10 نشانه که تعیین می نماید سگ تان استرس دارد

به گزارش مجله اینمن، استرس در سگ ها شایع تر از چیزی است که شما فکرش را می کنید. دلایل مختلفی برای ایجاد این حس در سگ تان وجود دارد. اما چگونه بفهمید که حیوان تان استرس دارد یا خیر؟

10 نشانه که تعیین می نماید سگ تان استرس دارد

برخی از رایج ترین دلایل استرس در سگ ها شامل، آسیب های روحی، عوض شدن محیط، مسائل فیزیکی، زایمان، تغییر در برنامه روتین ، جدایی و … است. یکی از رفتارهایی که موجب بروز استرس در سگ تان می گردد، تربیت کردن همراه با تنبیه زیاد است.

با شناختن نشانه های استرس در سگ ، می توانید او را درمان کنید و حس آرامش را به سگ تان برگردانید.

1- تکان خوردن یا لرزیدن

طبیعی است که سگ تان در هنگام بازی و شوخی از شدت هیجان تکان بخورد اما لرزیدن همیشگی و غیر نرمال، نشانه استرس است. برخلاف لرزشی که سگ ها در هنگام تماشا شخصی که دوست دارند انجام می دهند، لرزش های ناشی از استرس معمولا با نشانه های دیگری هم همراه است. دوست پشمالوتان ممکن است مخفی گردد، غرش کند و یا نشانه های خشم در صورتش پدیدار گردد.

2- ریزش موی بیش از حد

مقداری ریزش مو در هر روز نرمال است، اما مو ریزی بیش از حد می تواند نشانه استرس باشد. در هنگام این هنگام، هورمون های دخیل در استرس باعث ریزش موی سگ تان می شوند. ریزش مو می تواند با لرزیدن بدن سگ تان هم همراه باشد.

3- خمیازه کشیدن زیاد و بیشتر شدن ساعات خواب سگ

اگر با برنامه خواب سگ تان آشنا باشید، به محض اینکه سگ بیشتر از حد معمول همواره بخواهد، متوجه خواهید شد. افزایش خواب و بیشتر شدن تعداد خمیازه های حیوان، نسبت به همواره، نشانه استرس داشتن او است.

4- گوش های به عقب میخ شده

شرایط قرار گیری گوش های حیوان تان، چیزهای زیادی راجع به احوالات او به شما می گوید. در حقیقت سگ ها با استفاده از گوش شان هیجان یا استرس را نشان می دهند. گوش هایی که محکم در امتداد سر به عقب رفته اند، به راحتی به شما می گویند که سگ تان احساس ناراحتی و استرس دارد.

البته هر سگی فرم گوش های خاص خودش را دارد. پس حواس تان را به مدل گوش های سگ تان جمع کنید و حالت عادی و غیر عادی آنها را بدانید.

5- ناله یا واق واق کردن بیش از حد

واق واق کردن سگ های حرکتی کاملا طبیعی است، اما هنگامی که سگ این کار را بیش از میزان انجام دهد، نشان میدهد سگ تان هیجان زده است و یا استرس دارد.

واق واق کردن زیاد معمولا به علت زایمان، درماندگی و یا استرس ناشی از جدایی است. اگر فکر می کنید سر و صدای زیاد سگ تان به خاطر استرس است، با دامپزشک تماس بگیرید.

6- تنهایی

درست مانند وقتی که شما استرس دارید و می خواهید تنها باشید، سگ تان هم وقتی تحت استرس است گوشه نشین تر می گردد. البته این، به نوع سگ هم بستگی دارد. اگر سگ تان تا به حال اجتماعی بوده و مدتی است انزوا طلب شده، ممکن است این حرکتش نشانه استرس او باشد. تعیین شده که سگ ها خودشان را از موقعیت های استرس زا یا صداهای بلند مانند آتش بازی یا طوفان، مخفی می نمایند. سگ هایی که تحت استرس هستند مدام در پشت مبلمان قایم می شوند و رویشان را از صاحب شان برمی گردانند.

7- نفس نفس زدن بدون هیچ علتی

وقتی سگ تان گرمش است و سعی دارد خود را خنک کند، نفس نفس زدنش امری عادی است. اما اگر سگ تان بدون هیچ علتی این کار را انجام می دهد و گوش هایش را هم به عقب داده است، احتمالا تحت استرس است. به غیر از نفس نفس زدن، برخی سگ ها انگار آغاز به لیس زدن همه چیز می نمایند. نفس نفس زدن می تواند به علت هایی مانند بیماری های مزمن، ضربه وارد آمدن به سر، مسمومیت و یا دیگر دلایل بروز کند. پس هیچ گاه نفس نفس زدن بی علت سگ تان را ساده نگیرید و از کنار آن نگذرید و اگر سگ تان برای مدتی طولانی، و بدون علت، این کار را انجام داد، با دامپزشک تماس بگیرید.

8- جمع کردن دم

حواستان به موقعیت قرارگیری دم سگ تان باشد تا نشانه های استرس در او را به سرعت تشخیص دهید. جمع کردن دم در بین پا، یکی دیگر از نشانه های استرس در سگ ها است. البته این کار معانی دیگری مانند خشم، ترس و هیجان هم دارد. این حرکت یکی از نشانه های معمول ترس در سگ ها است و نباید به آن بی توجهی گردد.

9- مسائل گوارشی

اگر چه مسائل گوارشی سگ ها را معمولا به غذا یا دیگر بیماری ها مربوط می دانند، مسائلی مانند اسهال و یبوست می توانند مربوط به استرس باشند. در هنگام استرس هورمون هایی در بدن سگ تان آزاد می گردد که روی باکتری های روده تاثیر می گذارد و باعث به وجود آمدن مسائلی مانند اسهال و یبوست می گردد. علاوه بر این، اگر سگ تان در خانه دچار حادثه ای شده باشد، او هم مانند شما، سطوح مختلفی از استرس را تجربه خواهد نمود.

10- کم شدن اشتها

اگر چه سگ ها عاشق غذا هستند و در هر جایی که باشند در پی آن می گردند، سگی که تحت استرس است اشتهای خود را از دست می دهد و یا نسبت به غذایش سخت گیر می گردد. پس اگر سگ تان اشتهایش را از دست داده، بهتر است با دامپزشک تماس بگیرید.

منبع: فوت و فن / top10homeremedies.com
انتشار: 18 مرداد 1401 بروزرسانی: 18 مرداد 1401 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 2143

به "10 نشانه که تعیین می نماید سگ تان استرس دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 نشانه که تعیین می نماید سگ تان استرس دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید