رمزگشایی از ریشه های دیابت در 5 استان (

به گزارش مجله اینمن، هفته ای نیست که از فرایند رو به افزایش ابتلا به دیابت خبری منتشر نشود. کرونا با سروصدای زیاد تلفات می گیرد اما دیابت خاموش و خزنده به پیش می رود.

رمزگشایی از ریشه های دیابت در 5 استان (

جهت دریافت مشاوره خدمات چاپ کاتالوگ دیجیتال از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به تازگی در خبرها خواندیم متاسفانه 11درصد جمعیت بالای 25سال کشور به دیابت مبتلا بوده و 18درصد جوانان ایرانی دچار دیابت و پیش دیابت نوع2 هستند.

50 درصد مبتلایان تا هنگام بروز علائم از ابتلا به این بیماری بی خبرند و اینها در حالی است که بیماری دیابت نزدیک به 10درصد بودجه ملی بهداشت کشور را می بلعد.

اکنون استان های یزد، سمنان، خوزستان، البرز و مازندران بالاترین آمار ابتلا به دیابت را در کشور دارند.

در ادامه خبرنگاران استانی جام جم در گفت وگو با پزشکان و مقامات بهداشت و درمان هر استان از علل بالابودن آمار ابتلا به دیابت در این پنج استان پرسیده اند.

مازندران؛ 13درصد مردم

شرایط سلامت در میان شهفرایندان استان مازندران اعم از دختران و پسران، زنان و مردان درمجموع خوب نیست.

ریشه این مشکل نیز به رژیم غذایی و سبک زندگی اهالی برمی گردد. طبق اعلام دانشگاه علوم پزشکی مازندران، جمعیت قابل توجهی از شهفرایندان این استان اضافه وزن دارند و چاقی از دلایل بیماری هایی مانند دیابت، بیماری های قلبی و عروقی و همچنین سرطان های دستگاه گوارش به شمار می رود که مازندران در ابتلا به هرکدام از این بیماری ها در کشور صاحب رتبه است.

آمارها حاکی است حدود 280 هزار نفر از مردم مازندران، بیمار دیابتی هستند که 160 هزار نفرشان شناسایی شدند یا بیش از 530 هزار پیش دیابتی - افرادی که قند خون آنان بین 100 تا 126 است- و روی خط مرز و قرمز ابتلا به این بیماری خاموش قرار دارند، یکی از دغدغه های حوزه سلامت و بهداشت در استان به شمار می فرایند.

دکتر اکبر فاضل تبار ملکشاه، متخصص تغذیه و رژیم غذایی در این زمینه ضمن تایید این مسائل گفت: دلیل عمده این موضوع به شیوه تغذیه و سبک زندگی مربوط است و کم تحرکی و تغذیه نامناسب به ویژه مصرف غذاهای شیرین، پرچرب و شور به عنوان عوامل مؤثر در ابتلا به بیماری دیابت و دیگر بیماری های غیرواگیر مانند بیماری های قلبی-عروقی است. اما متاسفانه بیشتر افراد خیلی دیروزمانی که دچار عوارض دیابت می شوند، تازه متوجه بیماری شان می شوند.

درحالی که انجام آزمایش ساده تست قند خون، آن هم هر سه ماه یکبار در افراد بالای 40 سال می تواند در آگاهی از ابتلا به این بیماری تأثیر بگذارد.

دکتر فاضل تبار اضافه کرد: تحرک و پیاده روی به عنوان عامل اثرگذار برای کنترل و مهار چاقی، بیماری های قلبی- عروقی و دیابت است و از خانواده ها می خواهم از زندگی ماشینی فاصله بگیرند و به عضلات خود حرکت بدهند.

وی یادآور شد: یکی از دلایل این که مازندران در صدر استان ها از حیث ابتلا به بیماری های غیرواگیر قرار گرفته است، این است که به سبب شرایط مناسب اقلیمی و همچنین تردد مسافران، تنوع غذایی و همچنین تنوع بالای انواع دسر در این استان موجب تحریک مردم به غذا خوردن بیشتر می گردد. با توجه به این که زندگی امروز اغلب ماشینی شده و افراد مانند گذشته بر سر زمین کشاورزی کار نمی نمایند تا کالری بسوزانند، آمار ابتلا به مسائلی مانند چاقی، دیابت و بیماری های قلبی- عروقی در سال های اخیر در این استان مازندران بالا رفته است.

این پزشک متخصص گفت: افزون بر چاقی، فشارخون، قند خون و بیماری های قلبی- عروقی بعضی سرطان ها ازجمله سرطان معده در استان مازندران زیاد است و کارشناسان بهداشت، رژیم غذایی پرچرب، توجه به غذاهای فست فودی که ارمغان غرب است، تحرک کم و زندگی پراسترس را عامل این شرایط در استان می دانند.

سمنان؛ 14.1درصد شهفرایندان

دکتر محمدناصر رهبر، مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی سمنان در خصوص بیماری دیابت گفت: به جز دیابت بارداری، دیابت بر دو نوع 1 و 2 است که در دیابت نوع یک گفته می گردد به دلایل نامعلوم ولی احتمالا به خاطر یک نوع عفونت، سلول های فراورینماینده انسولین از بین می فرایند و درنتیجه بدن نمی تواند انسولین فراوری کند و قند خون بالا می رود. در این نوع که بیشتر در بچه ها و نوجوانان اتفاق می افتد با از بین رفتن سلول های انسولین ساز، بیماری به صورت حاد آغاز می گردد و پنهان نمی ماند. فرد دچار علائمی مانند پرخوری و پرادراری می گردد. در دیابت نوع2 که به صورت تدریجی اتفاق می افتد، گیرنده هایی که در تمام بدن وجود دارد و انسولین روی آنها اثر می نماید به خوبی عمل نمی نمایند و انسولینی که ساخته می گردد عملکرد خوبی ندارد. درنتیجه باعث بالارفتن قند خون می گردد؛ این نوع دیابت که با شیوع فراوان تر و بیشتر در افراد بالغ و بزرگسالان دیده می گردد به صورت تدریجی رخ می دهد و ممکن است فرد تا مدت ها بدون علامت باشد. یا علائم خفیفی داشته باشد که خودش پیگیر درمان نگردد و به خاطر داشتن علائم خفیف و مراجعه دیرهنگام به پزشک ممکن است دچارعوارض چشمی شده باشد.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری های دانشگاه علوم پزشکی سمنان بابیان این که در بیماری دیابت نمی توان علت خاصی را معین کرد در خصوص نقش وراثت در ابتلا به دیابت گفت: اگر در خانواده ای پدر یا مادر به دیابت مبتلا باشند، احتمال ابتلای فرزند سه برابر و اگر هم پدر و هم مادر مبتلا باشند، احتمال ابتلای فرزند به دیابت تا هشت برابر بالا می رود. البته اگر فردی چاقی مفرط داشته باشد و سنش هم بالا باشد، مستعد مبتلابه این بیماری است.

دکتر رهبر بابیان این که معمولا جنسیت تأثیر زیادی در میزان ابتلا به دیابت ندارد، گفت: در کشورها و اقوام مختلف، میزان ابتلا در میان زنان و مردان متفاوت بوده که در ایران این بیماری بیشتر در زنان شایع است.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیر واگیر دانشگاه علوم پزشکی سمنان با بیان این که در بیماری های غیرواگیر مانند انواع سرطان ها، دیابت و فشارخون نمی توان یک عامل معین را در نظر گرفت، گفت: بیماری دیابت و سیگار بر همه اعضای بدن تاثیرگذار است ولی بیشتر دستگاه هایی که عوارض ناشی از دیابت در آنها نمودار می گردد، قلب و عروق و دستگاه اعصاب و بعد از آن کلیه ها و دیگر اعضای بدن هستند.

وی در انتها توصیه کرد: توجه به تغذیه صحیح و عدم استفاده زیاد از نمک و روغن، غذاهای کنسروشده، گوشت قرمز، تحرک بدنی و نکشیدن سیگار از مهم ترین عواملی است که بر دیابت، بیماری های قلبی - عروقی، سرطان ها و سایر بیماری ها تاثیرگذارند.

خوزستان؛ 14 درصد جمعیت

دکتر هادی صابرپور، متخصص داخلی درباره دلایل عمده ابتلا به دیابت در استان خوزستان با اشاره به فرهنگ عمومی مردم این استان گفت: سبک زندگی مردم در خوزستان از جمله دلایل تاثیرگذار در ابتلا به این بیماری است. در خوزستان عمدتا چربی حیوانی و اشباع شده مصرف می گردد. همچنین مصرف گوشت و کم تحرکی از جمله عوامل تاثیرگذار در رابطه با بروز دیابت در خوزستان است.

دکتر صابرپور درباره ابلاغیه های وزارتی اضافه کرد: از دوره های گذشته در رابطه با کنترل ابتلا به دیابت همیشه بحث ها و دستورالعمل هایی مطرح بوده اما چندان راهگشا نبوده اند. این متخصص داخلی تاکید نمود: اطلاع رسانی در سطح جامعه بهترین راه برای مقابله با این بیماری است. تغییر و اصلاح سبک زندگی مردم، تحرک و ورزش و در مجموع آموزش بهترین راه برای کاهش ابتلا به دیابت در استان خوزستان است.

او عنوان می نماید تا چند سال گذشته آموزش و اطلاع رسانی ها نسبت به دیابت بسیار کمتر بود اما در چندسال اخیر با ایجاد شبکه سلامت در رسانه ملی، سطح آموزش رشد و افزایش پیدا نموده است. ولی با وجود این مردم در سطح جامعه همچنان از نام دیابت ترس دارند و این نشان از کمبود اطلاعات و قصور در آموزش است.

البرز؛ 13.2درصد ساکنان

دکتر داریوش جلیلی، رئیس انجمن دیابت استان البرز گفت: انجمن دیابت استان البرز 23سال است با هدف آموزش به بیماران مبتلا به دیابت، پزشکان، پرستاران وکارشناسان تغذیه فعالیت می نماید.

دکتر جلیلی در خصوص آمار بیماران مبتلا به دیابت استان مطرح نمود: حدود 300هزار بیمار مبتلا به دیابت در استان داریم. این بیماری علامت خاصی ندارد و شایع ترین بیماری غیرواگیراست که مراکز بهداشتی به صورت رایگان تست غربالگری دیابت را انجام می دهند.

وی علت افزایش مبتلایان به دیابت را پرخوری و کم تحرکی و مسائل ژنتیک در استان البرز دانست و گفت: ورزش بهترین راه درمان و پیشگیری از بیماری دیابت است و باید هر فردی روزانه نیم ساعت پیاده روی را در برنامه روزانه خود داشته باشد. وی پرنوشی، پرخوری، تاری دید، تکرر ادرار، خشکی دهان، کاهش وزن، خارش بدن و ایجاد زخم را از علائم ابتلا به بیماری دیابت اعلام نمود.

دکتر جلیلی تاکید نمود: بیمار باید آموزش های لازم را ببیند تا بتواند بر اساس این آموزش ها این آگاهی را کسب کند که چگونه می تواند قند خون خود را تنظیم کند. ما در این زمینه کارهای آموزشی زیادی انجام داده ایم و تا قبل از شیوع کرونا، آموزش ها به صورت حضوری و در دوره های مختلف انجام می شد که حدود 22هزار نفر در زمینه آموزش و آشنایی با دیابت در این کلاس ها شرکت نموده اند. البته آموزش ها در حال حاضر به صورت وبینار آنلاین در شرایط شیوع کووید 19 ادامه دارد. به دلیل آموزش های ارائه شده به بیماران مبتلا به دیابت امروز شاهد هستیم که کنترل دیابت در شهر کرج از وضع بهتری برخوردار شده و شرایط نرمالی دارد.

یزد؛ 16.2درصد اهالی

مدیر مرکز تحقیقاتی درمانی دیابت یزد گفت: شرایط شیوع بیماری دیابت در استان به شکل فزاینده ای در حال افزایش بوده و اکنون در استان 1.5 تا دو برابر آمار کشوری افراد مبتلا به دیابت وجود دارد. در حال حاضر بیش از 100هزار نفر در استان یزد با این بیماری درگیرند و متاسفانه 100هزار نفر دیگر نیزطی پنج تا 15سال آینده در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار دارند.

دکتر سیدمحمدرضا آقایی درباره مهم ترین عوامل شیوع دیابت دراستان یزد گفت: کم تحرکی و رژیم تغذیه نامناسب از مهم ترین عوامل شیوع بیماری دراستان بوده و دیابت نوع یک که مربوط به نوجوانان بوده و دیابت نوع بارداری در استان زیاد است.

وی تأکید کرد: نسل فعلی و دانش آموزان با این رژیم های غذایی فست فودی و سبک زندگی کم تحرک، بیشتر در معرض ابتلا به دیابت هستند و ما در آینده با بحرانی خفته در خصوص این بیماری روبرو خواهیم شد.

وی در خصوص این که آیا این بیماری در استان شرایط بحرانی دارد یا نه گفت: وقتی در جامعه ای بیش از صدهزار نفر با این بیماری درگیر هستند، خودبه خود بحران شکل می گیرد. در این جامعه باید کلینیک های دیابت فعال باشد. مسائل توزیع انسولین باید به خوبی مدیریت شده و عوارض ناشی از این بیماری هم باید در جامعه به نوعی کنترل گردد. متاسفانه درسال های قبل، سوانح و تصادف ها از مهم ترین عوامل نقص عضو در جامعه بود، ولی حالا دیابت نقش اول را در قطع عضو دارد.

دکتر آقایی در خصوص مشکل بیماران مبتلا به دیابت در استان یزد برای تهیه انسولین گفت: تهیه انسولین در استان تا حدودی با کوشش مسؤولان استانی رفع شده و مقدار مصرف انسولین در استان نسبت به جامعه هدف باید یک به 70 مصرف انسولین در کشور باشد. ولی با توجه به تعداد بیماران مبتلا به دیابت در استان، سهمیه انسولین عادلانه است و کمبودی در این زمینه نداریم.

جهت مشاهده تصویر اصلی بر روی عکس زیر کلیک کنید:

استان ها - روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 1 بهمن 1399 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 1405

به "رمزگشایی از ریشه های دیابت در 5 استان (" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رمزگشایی از ریشه های دیابت در 5 استان ("

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید