل و استارباکس؛ شکست فیات

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش یورونیوز، در رای دادگاه آمده است که این موتور جستجو وظیفه ندارد عمل پاکسازی اطلاعاتی را در تمام نسخه های خود انجام دهد. در نتیجه شکایت از عملکرد گوگل در قلمرو اتحادیه اروپا در این زمینه وارد نیست.

این حکم که قابل فرجام خواهی نیست در پی اختلاف حقوقی گوگل و سازمان تنظیم مقررات حریم خصوصی در فرانسه صادر شده است. دیوان دادگستری اتحادیه اروپا پنج سال پیش در ماه مه سال 2014 و در پی شکایت یک شهروند اروپایی قانونی موسوم به حق فراموش شدن وضع نموده بود که طبق آن اشخاص می توانند از موتورهای جستجوگر اینترنتی نظیر گوگل بخواهند تا اطلاعات حساس مرتبط با آن ها را از صفحات جستجو حذف نمایند.

با این حال و در پی سر باز زدن گوگل از اجرای این قانون، کمیسیون ملی انفورماتیک و آزادی ها در فرانسه که مسئولیت دیدبانی در حوزه حریم خصوصی در این کشور را بر عهده دارد در سال 2016 شرکت گوگل را به دلیل امتناع از اجرای قانون حق فراموش شدن و پاک کردن اطلاعات حساس از موتور جستجوی خود در اینترنت مبلغ 100 هزار یورو جریمه نموده بود.

  • پیروزی استارباکس و شکست فیات در دیوان دادگستری اروپا

دیوان دادگستری اروپا همچنین روز سه شنبه رای خود درباره دو پرونده اقتصادیاتی مربوط به شرکت های استارباکس و فیات را نیز اعلام نمود.

دولت های هلند و لوکزامبورگ پیش از این و در چارچوب سیاست جذب سرمایه، به شرکت های زنجیره ای استارباکس آمریکا و شرکت خودروسازی فیات ایتالیا روی اقتصادیات بر سود تخفیف داده بودند.

در سال 2015 کمیسیون اروپا این دو شرکت را به پس دادن 30 میلیون یورو سود بر اقتصادیات محکوم نموده بود. این دو شرکت در پی صدور این دستور، در دیوان دادگستری اروپا تقاضای تجدید نظر نموده بودند.

دیوان دادگستری اروپا اکنون در حکمی به نفع استارباکس تصریح نموده است که این شرکت نیازی به پس دادن 30 میلیون یورو ندارد. وزیر امور اقتصادی هلند با استقبال از این تصمیم گفته است حکم نشان می دهد که دفتر اقتصادیاتی این کشور با استارباکس همچون بقیه شرکت ها و نه بهتر یا متفاوت تر رفتار نموده است.

با این حال شرکت فیات محکوم به پرداخت تخفیف سود بر اقتصادیات به دولت لوکزامبورگ شده است.

فیات و استارباکس اولین شرکت های چندملیتی محسوب می شوند که هدف تصمیمات کمیته اجرایی اتحادیه اروپا در پرداخت سود اقتصادیاتی قرار می گیرند.

رای دیوان دادگستری اروپا همچنین از این جهت اهمیت دارد که نشان می دهد رویه احتاقتصادی این مرجع قضایی در خصوص پرونده های تقریبا مشابه چگونه خواهد بود.

دیوان دادگستری اروپا هنوز رای خود را در پرونده 13 میلیارد یورویی اپل در ایرلند برای پرداخت اقتصادیات اعلام ننموده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 29 مهر 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 399

به "رای دیوان دادگستری اروپا ، پیروزی گوگل و استارباکس؛ شکست فیات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رای دیوان دادگستری اروپا ، پیروزی گوگل و استارباکس؛ شکست فیات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید