سفر ممنوع شد؛ اجاره ویلا بالا رفت!

به گزارش مجله اینمن، با وجود اعلام ممنوعیت سفر در تعطیلات نیمه خردادماه، قیمت اجاره یک شب ویلا و خانه شخصی به اوج رسیده است.

سفر ممنوع شد؛ اجاره ویلا بالا رفت!

جهت دریافت خدمات طراحی سقف شیبدار ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

به گزارش ایسنا، طبق اعلام ستاد ملی کرونا سفرهای بین استانی از 12 تا 17 خردادماه ممنوع است و تردد بین همه مناطق زرد، نارنجی و قرمز از 500 هزار تا یک میلیون تومان جریمه دارد. هرچند این ستاد طبق معمول سفر با وسایل نقلیه عمومی را ممنوع و یا محدود ننموده است. با این حال، آنالیز ها از بازار اجاره خانه و ویلاهای شخصی نشان می دهد در مناطق مسافرپذیر ایران، مثل شهرهای شمالی کشور و ییلاق های نزدیک تهران که ظاهرا در انتظار مسافران تعطیلات نیمه خردادماه هستند، نرخ اجاره یک شب خانه و ویلای شخصی تا سه برابر گران تر شده است.

پایین ترین نرخ اجاره یک شب سوئیت در شهرهای شمالی درحال حاضر تا 200 هزار تومان است که در تعطیلات نیمه خرداد، قیمت آن به 600 هزار تومان می رسد. نرخ اجاره فقط یک شب ویلای ساحلی به هشت میلیون تومان هم رسیده است. کرایه یک شب کلبه چوبی در کنار جنگل همراه با استخر و جکوزی که در حالت عادی سه میلیون تومان قیمت گذاری شده، در تعطیلات پیش رو تا پنج و نیم میلیون تومان می رسد.

نرخ اجاره یک شب این ویلا در تعطیلات نیمه خرداد به 5/5 میلیون تومان رسیده است

در منطقه طالقان، محدوده کردان نیز یک ویلا که در روزهای عادی قیمت یک شب اجاره آن یک میلیون و 300 هزار تومان است در تعطیلات نیمه خرداد تا چهار میلیون تومان اوج گرفته است. در این منطقه که بیشتر ویلاها برای تعطیلات سرانجام هفته نیز اجاره داده می شوند نرخ کرایه ها برای یک شب، گاه تا پنج میلیون تومان هم می رسد.

برخی از این ویلاها و خانه های مسکونی، بدون مجوز قانونی نه تنها به مسافر اجاره داده می شوند که محل ضبط موزیک ویدئوها و فیلم هستند و همین بهانه ای شده برای گران تر کردن نرخ اجاره یک شب آن ها.

بازار آزاد و بدون کنترل و نظارتِ کرایه خانه ها و ویلاهای شخصی درحالی داغ است که از ابتدای شیوع ویروس کرونا، با مصوبه ستاد ملی کرونا قرار بر ممنوعیت فعالیت آن ها بود. با این حال، وجود محدودیت های عرفی و قانونی حاکم در هتل ها، در کنار قیمت نابرابر با خدمات آن ها باعث شده در برخی مناطق، به ویژه شهرهای شمالی، مشتریان خانه ها و ویلاهای شخصی بیشتر هم باشد.

برخی از این ویلاها در تعطیلات پیش رو برای یک شب تا هشت میلیون تومان اجاره داده می شوند

در مازندران که یکی از پرمسافرترین استان های کشور به شمار می آید، از اسفندماه 98 با حکم دادستان عمومی و انقلاب مرکزی این استان، اجاره این واحدهای مسکونی و ویلاهای شخصی مطابق مصوبه کارگروه پدافند زیستی و مقابله با کرونا ممنوع شده بود، اما به استناد گزارش هایی که به ایسنا رسیده، اجاره خانه و ویلا در این استان همچنان بدون محدودیت، رواج داشته و حتی از ادامه فعالیت بسیاری از آن ها در دوران کرونا با وجود دغدغه های بهداشتی، جلوگیری نشده است. مشابه این شرایط در استان های خراسان رضوی، به ویژه شهر مشهد، گیلان، همدان، کردستان، کرمانشاه و جزایر کیش و قشم حاکم است.

جمشید سلطان مرادی ـ رییس جامعه هتلداران مازندران ـ، استانی که بیشترین چالش را با فعالیت خانه های شخصی و ویلاهای اجاره ای دارد، گفته است: بیشتر مسافران مازندران یا ویلا دارند یا خانه ای را اجاره می نمایند. این خانه های غیرمجاز را هم که نه تعطیل می نمایند و نه برخورد قاطع و نظارتی می گردد.

به زعم جمشید حمزه زاده ـ رییس جامعه هتلداران ایران ـ نیز وجود برخی محدودیت ها در هتل، مردم را به سمت خانه های اجاره ای کشانده، وگرنه قیمت کرایه همین خانه ها چندبرابر هتل ها است.

هرچند واکنش به این اظهارنظر از سوی مخاطبان زیاد بوده است؛ بسیاری بر این عقیده اند آن چه مردم را از هتل ها گریزان نموده، قیمت بالا و بدون منطق آن ها در قیاس با خدمات ضعیف و امکانات محدودشان است. نظر برخی از مردم بر این بوده که قیمت اجاره یک ویلای لوکس به مراتب از یک اتاق هتل با امکانات ضعیف و فضای محدود که نرخ اجاره آن برابر با حقوق اکثریت اقشار جامعه نیست، مقرون به صرفه تر است.

نرخ اجاره یک شب این سوئیت درحالت عادی 200 هزار تومان است که در تعطیلات به 600 هزار تومان رسیده

گزارش های مرکز آمار ایران نیز تایید می نماید که گرایش مردم به استفاده از خانه های شخصی بیشتر از اقامتگاه های رسمی است. در بهار 98 از بین 102 میلیون سفری که انجام شد 46 درصد همراه با اقامت شبانه بود که پس از خانه بستگان و دوستان، ویلاها، آپارتمان های اجاره ای و خانه ها و ویلاهای شخصی بیشترین آمار مصرف را داشته اند. سهم چادر مسافرتی و کمپ از اقامت های شبانه مسافران سه درصد و استفاده از اقامتگاه های رسمی مثل هتل، مهمانپذیر و هتل آپارتمان نیز حدود سه درصد بوده است.

منبع: صدای میراث
انتشار: 23 خرداد 1400 بروزرسانی: 23 خرداد 1400 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 1671

به "سفر ممنوع شد؛ اجاره ویلا بالا رفت!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر ممنوع شد؛ اجاره ویلا بالا رفت!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید