ضرورت راه اندازی بورس نفت، عربستان قادر به جایگزینی نفت ایران نیست

به گزارش مجله اینمن، حسین امیری خامکانی در مصاحبه با خبرنگاران، با اشاره به تلاش های نافرجام غرب برای آنکه نفت عربستان و امارات را جایگزین نفت ایران کنند، گفت: ایران پیش از تحریم های جدید، روزانه 2 میلیون و 200 هزار بشکه نفت صادر می کرد و در حال حاضر و علی رغم تحریم ها، فروش بسیار خوبی دارد و هدف دشمنان برای کاهش شدید صادرات نفت ایران محقق نخواهد شد.

ضرورت راه اندازی بورس نفت، عربستان قادر به جایگزینی نفت ایران نیست

وی با بیان اینکه بسیاری از کشورهای دنیا در تولید نفت مشکل دارند، اضافه کرد: میزان تولید و صادرات نفت ونزوئلا و نیجریه به دلیل تحولات سیاسی اخیر و فشارها و تحریم های آمریکا بسیار کاهش یافته و لیبی هم هنوز به بازار نفت بازنگشته است و تولید کمی دارد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شرح داد: همچنین آمریکا و کانادا برنامه هایی برای جایگزینی نفت غیرمتعارف (نفت شیل) بر نفت خاورمیانه داشتند که برنامه آنان مطابق با آنچه به دنبالش بودند، پیش نرفت.

امیری خامکانی با اشاره به اینکه چندی پیش اعضای اوپک پلاس یعنی اعضای اوپک و همتایان غیر اوپکی در کاهش تولید نفت به مصالحه رسیدند که هنوز به توافقشان پایبند هستند، شرح داد: البته عربستان سعودی از جمله کشورهایی است که بدقولی کرد و همه توان خود را برای افزایش تولید نفت به کار گرفت اما این تولیدات هم جوابگوی نیازهای موجود نیست و تقاضا برای خرید نفت بسیار بیشتر از این میزان تولید است.

وی با بیان اینکه دشمنان بر این مسئله واقفند که نفت ایران قابل جایگزینی نیست و فقط به دنبال جنگ روانی با ایران هستند، گفت: خریداران سنتی نفت ایران چون چین، هند، ژاپن و کره جنوبی خرید نفت از کشورمان را رها نکرده اند و در حال چانه زنی برای رفع تحریم های نفتی ایران هستند چرا که پالایشگاه های آنان به گونه ای است که باید از نفت ایران استفاده کنند و اگر سراغ نفت کشور دیگری روند، باید یکسری هزینه ها چون به روز کردن پالایشگاه های خود را در دستور کار قرار دهند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با تاکید بر اینکه قطعاً خریداران جدیدی برای نفت ایران پای کار می آیند، گفت: این مسئله مستلزم آن است که با مجوز شورای هماهنگی سران قوا مشوق هایی را برای فروش نفت ایجاد کنیم.

امیری خامکانی با اشاره به ضرورت راه اندازی بورس نفت برای جبران فشارهای آمریکا، شرح داد: وزارت نفت باید زیرساخت های ایجاد بازار بورس نفت را فراهم کند و اگر این مسئله نیاز به قانون دارد، دولت لایحه آن را به مجلس ارائه دهد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 آذر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 551

به "ضرورت راه اندازی بورس نفت، عربستان قادر به جایگزینی نفت ایران نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت راه اندازی بورس نفت، عربستان قادر به جایگزینی نفت ایران نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید