پاسپورت برای مسافرت با هواپیما

به گزارش مجله اینمن، افرادی که قصد سفر با هواپیما به کشورهای دیگر را دارند باید مدارک مختلفی را برای انجام این کار آماده نمایند که یکی از آن ها پاسپورت است. در واقع می توان گفت که پاسپورت برای مسافرت با هواپیما به خارج از کشور، مهم ترین مدرک است. پاسپورت یا گذرنامه، معتبرترین مدرک شناسایی افراد در دیگر کشورهاست. این مدرک نشان دهنده هویت و محل تولد فرد است و محدودیت های فرد در کشور مقصد را معین می نماید. به عنوان مثال پاسپورت برای مسافرت با هواپیما اعتبار معینی دارد و افرادی که به دیگر کشورها سفر می نمایند تا زمان اعتبار پاسپورت خود اجازه اقامت در آن کشور را دارند. پاسپورت البته فقط برای مسافرت هوایی نمی باشد و در مسافرت های زمینی با قطار، اتوبوس و خودروی شخصی به دیگر کشورها هم به آن احتیاج است.

پاسپورت برای مسافرت با هواپیما

پاسپورت و تابعیت فرد بعلاوه سندی برای محافظت از شخص در دیگر کشورها هم می باشد. در صورت بروز هرگونه مشکل برای فرد مانند دیپورت شدن از یک کشور و… فرد به همان کشوری که پاسپورت آن را دارد، فرستاده می گردد. هر پاسپورت دارای معینات اصلی دارنده آن مانند نام و نام خانوادگی، کد ملی، تاریخ تولد، شهر محل تولد و…. است.

مدارک لازم برای پاسپورت - پاسپورت برای مسافرت با هواپیما

در ادامه این مطلب از خبرنگاران در خصوص مدارکی که برای دریافت پاسپورت ضروری است، صحبت خواهیم کرد. دریافت پاسپورت برای اولین بار یا تمدید آن بعد از تمام شدن اعتبار، احتیاج به ارائه مدارکی دارد. این مدارک باید به پلیس +10 ارائه شوند و در کنار آن ها فرم مخصوص پاسپورت و هزینه درخواست پاسپورت پرداخت شده تا فرآیند صدور یا تمدید پاسپورت برای متقاضی انجام شوند. به منظور دریافت پاسپورت برای مسافرت با هواپیما، متقاضیان باید مدارک زیر را در اختیار داشته باشند:

  • اصل شناسنامه و کارت ملی و کپی کامل از هر کدام
  • رضایت نامه همسر برای خانم ها
  • اصل گواهی انتها خدمت برای آقایان به همراه کپی آن یا مدرک رسمی معافیت
  • گواهی فوت همسر یا طلاق
  • عکس

بعلاوه در شرایط خاص مانند زیر 18 سال بودن متقاضی گواهی اشتغال به تحصیل و رضایت محضری والدین و وثیقه اقتصادی برای آقایان زیر 18 سال هم احتیاج است. بعلاوه افرادی که مشاغل خاص مانند مشاغل نظامی داشته یا بازنشسته این سازمان ها هستند، باید گواهی کتبی از سازمان را دریافت و در زمان اخذ پاسپورت برای مسافرت با هواپیما ارائه نمایند.

  • نکته مهم درمورد مدارک پاسپورت

نکته مهم در خصوص مدارک پاسپورت این است که شرایط هر کدام از این مدارک است. به عنوان مثال مطابق آخرین قوانین 1400 در خصوص اخذ پاسپورت، شناسنامه و کارت ملی باید هوشمند باشد و افرادی که مدارک قدیمی دارند قبل از درخواست برای پاسپورت باید برای هوشمندسازی شناسنامه خود کوشش نمایند. بعلاوه هر عکسی برای پاسپورت قابل قبول نیست.

عکس پاسپورت معمولا در مرکز پلیس +10 ثبت می گردد و برای گرفتن آن شرایطی مانند نداشتن آرایش برای بانوان، عدم استفاده از شال و روسری و صرفا استفاده از مقنعه و نداشتن کراوات برای آقایان اشاره نمود. بعلاوه عکس پاسپورت برای مسافرت با هواپیما باید زمینه سفید داشته و تمام رخ باشد. این مدارک هم برای تمدید و هم برای اخذ پاسپورت تازه مورد احتیاج است. بعد از تحویل تمام مدارک گفته شده به پلیس +10 و پرداخت هزینه دریافت پاسپورت، ظرف 1 تا 3 هفته کاری پاسپورت متقاضی صادر شده و از طریق پست به آدرس معین شده در فرم درخواست ارسال می گردد.

اعتبار پاسپورت - پاسپورت برای مسافرت با هواپیما

همان طور که گفته شد پاسپورت برای مسافرت با هواپیما به منزله مدرک شناسایی افراد در دیگر کشورهاست که تابعیت و هویت آن ها را اثبات می نماید اما یک تفاوت مهم میان پاسپورت و مدارک شناسایی مانند شناسنامه وجود دارد و آن مادام العمر نبودن پاسپورت است. به عبارت دیگر اعتبار پاسپورت مدت زمان معینی دارد و بعد از تمام شدن اعتبار آن تنها در صورتی قابل استفاده است که مجددا تمدید گردد. اعتبار پاسپورت به مسائل مختلفی بستگی دارد, مانند کشور صادر نماینده که بر این اساس پاسپورت های ایران 5 سال اعتبار دارند. البته فقط این موضوع اعتبار پاسپورت را معین نمی نماید.

یکی دیگر از مواردی که در مشخص اعتبار پاسپورت تاثیرگذار است تاهل در زنان است. زنانی که پاسپورت خود را در زمان مجردی دریافت می نمایند، در صورتی که قبل از تمام شدن اعتبار پاسپورت ازدواج نمایند پاسپورت آن ها از اعتبار ساقط شده و در صورتی که قصد سفر داشته باشند باید پاسپورتی تازه دریافت نمایند. مسائل دیگری مانند تمام شدن صفحات پاسپورت و… هم در اعتبار پاسپورت تاثیر دارد.

  • نکته مهم در خصوص اعتبار پاسپورت ها

یک نکته مهم در خصوص اعتبار پاسپورت ها، امکانی است که پاسپورت هر کشور برای سفر بدون ویزا به دیگر کشورها فراهم می نماید. در واقع اعتبار اصلی پاسپورت به این مسئله بستگی دارد و این موضوع است که پاسپورت یک کشور را در فهرست معتبرترین پاسپورت ها قرار داده و پاسپورت کشوری دیگر را فاقد اعتبار یا کم اعتبار می نماید. برای درک بهتر این موضوع کشور آلمان را مثال می زنیم. افرادی که پاسپورت آلمان را دارند امکان سفر بدون ویزا به 177 کشور را دارند، در حالیکه در ایران این امکان تنها برای سفر به 42 کشور وجود دارد. یکی دیگر از موضوعات مهم در خصوص اعتبار پاسپورت، تاثیر آن در صدور ویزاست. ویزای کشورهای خارجی برای متقاضیان زمانی صادر می شوند که اعتبار پاسپورت آن ها بیشتر از 6 ماه باشد، در غیر اینصورت حتی اگر فرد به کشوری بدون ویزا سفر کند هم از ورود او به آن کشور جلوگیری می گردد.

نوع پاسپورت - پاسپورت برای مسافرت با هواپیما

متقاضیان دریافت پاسپورت برای مسافرت با هواپیما، باید با انواع پاسپورت هم آشنایی داشته باشند. انواع پاسپورت بر اساس سیاست کشورها فرق دارد. در ایران سه نوع پاسپورت وجود دارد. پاسپورت سیاسی، پاسپورت خدمت و پاسپورت عادی که هر کدام برای گروهی خاص از افراد و با شرایط ویژه صادر می شوند. نحوه صدور هر کدام از این سه نوع پاسپورت و مدارک لازم برای دریافت آن ها فرق دارد که عبارتند از:

  • پاسپورت عادی

پاسپورت عادی همان پاسپورت رایجی است که برای تمام متقاضیان سفرهای خارجی صادر می گردد. در واقع تمام مردم عادی که قصد سفر به کشوری دیگر را داشته باشند باید این نوع پاسپورت را دریافت نمایند. به پاسپورت یا گذرنامه عادی، پاسپورت گردشگری هم گفته می گردد. پاسپورت عادی در واقع مجوز اولیه حضور افراد در کشورهای دیگر است و با داشتن آن امکان دریافت ویزا و ورود به کشور دیگر امکان پذیر می گردد. پاسپورت گردشگری اعتبار 5 ساله دارد و بعد از انتها اعتبار در صورت احتیاج به استفاده مجدد، باید آن را تمدید کرد.

  • پاسپورت سیاسی

دیگر نوع پاسپورت هایی که در ایران صادر می گردد، پاسپورت سیاسی یا دیپلماتیک است. همان طور که از نام این نوع پاسپورت برای مسافرت با هواپیما، معین است، پاسپورت سیاسی تنها برای مقامات کشور صادر می گردد. البته داشتن پاسپورت سیاسی برای مقامات به این معنی نیست که در هر شرایطی امکان استفاده از آن را داشته باشند، بلکه تنها در موارد خاص مانند سفرهای ضروری و دیدار های خارجی امکان استفاده از این پاسپورت وجود دارد. مقاماتی که این پاسپورت را دارند بعد از اتمام سفر و ورود به کشور باید پاسپورت خود را به وزارت امور خارجه تحویل دهند و در صورت احتیاج به سفر مجددا آن را دریافت نمایند.

  • پاسپورت خدمت

این نوع پاسپورت برای کارمندان دولت و در سفرهای ماموریتی آن ها به کشورهای دیگر صادر می گردد. برخلاف پاسپورت گردشگری که از طریق پلیس +10 صادر می گردد، پاسپورت خدمت را وزارت خانه ای که کارمند در آن فعالیت نموده یا سازمان محل کار او متعلق به آن وزارت خانه است صادر می گردد. این پاسپورت برای مسافرت با هواپیما هم مانند پاسپورت سیاسی است و در زمان ماموریت صادر شده و بعد از آن باید به وزارت مربوطه تحویل داده گردد اما برخلاف پاسپورت سیاسی، اعتبار بیشتری از نظر زمانی دارد.

رنگ بندی پاسپورت - پاسپورت برای مسافرت با هواپیما

یکی از موضوعات قابل توجه در خصوص پاسپورت کشورهای مختلف، رنگ بندی پاسپورت و تفاوت رنگ آن هاست و بسیاری از افراد علت دقیق آن را نمی دانند. اگر پاسپورت برای مسافرت با هواپیما در کشورهای مختلف را مشاهده کنید، متوجه می شوید که به طور کلی 4 رنگ آبی، قرمز، مشکی و صبر برای صدور پاسپورت کشورهای مختلف استفاده می شوند و تنها ممکن است در طیف رنگی تفاوت هایی وجود داشته باشد. به عنوان مثال پاسپورت کانادا سرمه ای یا قزاقستان آبی روشن است. به طور کل در جهان 66 پاسپورت قرمز و طیف های آن، 44 پاسپورت سبز، 82 پاسپورت آبی و 7 پاسپورت مشکی داریم.

اگر تصور می کنید که برای این اتفاق یک علت سیاسی خاص وجود دارد یا قراردادی بین المللی برای رنگ بندی پاسپورت ها معین شده است، سخت در اشتباهید. دلایل مختلفی می توانند عامل انتخاب رنگی از میان 4 رنگ گفته شده برای پاسپورت یک کشور باشند اما هیچکدام از این دلایل علت سیاسی و… نیستند. در واقع رنگ پاسپورت تاثیری در ارزش و اعتبار آن ندارد. از جمله دلایل انتخاب رنگ پاسپورت از طریق کشورها می توان به رنگ قالب در پرچم آن ها، منطقه جغرافیایی که کشور در آن قرار گرفته است و… اشاره نمود. مثلا در کشور عربستان، مراکش یا پاکستان رنگ پاسپورت به دلایل مذهبی سبز است یا رنگ آبی در پاسپورت ها نشانگر منظره کشورها برای ساخت جهانیی تازه است.

رنگ خاص پاسپورت در کشور های مختلف

البته یک رنگ خاص پاسپورت در کشورهای مختلف، ممکن است به دلایل فرق داردفاده گردد، به عنوان مثال در ایران به علت اعتقادات فرهنگی و وجود رنگ قرمز در کشور ما، رنگ پاسپورت قرمز است، در حالیکه در کشورهای عضو اتحادیه اروپا رنگ قرمز قراردادی میان تمام کشورهاست. هرچند سخت گیری زیادی برای انتخاب رنگ پاسپورت کشورهای مختلف وجود ندارد اما موارد دیگری مانند کیفیت جلد و برگه های پاسپورت، انعطاف پذیری پاسپورت و…. موضوعات مهمی هستند، در واقع استانداردهای چاپ پاسپورت اهمیت بیشتری از رنگ بندی آن دارند.

منبع: الی گشت
انتشار: 3 مهر 1401 بروزرسانی: 3 مهر 1401 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 2171

به "پاسپورت برای مسافرت با هواپیما" امتیاز دهید

1 کاربر به "پاسپورت برای مسافرت با هواپیما" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسپورت برای مسافرت با هواپیما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید