مردم این شهر یک شبه ناپدید شدند و هنوز کسی دلیل آن را نمی داند!

به گزارش مجله اینمن، شهر کولدهارا در هند | Kuldhara Town

در استان راجستان هند و 20 کیلومتر پس از شهر جیسالمیر (Jaisalmer) شهری متروکه به نام کولدهارا قرار گرفته است. این شهر زمانی یکی از شهرهای پررونق و پرهیاهوی منطقه بود اما امروزه به شهری متروکه و شهر ارواح تبدیل شده است. مردم محلی معتقدند این شهر نفرین شده است و هرکس در آن شهر زندگی کند به طرز عجیبی خواهد مرد. با این حال، امروزه شهر کولدهارا تبدیل به یکی از جاذبه های گردشگری برای مسافران ماجراجو شده است و گردشگرانی که دل نترسی دارند برای بازدید از ویرانه های شهر کولدهارا به این منطقه سفر می نمایند. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید تا در خصوص این شهر اسرارآمیز و متروکه بیشتر بدانیم.

مردم این شهر یک شبه ناپدید شدند و هنوز کسی دلیل آن را نمی داند!

تاریخچه شهر

کولدهارا در قرن سیزدهم ساخته شده و در اوایل قرن نوزدهم یک شبه خالی از سکنه شد. هیچ کس نمی داند چرا ساکنین شهر یک شبه و ناگهانی زادگاهشان را ترک کردند، با این حال نظریه های مختلفی سعی در شرح علت این موضوع دارند.

قبل از متروکه شدن این شهر، برهمن های پالیوال در این شهر زندگی می کردند. شهری که به نام کولدهارا شناخته می گردد در واقع از 84 روستای کوچک تشکیل شده بود و مردمان پالیوال پس از مهاجرت از منطقه پالی در غرب هند در این منطقه ساکن شدند.

این شهر روزگاری به خاطر کشاورزی پررونقش معروفیت داشت و اهالی شهر می توانستند در شرایط آب و هوایی خشک و بیابانی منطقه، محصولات مختلف را پرورش بدهند. بعلاوه اهالی کولدهارا با استفاده از مهارت بالایی که در تجارت و داد و ستد داشتند معروفیت زیادی در بین شهرهای دور و نزدیک پیدا نموده بودند. این رونق و رفاه تا قرن 19 ادامه داشت تا اینکه یک شب اتفاقی بسیار عجیب و اسرارآمیز رخ داد.

چه اتفاقی برای ساکنین شهر افتاد؟

در سال 1825 ساکنین شهر شبانه شهرشان را ترک کردند و هرچیزی که می توانستند با خودشان ببرند را همراه بردند. اما چرا یک شهر پررونق و پیروز باید یک شبه به شهری متروکه تبدیل گردد؟

یکی از نظریه ها در خصوص این موضوع این است که کمبود منابع آب اهالی این شهر را مجبور کرد تا در پی منابع تازه آب به شهرهای اطراف مهاجرت نمایند. اما چنین داستانی نمی تواند خیلی توجیه نماینده باشد. اگر این طور است چرا کل 84 روستای این شهر باید یک شبه و ناگهانی شهر را ترک نمایند؟ اگر قصد داشتند منابع آب تازهی را پیدا نمایند چرا همه اهالی به یکباره و باهم شهرشان را ترک کردند؟ به همین علت این داستان چندان صحیح به نظر نمی رسد.

البته بعضی معتقدند داستان منبع آب می تواند صحیح باشد، اما نه به این شکل که ما روایت کردیم. آن ها معتقدند که مهاجمان منبع آب شهر را مسموم کردند و به همین علت اهالی شهر مجبور شدند شبانه شهر و زادگاهشان را ترک نمایند و به شهرهای دیگر کوچ نمایند.

شرح دیگر که مقبولیت بیشتری دارد اینطور می گوید که اهالی شهر برای فرار از ظلم و ستم حاکم شهر شبانه از شهر گریخته اند. بر اساس این روایت، سلیم سینگ (Salim Singh) حاکم جیسالمیر مالیات و خراج هنگفتی از اهالی کولدهارا جمع آوری می کرد. این حاکم ستمگر در بازدید از این شهر چشمش به دختر یکی از بزرگان شهر افتاد و تصمیم گرفت با او ازدواج کند. از آنجا که احتمال می داد با این پیشنهاد مخالفت گردد مردم شهر کولدهارا را تهدید کرد که اگر کسی مخالفتی با این پیشنهاد داشته باشد و مانع از پیوند آن دو گردد مالیات های بسیار بیشتری بر آن ها تحمیل خواهد نمود.

حاکم به مردم شهر یک روز فرصت داد تا در خصوص این پیشنهاد فکر نمایند. مردم شهر از آنجا که احترام زیادی برای بزرگ شهر و دخترش قائل بودند تن به این خواسته ندادند. اما از آنجا که می دانستند مخالفت با فرمان حاکم مطمئنا عواقب سخت و شدیدی خواهد داشت تصمیم گرفتند همه اهالی باهم شهر را ترک نمایند و به جایی امن تر و بهتر کوچ نمایند. بنابراین یک شب قبل از آنکه مهلتشان به اتمام برسد هرآنچه می توانستند با خود ببرند را بار کردند و خانه و کاشانه شان را ترک کردند.

البته بعضی معتقدند که اهالی شهر قبل از رفتن شهرشان را طلسم کردند تا هیچ کس دیگری نتواند در آن منطقه ساکن گردد. مردم محلی معتقدند هرکس تصمیم بگیرد در این شهر متروکه زندگی کند پس از مدتی به طرز عجیبی می میرد و مردم معتقدند این مرگ و میرها به علت نفرین شهر کولدهارا است. به همین علت از زمانی که شهر متروکه شده است هیچ کس در این منطقه ساکن نشده و شهر کولدهارا دو قرن است که به همان شکل که رها شده به جای مانده است.

جاذبه گردشگری اسرارآمیز هند

امروزه شمار مسافران ماجراجو و دوستدار هیجان زیاد شده است و به همین علت شهر کولدهارا به یکی از جاذبه های گردشگری هند و استان راجستان تبدیل شده است و مسافران ماجراجو دوست دارند در بین خرابه ها و ویرانه های شهر قدم بزنند و در کنار ساختمان ها عکس یادگاری بگیرند. با این حال گردشگر ها تنها بازدید کوتاهی از شهر دارند و همچنان بیش از 200 سال است که هیچ کس در شهر ساکن نشده است.

دیواره ها و دروازه های سنگی و آجری شهر که زمانی حریم شهر کولدهارا را معین می کرد همچنان به همان شکل به جای مانده اند. در قسمت شرقی شهر می تواند جهت خشک شده رودخانه کاکنی را دید که زمانی رودی پرآب و خروشان بوده است. شاید همین بستر رود خشک شده باعث به وجود آمدن نظریه منبع آب و ترک ناگهانی شهر شده باشد. در حال حاضر شهر کولدهارا یکی از میراث باستان شناسی و تاریخی هند به شمار می فرایند و تحت حفاظت قرار گرفته است.

منبع: allthatsinteresting.com

منبع: الی گشت
انتشار: 1 فروردین 1401 بروزرسانی: 1 فروردین 1401 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 2022

به "مردم این شهر یک شبه ناپدید شدند و هنوز کسی دلیل آن را نمی داند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مردم این شهر یک شبه ناپدید شدند و هنوز کسی دلیل آن را نمی داند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید