چرا مردان 10 سال زودتر از زنان مبتلا به بیماری قلبی می شوند؟

به گزارش مجله اینمن، ایرنا/ عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: مردان 10 سال زودتر از زنان به بیماری قلبی مبتلا می شوند و در مقایسه با زنان، دیرتر به مراکز درمانی مراجعه می نمایند.

چرا مردان 10 سال زودتر از زنان مبتلا به بیماری قلبی می شوند؟

نیما نریمانی اضافه کرد: مردان با زنان تفاوت های اساسی دارند و بسیاری از مردان به نیازهای غذایی خود توجه چندانی نشان نمی دهند و از بهترین موادغذایی که سلامت آن ها را تضمین می نماید، غفلت نمایند.

وی با بیان اینکه بسیاری از مردان ادعا می نمایند، بیماری ندارند، گفت: انجام آزمایش درست در زمان مناسب یکی از مهمترین کارهایی است که یک مرد می تواند برای سلامت خود انجام دهد و باعث تشخیص زودهنگام بیماری می گردد، قبل از اینکه حتی علائم ظاهر شوند، پس درمان ساده تر می گردد.

نریمانی گفت: آزمایش می تواند منجر به تشخیص زودهنگام این بیماری گردد، گاهی حتی قبل از گسترش علائم با تشخیص زودهنگام درمان ها تاثیر بیشتری می گذارند چرا که با تشخیص زودهنگام، می توان بیماریها حتی سرطان را درمان و از عوارض جبران ناپذیر پیشگیری کرد.

این اورولوژیست ادامه داد: یکی از مهمترین دلایل ابتلای مردان به سرطان ریه، سیگار کشیدن است و احتمال ابتلا به آن را بالا می رود در حالی که با کاهش و حذف سیگار بسیاری از مسائل ریه و قلبی که در بین مردان شایع تراست، کاهش می یابد. برای حفاظت از قلب و ریه حتی در معرض دود سیگار دیگران قرار نگیرید زیرا این عامل یکی از آسیب هایی است که مردان را تهدید می نماید.

نریمانی گفت: رژیم غذایی نا مناسب و همچنین نداشتن تحرک کافی یکی از دلایل چاقی در مردان است، چاقی زمینه ساز بسیاری از بیماری های دیگر مثل دیابت بوده و گنجاندن یک برنامه مستمر ورزش می تواند جلوی بسیاری از بیماری ها از جمله چاقی را بگیرد.

به گفته این استاد دانشگاه، سرطان روده عظیم سومین سرطان شایع در مردان است و رشد و تکثیر سلول های سرطان روده تقریبا سریع است. غربالگری منظم سرطان، ورزش منظم، پرهیز از سیگار و الکل، مهمترین راهکارهای جلوگیری از این سرطان هستند.

نریمانی اضافه کرد: سرطان مثانه چهارمین سرطان شایع در میان مردان است و معمولا سرطان مثانه در افراد 55 سال به بالا دیده می گردد و این سرطان از بافت پوشش مثانه شروع می گردد و در نوع تهاجمی توسط سیستم لنف در سراسر بدن پخش می گردد و به روده، کلیه، کبد و ریه حمله می نماید.

این اورولوژیست اظهار داشت: بسیاری از مردان گمان می نمایند که بیمار نمی شوند و همین مساله باعث بروز مسائل بیشتر در آنها شده و حتی می تواند به مسائل جنسی نیز منجر گردد.

بر اساس آمارهای وزارت بهداشت، سرطان ریه شایع ترین سرطان در مردان در سراسر جهان گزارش شده که 15.5 درصد از کل موارد ابتلا در آخرین آمار (سال 2018 میلادی) را به خود اختصاص می دهد و سرطان های ریه، پروستات و روده عظیم در مجموع 44.4 درصد از تمام موارد سرطان (به غیر از سرطان پوست غیر ملانوما) را تشکیل می دهند.

شمار مبتلایان مرد به سرطان هشت میلیون و 818 هزار و 685 نفر گزارش شده و سرطان ریه با یک میلیون و 368 هزار و 524 مورد ابتلا و 15.5 درصد از تمام موارد ابتلا به سرطان، سرطان پروستات با یک میلیون و 276 هزار و 1.6 مورد ابتلا و 14.5 در از تمام موارد، سرطان روده عظیم با یک میلیون و شش هزار و 19 مورد ابتلا و 11.4 درصد از تمام موارد ابتلا به سرطان، سرطان معده با 683 هزار و 754 مورد ابتلا و 7.8 درصد از کل، سرطان کبد با 596 هزار و 574 مورد ابتلا و 6.8 درصد از کل، سرطان مثانه با 424 هزار و 82 مورد ابتلا و 4.8 درصد از کل و سرطان مری با 399 هزار و 699 مور د ابتلا و 4.5 درصد از کل است.

منبع: همگردی
انتشار: 3 فروردین 1400 بروزرسانی: 3 فروردین 1400 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 1532

به "چرا مردان 10 سال زودتر از زنان مبتلا به بیماری قلبی می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا مردان 10 سال زودتر از زنان مبتلا به بیماری قلبی می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید