چرا باید لایک های اینستاگرام خود را مخفی کنیم؟

به گزارش اینمن، کارشناسان می گویند مخفی کردن لایک در اینستاگرام اضطراب ناشی از مورد پسند قرار نگرفتن را کاهش داده و باعث افزایش خلاقیت می شود.

چرا باید لایک های اینستاگرام خود را مخفی کنیم؟

امسال اینستاگرام قابلیتی را به برنامه خود اضافه نمود که به هر کاربری این امکان را می دهد تا لایک های خود را مخفی کند. تا به حال بسیاری از افراد از این قابلیت استفاده کرده و در مقابل بسیاری هم فکر می کنند این کار، بر نحوه نگاه مشتریان یا کسانی که سفارش تبلیغات می دهند تاثیر منفی خواهد گذاشت

این مقاله برای شما توضیح خواهد داد آیا لازم است لایک های اینستاگرام خود را مخفی کنید و در صورت مخفی کردن آیا تاثیری بر الگوی دیده شدن پست های شما خواهد گذاشت یا خیر.

هر کسی که قبلاً یک عکس یا ویدیو در اینستاگرام پست کرده باشد، احتمالاً از هیجان تماشای لایک ها با خبر است. دریافت لایک از دوستان، اعضای خانواده یا مشتریان می تواند تجربه ای مملو از ترشح دوپامین، هورمون شادی باشد.

لایک تأییدی است که هر آنچه را که در شبکه خود پست می کنید، برای مخاطبان شما راضی کننده و مجذوب کننده است. از طرف دیگر، وقتی برخی از پست ها به اندازه کافی لایک دریافت نمی کنند، کاربران اینستاگرام ممکن است برعکس این احساس را داشته باشند. مثلا این که محتوای آن ها به اندازه کافی خوب نیست. لایک کم در اینستاگرام با افزایش اضطراب و افسردگی در کاربران، به ویژه نوجوانان مرتبط است.

در تلاشی برای مقابله با این مشکل، اینستاگرام این امکان را برای همه کاربران ارائه داد تا لایک ها را در پست های خود مخفی کنند. این حرکت کاربران را به دو دسته تقسیم کرده است. برخی از کاربران از این رویکرد نو استقبال می کنند و برخی دیگر آن را غیر ضروری می دانند. برای برخی از صاحبان مشاغل کوچک که بسیاری از آن ها به اینستاگرام وابسته هستند، تصمیم گیری در مورد پنهان کردن لایک ها ممکن است آسان نباشد. در این خصوص هیچ پاسخ روشنی وجود ندارد، اما اگر به زندگی بدون لایک اینستاگرام فکر می کنید، مواردی هست که باید آن ها را در نظر بگیرید.

محیط مثبت، خلاقیت بیشتر

آدام موسری، مدیر اجرایی اینستاگرام دو سال پیش گفت که هدف از پنهان کردن لایک های اینستاگرام ایجاد یک محیط آنلاین مثبت تر است. او گفت: ایده این است که سعی کنیم فشار اینستاگرام را بر کاربران کم کنیم، فضای آن را از حالت رقابتی خارج کنیم و به مردم فضای بیشتری بدهیم تا روی ارتباط با افرادی که دوستشان دارند یا چیز هایی که برای آن ها الهام بخش است، تمرکز کنند. همان طور که برای بسیاری مشخص است، حذف لایک ها از معادله باعث می شود تا خود را بیشتر بیان کنیم.

نیاز به تایید شدن، ریسک پذیری را کاهش می دهد

دار میشی، یک عصب شناس شناختی گفت: طبیعی است که افراد بخواهند در رسانه های اجتماعی مورد پسند قرار گیرند.

او گفت: ما می خواهیم تعاملات اجتماعی را مفید بدانیم. جمع آوری لایک و کامنت در اینستاگرام به مغز ما دوپامین می دهد که در نتیجه همه ما هوس لایک های بیشتری می کنیم.

اغلب اوقات، مردم آن قدر غرق این نیاز می شوند که فقط عکس ها یا ویدیو هایی را پست می کنند که فکر می کنند مخاطبانشان را راضی خواهد کرد. در این صورت اساساً هرگونه اصالت محتوا از بین می رود. برخی پست های اینستاگرام را صرفاً به این دلیل که لایک کافی دریافت نکرده اند، حذف می کنند.

روز هایی که اینستاگرام بستری برای عکس های واقعی بود، مدت ها است گذشته است. یک مطالعه در سال 2020 نشان داد تنها 29 درصد از کاربران یک عکس ویرایش نشده از خود را در رسانه های اجتماعی ارسال می کنند. مقاله ای با عنوان فیس تون اینستاگرام را فتح می کند در گاردین نشان می دهد که فتوشاپ چقدر در بین کاربران عادی رایج شده است. اما، با مخفی کردن لایک ها ممکن است چنین فشاری از بین برود.

در سال 2019، زمانی که اینستاگرام برای اولین بار بیان نمود در پی مخفی کردن لایک است، کیسی بارکر، یکی از اینفلوئنسر های اینستاگرام گفت این تغییر ممکن است به او اجازه دهد تا به عنوان تولید کننده محتوا ریسک بیشتری بکند. به گفته او در صورت مخفی کردن لایک ها، تولید کننده محتوا بیشتر به کیفیت اهمیت خواهد داد، تا این که سعی کند محتوایی با ظاهر بی نقص ارائه دهد و مدام فکر کند آیا مردم چنین چیزی را می پسندند یا خیر.

تمرکز بر کیفیت محتوا

هنگامی که اینستاگرام برای اولین بار آزمایش پنهان کردن لایک ها را انجام داد، کاربران با این اعلامیه روبرو شدند: ما می خواهیم فالوئر های شما روی آنچه به اشتراک می گذارید، تمرکز کنند؛ نه تعداد لایک هایی که پست شما دریافت می کند.

چشمان ما اغلب فوراً به سمت لایک های یک پست می رود. این را می توان در تمام رسانه های اجتماعی مشاهده کرد. لایک های اینستاگرام، رای های منفی Reddit و دکمه دوست نداشتن یوتیوب، همگی می توانند به عنوان نوعی تفکر گروهی عمل کنند. تعداد لایک های بیشتری که یک عکس دریافت می کند باید به معنای خوب بودن آن باشد در حالی که ویدیویی که تعداد زیادی نپسندیدن دریافت می کند، می تواند این تصور را ایجاد کند که بد است. رسانه اجتماعی بدون لایک می تواند به کاربران و سازندگان محتوا اجازه دهد تا بر عنصر هنری پشت هر پست تمرکز کنند، نه ارقام مربوط به لایک ها.

معایب احتمالی پنهان کردن لایک هایتان

در حالی که حذف لایک ها می تواند برای برخی مفید باشد، از منظر تجاری ممکن است کسب و کار شما را تحت تاثیر قرار دهد. اغلب شرکت های بزرگ بر اساس تعداد لایک هایی که یک کسب وکار یا اینفلوئنسر دریافت می کند، تصمیم می گیرند با چه کسی همکاری کنند. هرچند فاکتور های دیگری مثل تعداد فالوئر، تعداد کلیک و بازدید از استوری هم وجود دارد، اما به هر حال لایک هر پست یکی از بزرگترین فاکتور های تصمیم گیری برای اسپانسر ها است. یک مطالعه اولیه نشان می دهد حساب هایی که لایک های خود را مخفی می کنند و بین 5 هزار تا 200 هزار فالوئر دارند، تا 15 درصد کاهش لایک داشته اند. تعداد لایک های کمتر، چه آن ها را نمایش بدهید چه ندهید، می تواند به فرصت های کمتری برای همکاری با اسپانسر ها و حمایت های مالی منجر شود.

کاهش شفافیت و اعتماد کاربران

یکی از راه های از دست دادن آسان اعتماد مشتریان، پنهان کردن اطلاعات و داده ها است. مثلا زمانی که اینستاگرام، یوتیوب و توئیتر گزینه ای را برای محدود کردن پاسخ ها و نظرات ارائه کردند، این حرکت به دلیل ارائه اختیارات بیشتر به کاربران مورد تحسین قرار گرفت. اما وقتی بسیاری از افراد و کسب و کار ها شروع به استفاده از این گزینه کردند، مشتریان احساس می کردند که ساکت شده اند و نمی توانند نظر خود را بیان کنند.

همان طور که غیرفعال کردن نظرات برای برخی حرکتی مشکوک است، این احتمال وجود دارد که خصوصی سازی لایک ها باعث ایجاد ناراحتی در مشتریان شود. دنبال کنندگان ممکن است تصور کنند پنهان کردن لایک ها به این معنی است که مسئله ای در محتوا وجود دارد. اما یکی از راه های آگاهی از احساسات فالوئر ها این است که مستقیماً نظر آن ها را در مورد پنهان کردن لایک ها بپرسید. می توانید به استوری های اینستاگرام بروید یا در توئیتر نظرسنجی کنید و یک گفت و گوی آزاد داشته باشید تا از شفافیت ارزش های کسب وکارتان اطمینان حاصل کنید.

پنهان کردن لایک ها هنوز برای بسیاری مفهوم نوی است و در حال حاضر اطلاعات کافی برای قضاوت در مورد این که آیا انجام این کار برای برند ها حرکت مناسبی است یا خیر وجود ندارد.

با این حال، به نظر می رسد که بیشتر مردم، کسب وکار ها و تولیدکنندگان محتوا ترجیح داده اند فعلاً لایک های خود را قابل مشاهده نگه دارند. به بیان بهتر، ممکن است مدتی طول بکشد تا به راحتی بتوانند فشار لایک ها را از دوش خود بردارند.

خبرنگاران فضای مجازی دریچه فناوری

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 21 مهر 1401 بروزرسانی: 21 مهر 1401 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 2179

به "چرا باید لایک های اینستاگرام خود را مخفی کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا باید لایک های اینستاگرام خود را مخفی کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید