زیباترین سواحل ایران که شما را حیرت زده می نمایند

به گزارش مجله اینمن، دریا یکی از شگفت انگیزترین پدیده هایی است که هیچ کسی از تماشا آن خسته نمی گردد. بسیاری از مردم، تفریح در کنار سواحل ایران را به تفریح های پرهیجان یا گشت وگذار در مکان های شلوغ ترجیح می دهند. طبیعتا نمی توان برترین ساحل ایران را از میان نقاط بسیار مجذوب کننده شمال و جنوب انتخاب کرد. با این حال، امروز در خبرنگاران ، لیستی از 18 مورد از زیباترین سواحل ایران را گردآوردی نموده ایم که بدون شک از تماشا و حتی خواندن درمورد آنها خسته نخواهید شد.

زیباترین سواحل ایران که شما را حیرت زده می نمایند

1. ساحل مرجان

ساحل مرجان یکی از مشهورترین سواحل ایران است که در جزیره کیش واقع شده و قدم زدن روی شن های طلایی آن در حین نگاه کردن به درختان نخل، آرامشی تکرارنشدنی را به شما هدیه می نماید.

حتی بعضی افراد برای اینکه از سرگرمی در این ساحل بسیار تمیز نهایت لذت را ببرند، سراغ موج سواری و قایق سواری می فرایند. دمای هوای جزیره کیش در طول تابستان بسیار بالا می رود، به همین جهت بهار یا حتی زمستان برترین زمان برای سفر هستند.

2. ساحل زیتون

ساحل زیتون در جزیره قشم که در حقیقت بخش از پارک زیتون است، با داشتن یک مدرسه شنا برای تمام سنین، ساحلی فوق العاده برای ورزش های آبی محسوب می گردد.

رستوران های این منطقه که تعداد آنها هم کم نیست، غذاهای متفاوتی را سرو می نمایند؛ مثل میگو با زردچوبه و ادویه های محلی و نوشیدنی های تهیه شده از گل میخک و گلبرگ های خشک شده گل رز. در بعضی از رستوران ها حتی می توان از دیدنی اجرای زنده موسیقی در حین خوردن شام و دیدن کردن دریا نیز لذت برد.

3. ساحل گیسوم

اگر در پی یکی از زیباترین سواحل ایران در شمال کشور هستید، حتما به ساحل گیسوم سر بزنید. این ساحل زیبا که در استان گیلان واقع شده، مکانی عالی برای فرار از زندگی پرهیاهوی شهری است و در ایام تعطیل، افراد زیادی از سراسر ایران به آن سفر می نمایند.

ساحل گیسوم برای کمپینگ و حتی ورزش های آبی هم کاملا مناسب است و در آن می توان از سرگرمیات هیجان انگیزی مثل جت اسکی لذت برد. اگر این منطقه را برای سفر انتخاب کردید، حتما از طبیعت اطراف آن، به خصوص جنگل گیسوم نیز بازدید کنید. در بخش انتهایی این جنگل نیز می توان اسپی مزگت به معنی مسجد سفید با قدمتی هزارساله را مشاهده کرد.

4. ساحل بندرعباس

در جنوب کشور، یکی دیگر از زیباترین سواحل ایران یعنی ساحل بندرعباس را می توان پیدا کرد؛ جایی که قدم زدن بر روی شن های نرم آن، تجربه ای متفاوت را برای شما رقم زده و شرایط را برای بازی بچه ها و ساخت قلعه های شنی مهیا می نماید.

برترین زمان برای سفر به ساحل بندرعباس، زمستان است چون در این زمان، رطوبت هوا تا حد زیادی کاهش پیدا نموده و اوایل دی ماه، دمای آب نیز به 24 درجه سلسیوس (75 درجه فارنهایت) می رسد. به واسطه هتل های مدرن و امکانات سرگرمیی فراوان در این منطقه، بعضی افراد ساحل بندرعباس را برترین ساحل ایران می دانند.

5. پلاژ بانوان کیش

ساحل بانوان در کیش که با نام پلاژ بانوان شناخته می گردد، با سایر مواردی که در این فهرست معرفی کردیم، یک تفاوت اساسی دارد: اینجا فقط مخصوص بانوان است و خانم ها بدون نگرانی می توانند از سرگرمیاتی مثل حمام آفتاب و شنا کردن در دریا لذت ببرند! ماساژ در کنار ساحل، یکی دیگر از سرگرمیاتی است که هواداران زیادی میان مسافران دارد چون واقعا چنین چیزی را در هیچ جای دیگری در ایران نمی توان پیدا کرد. گفتنی ست امنیت پلاژ بانوان در کیش بسیار بالاست و هیچ کسی حق عکس برداری و بردن وسایل دیجیتالی به داخل مجموعه را ندارد.

6. ساحل ریشهر

ساحل ریشهر در بوشهر یکی از قدیمی ترین و البته زیباترین سواحل ایران است که سالانه هزاران نفر برای فرار از هوای آلوده و استرس شهرهای بزرگ به آن سفر می نمایند.

این منطقه میزبان بسیاری از مسافران خارجی به خصوص مردم بحرین و کویت نیز هست و چشم انداز ها سنگی آن، ساحل ریشهر را به مکانی عالی برای صخره نوردی تبدیل می نماید.

در اینجا کرایه قایق های تندرو هم محبوبیت زیادی میان مسافران دارد. همانند سایر سواحل جنوب کشور، اگر می خواهید از رطوبت و آفتاب سوزان جنوب در امان باشید، زمستان به ساحل ریشهر سفر کنید. اوایل دی ماه، دمای آب این منطقه به 22 درجه سانتی گراد می رسد و در آن می توان از آب تنی لذت برد.

7. ساحل چمخاله

چمخاله یکی دیگر از زیباترین سواحل ایران در استان گیلان است و سالانه میلیون ها نفر برای سرگرمی از آن بازدید می نمایند.

نکته جالب در خصوص این منطقه، وجود مزارع متعدد در نزدیکی دریاست و این یعنی در حین آب تنی، ترکیبی زیبا از مزارع سرسبز شمال کشور و کوه های رشته کوه البرز نیز در مقابل مسافران قرار می گیرد. به عقیده بسیاری از مردم، چمخاله برترین ساحل ایران در گیلان است و به خاطر توجه ویژه مردم به این منطقه، تقریبا هیچ وقت ساحل چمخاله را خالی از گردشگر پیدا نمی کنید!

8. ساحل صدف آستارا

معرفی زیباترین سواحل ایران بدون اشاره به ساحل صدف هیچ لطفی ندارد. این ساحل زیبا که در 7 کیلومتری آستارا و جاده آستارا به تالش قرار گرفته، امکانات خدماتی و رفاهی زیادی دارد و به همین علت، بسیاری از مردم برای سرگرمی در کنار ساحل، به شهرستان آستارا در استان گیلان سفر می نمایند. ساحل صدف با نام های دیگری مثل داداش آباد، سیبلی و لوندویل نیز شناخته می گردد.

9. ساحل سرخ جزیره هرمز

اگر در فهرست زیباترین سواحل ایران به گزینه ای خاص تر هستید، حتما به ساحل سرخ جزیره هرمز سر بزنید. بر خلاف سایر سواحل ایران، در اینجا رنگ آب قرمز است! در حقیقت، خاک این منطقه به رنگ قرمز است و ترکیب آن با آب و نور خورشید سبب می گردد که بخشی از ساحل به صورت سرخ دیده گردد.

10. ساحل هنگام

باز هم جنوب کشور و باز هم یکی دیگر از زیباترین سواحل ایران؛ ساحل هنگام که اغراق نیست اگر آن را برترین ساحل ایران بنامیم، همیشه پذیرای افرادی است که برای دیدنی دلفین ها به جنوب کشور و جزیره قشم سفر می نمایند.

ساحل هنگام با نام ساحل نقره ای نیز شناخته می گردد و این به خاطر پلانگتون هایی است که هنگام رسیدن موج به ساحل و تابیدن آفتاب به آنها، چشم انداز ای خاص را در ساحل ایجاد می نمایند.

11. ساحل لاک پشت ها

بگذارید یک مورد متفاوت را به شما معرفی کنیم: ساحلی بسیار زیبا در جزیره قشم که اوایل بهار پر می گردد از لاک پشت هایی که برای تخم ریزی به ساحل می آیند! ساحل لاک پشت ها که بی شک می توان آن را یکی از زیباترین سواحل ایران در نظر گرفت، قبل از آغاز بهار تا خردادماه، چشم انداز ای تکرارنشدنی از انبوه لاک پشت هایی را پیش روی شما قرار می دهد که احتمالا فقط آن را در فیلم ها دیده باشید!

در اینجا، هر لاک پشت پوزه عقابی که متاسفانه از گونه های در حال انقراض است، طی 20 روز و سه مرحله مختلف، مجموعا 300 تخم را در ساحل مخفی می نماید و دو ماه بعد، لاک پشت های نوزاد از تخم ها بیرون می آیند. این ساحل زیبا در 30 کیلومتری جنوب قشم واقع شده است.

12. ساحل کلبه هور

ساحل کلبه هور یکی دیگر از زیباترین سواحل ایران است که به خاطر آرامش خاص و محیط بسیار تمیز، محبوبیت زیادی میان گردشگران ایرانی دارد. این منطقه زیبا در بخش غربی جزیره کیش واقع شده و چشم مقدارای خیره نماینده آن در هنگام غروب، احتمالا هیچ گاه از فکر شما پاک نخواهد شد.

در ساحل کلبه هور، یک فانوس بزرگ را هم می توان پیدا کرد که شب ها حسابی دیدنی می گردد. اگر به دنیای زیر آب علاقه دارید، توصیه می کنیم حتما به این منطقه سر بزنید چون آب ساحل کلبه هور به مقدار ای زلال است که از بیرون می توان حرکت موجود آبزی را مشاهده کرد.

13. ساحل چپکرود

ساحل چپکرود در استان مازندران در میان گردشگران بسیار پرطرفدار است و سالانه هزاران نفر برای سرگرمی به این منطقه می آیند. ساحل چپکرود 18 کیلومتر طول دارد و با وجود دسترسی از 10 جاده مختلف در زمره ایمن ترین سواحل استان مازندران قرار می گیرد. برای جذب بیشتر گردشگر، پارک ساحلی چپکرود نیز در همین منطقه احداث شده و با تجهیزات ورزشی، وسایل بازی کودک، زمین والیبال، زمین فوتبال شنی، فضای سبز و امکانات متعدد دیگر پذیرای علاقه مندان است.

14. ساحل بنود

بیشتر مردم، عسلویه را با دکل های نفتی بزرگ و هوای بسیار گرمی می شناسند که تحمل آن برای همه ممکن نیست. به همین جهت، احتمالا از شنیدن این خبر که در نزدیکی همین شهر می توان یکی از زیباترین سواحل ایران را پیدا کرد، متعجب خواهید شد! بنود نام روستایی بکر و زیبا در 35 کیلومتری جنوب شرقی عسلویه است که برخورد آب خروشان دریا با صخره های ساحلی آن، آرامشی وصف نشدنی را به شما هدیه می نماید.

15. ساحل بریس

سواحل ایران به مقدار ای مجذوب کننده هستند که از میان آنها به سختی می توان برترین ساحل ایران را انتخاب کرد. ساحل بندر بریس در 60 کیلومتری شرق چابهار یکی از همین سواحل است که قطعا دیدنی دریای عمان از بالای صخره های آن، خاطره ای تکرارنشدنی را برای شما رقم خواهد زد. به علاوه، اینجا تا چشم کار می نماید قایق های کوچک و بزرگی را می توان دید که مشغول صید ماهی و میگو هستند! به موارد بالا، کوه های مریخی در بخش شمالی دریا و پرواز پرندگان را هم باید اضافه کنیم تا اگر به چابهار سفر ننموده اید، بیش از پیش مشتاق شوید.

16. ساحل مریم

اگر به جزیره کیش سفر نموده باشید، حتما نام ساحل مریم را شنیده اید؛ ساحلی زیبا با شن های گرم طلایی و سفید و بعلاوه آب بسیار تمیز که پیاده روی در آن می تواند بسیار لذت بخش باشد. آرامش حاکم در این ساحل و وجود سرگرمیات مختلفی مثل جت اسکی و قایق سواری، ساحل مریم را به یکی از زیباترین سواحل ایران تبدیل می نماید.

17. ساحل جزایر ناز

جزایر ناز از دیگر شگفتی های قشم هستند که در گذشته چندان شناخته شده نبودند. موضوع قابل توجه در خصوص جزایر ناز، فاصه گرفتن آنها از ساحل در زمان مد و اتصال دوباره به سواحل اطراف در زمان جزر است. بعلاوه سرگرمیات بسیاری همانند شترسواری، جت اسکی، قایق سواری و پاراگلایدر سواری در انتظار گردشگرانی است که جزایر ناز را برای سفر انتخاب می نمایند. توصیه می کنیم پیش از سرگرمی در کنار ساحل جزایر ناز، حتما در خصوص جزر و مد آب و زمان آن اطلاعات کافی کسب کنید.

18. ساحل درک

فهرست زیباترین سواحل ایران را با معرفی ساحل درک به انتها می بریم؛ جایی که دریا و بیابان در چشم انداز ای خیره نماینده به یکدیگر می رسند و از آنجایی که هیچ زباله ای در آن پیدا نمی گردد، آن را به عنوان پاک ترین ساحل کشور نیز می شناسند. روستای درک در حدود 170 کیلومتر با چابهار فاصله دارد و سواحل آن به مقدار ای زیبا هست که از سرگرمی و دیدنی دریا در آن هیچ گاه خسته نخواهید شد. دیدنی طلوع و غروب خورشید از بالای تپه های شنی این منطقه خاطره ای تکرارنشدنی را برای شما رقم خواهد زد.

سخن انتهای

با مطالعه فهرست بالا، حتما شما هم با ما موافق خواهید بود که انتخاب برترین ساحل ایران واقعا ممکن نیست و هرکدام از سواحل ایران، زیبایی هایی دارند که به آسانی نمی توان از کنار آنها عبور کرد. اگر فکر می کنید نام ساحلی مجذوب کننده را از قلم انداخته ایم، شاد می شویم از بخش نظرات، تجربیات خود را با ما و سایر خواننده ها به اشتراک بگذارید.

منبع:عـلی بـابا

منبع: دیجیاتور
انتشار: 12 مرداد 1401 بروزرسانی: 12 مرداد 1401 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 2138

به "زیباترین سواحل ایران که شما را حیرت زده می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیباترین سواحل ایران که شما را حیرت زده می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید