مهمترین عامل سیل در امامزاده داوود

به گزارش مجله اینمن، رئیس پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور گفت: تعرض به حریم و بستر رودخانه مهمترین عامل وقوع سیل روز پنجم مردادماه در امام زاده داوود بود.

مهمترین عامل سیل در امامزاده داوود

به گزارش ایسنا و به نقل از سازمان هواشناسی مهدی رهنما، گفت: عوامل زیادی در وقوع سیلاب دلخراش امامزاده داوود دخیل بود که مداخلات انسانی و تعرض به حریم رودخانه مهمترین دلایل آن بوده است.

وی ادامه داد: در خصوص رودخانه امامزاده داوود تعرض به حریم رودخانه و ساخت و ساز های غیر مجاز باعث تغییر در عرض بستر رودخانه شد که سبب شد تا زمان تمرکز که در حوضه آبریز امام زاده داوود در حدود 23 دقیقه است، افزایش معناداری پیدا نموده است.

وی گفت: زمان تمرکز به زمانی گفته می گردد که رواناب از دورترین نقطه (از لحاظ زمانی) حوضه آبریز به نقطه خروجی از حوضه مورد نظر برسد.

رهنما اضافه نمود: بر اساس ماده 15 آیین نامه مربوط به بستر و حریم رودخانه ها، مسیلها، حریم کانالها، انهار احداثی و سنتی و شبکه های آبیاری و زهکشی باید مطابق قانون حفظ گردد، اما در امامزاده داوود این موضوع نقض شده است.

رئیس پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور در ادامه گفت: در سال های قبل به سفارش سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، سامانه هشدار سیل برای حوضه های آبریز منتهی به شهر تهران به وسیله پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو به صورت کاملا بومی طراحی و عملیاتی شده است که در جریان رخداد سیل اخیر یاری شایانی به اخذ تصمیمات مناسب و صدور هشدار کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 28 مرداد 1401 بروزرسانی: 28 مرداد 1401 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 2150

به "مهمترین عامل سیل در امامزاده داوود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهمترین عامل سیل در امامزاده داوود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید