مصدومیت، سوغات جدید کرونا

به گزارش اینمن، در روز هایی که خیلی از مسئولان، مربیان و بازیکنان نگران آمار بالای ابتلای اعضای تیم های لیگ برتری به ویروس کرونا هستند و از برگزاری ادامه لیگ در این شرایط انتقاد می کنند، آمار مصدومیت های سنگین هم، درحالی که هنوز مسابقات شروع نشده، بسیار بالاست. به نظر می رسد دور بودن بازیکنان از تمرین های حرفه ای و سنگین تبعات زیادی برای آن ها خواهد داشت و درصد احتمال مصدومیت به شکل عجیبی افزایش یافته است. پارگی رباط صلیبی سه بازیکن استقلال و پرسپولیس در روز های اخیر باعث شده برخی از پزشکان و مربیان بدنسازی باشگاه ها نگران سلامت بازیکنان برای شروع دوباره لیگ برتر باشند. گویا فرصت یک ماهه ای هم که ستاد مقابله با کرونا به تیم های لیگ برتری داده، برای آماده سازی دوباره بازیکنان کافی نیست و احتمالا لیگ در شرایطی از سرگرفته می شود که بدن بازیکنان به هیچ وجه آماده نیست .

مصدومیت، سوغات جدید کرونا

استقلال رکورددار قبل و بعد از کرونا

تیم استقلال در این فصل رکورددار بازیکنانی است که رباط صلیبی زانوی آن ها پاره شده و پای خود را به تیغ جراحان سپرده اند. در ابتدای فصل محسن کریمی و داریوش شجاعیان برای چندمین بار با این مشکل روبرو شدند و برای مدتی طولانی به دنبال درمان مصدومیت خود بودند؛ هرچند حتی توقف لیگ به دلیل کرونا هم باعث بازگشت محسن کریمی نشد.

بعد از شروع تمرین های استقلال برای ادامه فصل هم به شکلی عجیب دو بازیکن این تیم رباط صلیبی پاره کردند. رضا آذری بازیکن جوان استقلال و مرتضی تبریزی مهاجم باتجربه آبی پوشان در روز های اخیر با مصدومیت جدی روبرو شدند و برای مدتی طولانی دور از تمرین و مسابقه خواهند بود. تبریزی که در دو فصل اخیر به هیچ وجه آمار خوبی به عنوان یک مهاجم ثبت نکرده، بعد از پارگی رباط صلیبی، قراردادش با اقدام جالب باشگاه استقلال یک فصل دیگر تمدید شد، اما بدون شک حداقل تا نیم فصل لیگ بیستم نمی تواند به ترکیب استقلال بازشود.

با اینکه استقلال با داشتن چهار بازیکن در این فصل از نظر آمار پارگی رباط صلیبی رکورددار است؛ از سوی دیگر شیخ دیاباته مهاجم خارجی این تیم هم با بدنی کاملا ناآماده به ایران بازگشته و به نظر می رسد فرهاد مجیدی برای چند بازی نخست نمی تواند روی این بازیکن تأثیرگذار و گلزن حساب باز کند .

محمد انصاری؛ قربانی تعطیلی لیگ

مدافع پرسپولیس که قبلا رباط صلیبی او پاره شده بود، این بار هم به دلیل وقفه ای که در برگزاری تمرین ها و مسابقات به وجود آمد، گرفتار سرنوشت تلخی شد. محمد انصاری با اینکه تنها مصدوم این روز های پرسپولیس نیست، اما مصدومیت شدید او از ناحیه رباط صلیبی، او را تا چند ماه دیگر از تمرین ها دور نگه می دارد. البته دست یحیی گل محمدی برای استفاده از مدافعان دیگر با توجه به داشتن بازیکنانی همچون خلیل زاده، حسینی، کنعانی و شیری باز است، اما مصدومیت شدید انصاری، چشم خیلی از پرسپولیسی ها را هم از انجام تمرین های پرفشار ترسانده است.

آمار بالای مصدومان قرنطینه

ایوب والی، کاپیتان فولاد هم یکی دیگر از بازیکنانی بود که در چند ماه اخیر و در دوران قرنطینه دچار پارگی رباط صلیبی شد. او هم پای خود را به تیغ جراحان سپرد تا مدت زیادی دور از میادین باشد. در تیم های دیگر هم بازیکنان مصدوم آمار بالایی با وجود برگزار نشدن مسابقات ثبت کردند. حامد نورمحمدی از نفت مسجدسلیمان، محمد نوری و فریبرز گرامی از پارس جنوبی، محمدرضا خلعتبری از پدیده و... ازجمله بازیکنانی هستند که دوران مصدومیت خود را طی می کنند و برای شروع دوباره مسابقات دچار مشکل هستند. هنوز لیگ شروع نشده، تعداد بازیکنان مصدوم بالاست و این نگرانی زیادی برای بازیکنان و باشگاه ها به وجود آورده است .

بازیکنان مستعد مصدومیت در لیگ طولانی

صحبت های تخصصی پزشکان و مربیان بدنساز تیم های لیگ رجحان نشان می دهد بازیکنان این روز ها کاملا مستعد مصدومیت هستند؛ حتی در اظهار نظر های بازیکنان و مربیان هم در روز های اخیر خوانده ایم که همگان انتظار دارند آمار آسیب دیدگی با شروع دوباره مسابقات بعد از چهار ماه وقفه، بالا برود.

یکی از مهم ترین دلایل مصدومیت، نکته ای است که بدنساز تیم پیکان به آن اشاره می کند و می گوید: بازیکنان لیگ رجحان از مردادماه پارسال در حالت آمادگی قرار دارند و این فرایند فرسایشی برای آن ها اختلال ایجاد می کند. طبیعتا وقفه ایجاد شده در مسابقات، به خصوص وقفه چند ماهه به دلیل شیوع بیماری کرونا، آنان را از شرایط مسابقه دور نگه داشته است و بدن شان به همین دلیل استقامت لازم را ندارد. در حال حاضر، بدن بسیاری از بازیکنان لیگ رجحان و حتی لیگ های دسته پایین تر مستعد آسیب دیدگی است و بازیکنان باید تمرین مناسب، استراحت کافی و تغذیه خوب داشته باشند.

دکتر امین نوروزی، معاون پزشکی باشگاه استقلال، که خیلی از فوتبالیست ها بعد از مصدومیت به کلینیک او مراجعه می کنند، در این باره می گوید: پیش از برگزاری تمرین های گروهی، به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، بازیکنان در خانه خود را قرنطینه کرده بودند و فقط تمرین های سبک خانگی انجام می دادند. تمرین خانگی به هیچ وجه نمی تواند جایگزین تمرین در زمین ورزشی شود. اگر مسئولان سازمان لیگ فوتبال از ابتدا برنامه دقیق و کارشناسانه تری برای شروع مجدد لیگ برتر ارایه می کردند، تمرین های متناسب با این مدت زمان برنامه ریزی می شد .

قرنطینه دردسرساز برای فوتبالیست ها

با اینکه فیفا برای جلوگیری از فشار مضاعف روی بازیکنان و مصدومیت آنان، قانون افزایش تعویض ها به پنج عدد را تصویب کرد، اما همواره آمار مصدومیت های سنگین فوتبالیست ها در ایران بیش از استاندارد جهانی است؛ اتفاقی که برخی آن را به حرفه ای زندگی نکردن برخی از بازیکنان ایرانی ربط می دهند. به نظر می رسد همان طور که پزشکان و بدنسازان تیم ها پیش بینی کرده اند، با شروع مسابقات، شاهد افزایش آمار مصدومیت های سنگین خواهیم بود؛ موضوعی که بی شک روی کیفیت مسابقات هم تأثیرگذار است. حتی شاید جدا از کرونا، این مصدومیت ها هم انتها لیگ نوزدهم و شروع لیگ بیستم را تحت تأثیر قرار دهد.

منبع: فرارو
انتشار: 1 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 1106

به "مصدومیت، سوغات جدید کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصدومیت، سوغات جدید کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید