علت تفاوت کیفیت آب تهران با شهرهای دیگر

به گزارش اینمن، یکی از موضوعاتی که همواره سوال برانگیز بوده، تفاوت کیفیت آب تهران با سایر شهرها است که معمولا دلایل متفاوتی برای آن مطرح می گردد. مدیر کنترل کیفیت و بهداشت آب و فاضلاب و آزمایشگاه های استان تهران در این باره می گوید: تفاوت مربوط به کیفیت منابع تامین کننده آب آشامیدنی است.

علت تفاوت کیفیت آب تهران با شهرهای دیگر

مهتاب باغبان در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان این که کیفیت آب هر استان بستگی زیادی به منابع آبی دارد که استفاده می نمایند، اظهار کرد: در واقع آبی که به آب شرب تبدیل می گردد، باید مطابق استانداردهای سازمان بهداشت جهانی باشد و الزامات استاندارد ایران را دریافت کند که باید برای این مهم، تمام سازمان ها و نهادهایی که روی کیفیت منابع آب تاثیرگذارند، در قالب ایمنی آب دست به دست هم بدهند تا آب باکیفیت در اختیار مردم قرار بگیرد.

وی با بیان این که بعضی از سازمان ها و نهادها که اغلب فعالیت صنعتی دارند، روی کیفیت منابع آب تاثیر می گذارند، تاکید نمود: باید فرآیندها به گونه ای تبیین گردد که کیفیت منابع آب حفظ گردد.

مدیر کنترل کیفیت و بهداشت آب و فاضلاب و آزمایشگاه های استان تهران ادامه داد: طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، زمانی که کیفیت یک منبع از بین می رود، دیگر نمی توان از آن منبع استفاده کرد، چراکه اگر آب به لحاظ کیفی از دست برود، درواقع از لحاظ کمی نیز آب را از دست داده ایم.

باغبان، وزارتخانه های نفت، جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت و نیرو را نهادهای تاثیرگذار در کیفیت آب دانست و اضافه نمود: سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت کشور و وزارت بهداشت سازمان های ناظر در کیفیت آب هستند که در واقع برای حفظ کیفیت آب باید تمام این سازمان ها و نهادها با یکدیگر همراه باشند تا بتوانیم کیفیت آب استاندارد را در تمام کشور ببینیم.

وی با اشاره به برنامه ایمنی آب اظهار کرد: در حال حاضر این برنامه 11 مدول دارد که در تمام کشور به جریان افتاده است؛ به گونه ای که اکنون تمام شهرهای تهران تحت پوشش این برنامه قرار گرفته اند و در بعضی از پایلوت ها نیز 11 مدول اجرا شده و ممیزی های ملی آن نیز طی شده است. به گونه ای که در بعضی از آن ها برنامه در حال توسعه است.

مدیر کنترل کیفیت و بهداشت آب و فاضلاب و آزمایشگاه های استان تهران در پاسخ به این سوال که چرا استان تهران تجربیات خود را در اختیار سایر استان ها قرار نمی دهد، تاکید نمود: به طور رایگان برای کارشناسان استان ها آموزش هایی را در نظر گرفته ایم که هر کدام از استان ها که داوطلب باشند، می توانند از این آموزش ها بهره مند شوند، برای تبادل تجربیات مان هیچ محدودیتی نداریم و هر استانی که تمایل داشته باشد می تواند از تجربیات ما استفاده کند.

شهرهای دارای مشکل شوری در آب آشامیدنی

با توجه به شرایط آب و هوایی به طور کلی مناطق فلات مرکزی ایران شامل استان های قم، یزد، کرمان، سمنان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و بوشهر به صورت طبیعی با بالابودن میزان عامل کل جامدات محلول (شوری) به دلیل پایین بودن میزان بارندگی روبرو هستند و در شهرهای جنوبی استان خوزستان به دلیل بعضی تغییرات در الگوهای آب و هوایی که شکل خشکسالی بروز نموده و همچنین توسعه ناپایدار در استفاده از رودخانه کارون در سال های اخیر با مسائل زیادی روبرو شده است.

برنامه های آبفا برای تضمین کیفیت آب آشامیدنی

در حال حاضر با استفاده از 457 آزمایشگاه در مجموعه شرکت های آب و فاضلاب شهری و 377 آزمایشگاه در مجموعه شرکت های آب و فاضلاب روستایی، پایش کیفیت آب به طور مستمر و تواتر توصیه شده انجام می گردد. مراکز بهداشت و خانه های بهداشت روستایی به عنوان ناظر کیفیت آب را تحت نظر دارند.

برنامه ها و اقدام های اجرا شده

برای حل مسائل کیفی آب از نظر بالا بودن عامل های شوری و نیترات اقدام هایی به صورت پایدار و بلندمدت همچون انتقال آب اجرا شده یا در حال اجرا است. اعلام شده در خصوص اکثر شهرهای دارای غلظت نیترات بالا، اختلاط منابع آب برای تعدیل مشکل به کار می رود.

جمع آوری و دفع بهداشتی فاضلاب که در اکثر شهرهای کشور در حال مطالعه و یا اجراست از جمله اقدام های اساسی در جلوگیری از آلودگی منابع آب به نیترات شناخته می گردد. در این خصوص در بعضی شهرها که میزان نیترات از حد استاندارد بالاتر می رود، لزوم تخصیص بودجه های مورد احتیاج برای تسریع در اجرای پروژه های فاضلاب لازم است.

اجرای برنامه ایمنی آب در ایران

برنامه ایمنی آب به عنوان مهم ترین اقدام برای تضمین کیفیت آب شرب است، این برنامه توسط سازمان جهانی بهداشت تهیه شده و اجرای آن به کشورهای عضو توصیه شده است. گستره عمل برنامه ایمنی آب از حوضه آبریز تا مصرف نماینده را دربرمی گیرد.

به استناد سند راهبرد ملی بهبود کیفیت آب شرب مصوب سال 1390 هیات وزیران، هدف هفتم این سند اجرای برنامه های ایمنی آب شرب در کشور به عهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، با همکاری وزارت نیرو، سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت کشور، وزارت نفت است.

برنامه ایمنی آب، اولین بار در شهر تبریز در سال 1390 به صورت پایلوت اجرا شد؛ این برنامه در سال 1393 برای اجرایی شدن در 15 شهر کشور اجرا شد. در حال حاضر برنامه ایمنی آب در تمامی مراکز استان ها در حال اجراست.

این برنامه کاری بین بخشی است، کمیته راهبری در سطح کشور با عضویت وزارتخانه های نیرو، صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، سازمان محیط زیست، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت کشور در حال اجراست. براساس سند ملی بهبود کیفیت آب شرب که مصوب هیات وزیران است که بر اساس آن وزارت بهداشت موظف است برنامه امینی آب را در تمام شهرها و روستاها اجرا کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 644

به "علت تفاوت کیفیت آب تهران با شهرهای دیگر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت تفاوت کیفیت آب تهران با شهرهای دیگر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید