موقع خرید تلویزیون فریب این دروغ ها را نخورید

به گزارش اینمن، یک قانون عظیم و اساسی در خرید هر کالایی وجود دارد: هیچ وقت به صحبت های فروشنده اعتماد نکنید! این بدین معنا نیست که تمام صحبت های فروشندگان اشتباه است و اطلاعات ارائه شده توسط آنها غیرکاربردی است، اما در حقیقت فروشندگان به دنبال فروش کالایی هستند که سود بیشتری برای آنها داشته باشد و منفعت شما در آخرین اولویت آنها است. در ادامه با 5 دروغ رایجی که فروشندگان تلویزیون برای ترقیب مشتری به خرید کالا به زبان می آورند، آشنا خواهید شد.

موقع خرید تلویزیون فریب این دروغ ها را نخورید

فروشندگان تلویزیون برای ایجاد اشتیاق در مشتری بعضا دروغ های بزرگی را به زبان می آورند، البته این بدین معنا نیست که تمام فروشندگان تلویزیون انسان های بدی هستند. بسیاری از آنها اصطلاحات اشتباه را باور نموده اند و به عنوان مثال ایمان دارند که کنتراست داینامیک یا فرکانس بالاتر باعث بهبود تصویر می گردد. برخی نیز می دانند که معیارهای کیفیت تصویر اینها نیستند اما برای فروش کالای خود مجبور به ارائه اطلاعات اشتباه به کاربر می شوند.

این تلویزیون دارای نسبت کنتراست یک به میلیارد است

نه این جمله درست نیست. تمام فراورینمایندگان تلویزیون نسبت کنتراست تصویر را به دروغ اعلام می نمایند. حتی یک فراورینماینده هم وجود ندارد که نسبت واقعی کنتراست تصویر را منتشر کند. پس هرگز به اعداد و ارقام ارائه شده توسط فروشنده و فراوری نماینده در خصوص کنتراست تصویر توجه نکنید. اعدادی که به عنوان کنتراست تصویر ارائه می شوند در واقع نسبت کنتراست داینامیک تصویر هستند که هیچ تاثیری برروی کیفیت تصویر ندارد. کنتراست واقعی تصویر یا Native Contrast عدد مهم و قابل تاملی است که به دلیل پایین بودن آن، توسط فراورینمایندگان ارائه نمی گردد. در حقیقت هر چه کنتراست واقعی تصویر بالاتر باشد بهتر است اما از آنجایی که فراورینمایندگان اطلاعات مربوط به کنتراست واقعی تصویر را منتشر نمی نمایند، شما هم نباید به این اعداد توجه کنید. در دنیای واقعی تلویزیون های پلاسما معمولا کنتراست بالاتری نسبت به LCD و LED ها دارند، البته تلویزیون های LED LCD TV های گران قیمت مانند Elite Sharp، Sony HX950 و LG LM9600 که مجهز به تاریکی موضعی هستند، نیز کنتراست بسیار بالا و مناسبی دارند و با پلاسماها رقابت می نمایند.

کیفیت صدای این تلویزیون بهتر از باقی است

ببینید این تلویزیون کیفیت صدای بسیار بهتری نسبت به آن تلویزیون دارد! نه این جمله درست نیست، هیچ کدام از تلویزیون های HDTV کیفیت صدای خوبی ندارند. جمله درست این است که این تلویزیون صدایش به بدی دیگری نیست! به دلیل باریکی تلویزیون های فلت پنل، هیچ کدام مجهز به اسپیر مناسب نیستند و نمی توانند کیفیت مناسبی را ارائه نمایند و برای اینکه کیفیت صدای مناسبی داشته باشید باید یک سینمای خانگی مجزا خریداری کنید. پس کیفیت صدای تلویزیون های فلت پنل تفاوت بسیار کمی با یکدیگر می نمایند و همگی از نظر کیفیت صدای خروجی در سطح بسیار پایینی قرار دارند.

تلویزیون ها خیلی زود آسیب می بینند گارانتی تلویزیون خود را افزایش دهید

مورد دیگری که احتمالا در هنگام خرید به شما گفته می گردد در خصوص گارانتی و آسیب پذیری شدید تلویزیون ها است. به همین دلیل به شما پیشنهاد افزایش مدت زمان گارانتی یا خرید تلویزیون با گارانتی طولانی تر داده می گردد. اما حقیقت چیز دیگری است و تلویزیون های Flat Panel معمولا کیفیت ساخت مناسبی داشته و طول عمر آنها احتیاج بسیار بالا است به همین دلیل پرداخت هزینه بیشتر برای افزایش مدت گارانتی توصیه نمی گردد.

LED TVها بهترین کیفیت تصویر را دارند

این جمله اشتباه است. ابتدا باید بانید که چیزی تحت عنوان LED TV وجود ندارد! تمام LED TVها همان تلویزیون های LCD هستند که LEDها به جای لامپ های فلورسنت قدیمی، وظیفه ایجاد نور در پشت پنل را دارند. در واقع نام کامل تلویزیون های LED یا LED TVها، LED LCD TV است. LEDها نسبت به فلورسنت مصرف کمتری دارند و در مدل های گران قیمت LED LCD TVها کنترل بهتری برروی نور پنل وجود دارد که منجر به ارائه تصاویر با کیفیت تر نسبت به LCDها می گردد. اما در بسیاری از شرایط کیفیت پلاسما ها بهتر از LED LCD TVها است. پلاسما رنگ مشکی را عمیق تر نمایش داده و کنتراست تصویر بالاتری نیز دارند. اگر بخواهید یک LED TV با کیفیت پلاسما داشته باشید باید دو یا سه برابر قیمت تلویزیون پلاسما هزینه کنید. البته پلاسما هم معایب خاص خود را نیز دارند مثلا پلاسماها معمولا ضخیم تر، سنگین تر، پرمصرف تر از LEDها هستند و دمای بیشتری نیز ایجاد می نمایند.

اگر کیفیت صدا و تصویر بالاتری می خواهید حتما باید نوع خاص و گران قیمت کابل HDMI را تهیه کنید

باور کنید که تفاوت بین کابل های HDMI ده هزار تومانی با 100 یا 300 هزار تومانی تقریبا صفر است مخصوصا اگر طول کابل و فاصله بین پخش نماینده و تلویزیون کمتر از 3 متر باشد. پس هرگز بابت کابل HDMI گران قیمت هزینه نکنید.

گردآوری: گروه هفت گنج

منبع: زومیت

منبع: هفت گنج
انتشار: 30 آذر 1399 بروزرسانی: 30 آذر 1399 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 1351

به "موقع خرید تلویزیون فریب این دروغ ها را نخورید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موقع خرید تلویزیون فریب این دروغ ها را نخورید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید