اسلامی: مذاکرات سازنده بود، گروسی دوباره به تهران می آید

به گزارش مجله اینمن، رئیس سازمان انرژی اتمی پس از ملاقات مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در تهران گفت: مذاکرات سازنده ای را انجام دادیم و قرار شد مدیرکل در آینده نزدیک به تهران سفر کند.

اسلامی: مذاکرات سازنده بود، گروسی دوباره به تهران می آید

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرنگاران، محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی امروز یکشنبه 21 شهریورماه در محل سازمان انرژی اتمی میزبان رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی بود.

محمد اسلامی پس از ملاقات در جمع خبرنگاران گفت: امروز به دعوت سازمان انرژی اتمی آقای رافائل گروسی به تهران تشریف آوردند و مذاکرات خوب و سازنده ای را انجام دادیم. روح حاکم بر مذاکرات ایجاد فرصت برای توسعه همکاری ها در چارچوب موازین و مقررات آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

معاون رئیس جمهور گفت: کل مسائل فیمابین اساسا فنی است و هیچگونه مسائل سیاسی، جایگاهی را در روابط فیمابین نخواهد داشت.تفاهم کردیم در اجلاس آینده آژانس شرکت و در حاشیه اجلاس مذاکرات خودمان را ادامه دهیم.

اسلامی در ادامه گفت: توافق کردیم مدیرکل آژانس در آینده نزدیک به تهران سفر و مذاکرات را در سطوح مختلف انجام دهد.

وی اعلام کرد: بعلاوه توافق کردیم برای تعویض کارتهای حافظه دوربین های نظارتی، تیم فنی مربوطه بعد از توافق به ایران بیایند و بتوانند اقداماتی را که باید برای دوربینها به لحاظ فنی انجام بدهند را انجام داده و کارتهای حافظه طبق روالی که طبق پادمان است و در ایران نگهداری و پلمپ می گردد، همان جا کارتهای قدیمی را پلمپ می نمایند و کارت های تازه حافظه را در دوربین ها نصب خواهند کرد که روال جاری و طبیعی در سیستم نظارتی آژانس است.

او بعلاوه تاکید نمود: برای ما آنچه حائز اهمیت است و برای آقای گروسی هم عین همین را در تبادلات فکری که انجام دادیم، اعتمادسازی است و این که اعتماد متقابل بین ایران و آژانس پابرجا وجود داشته باشد و آژانس طبق ضوابط و تکالیف قانونی خودش در جهت پیشبرد برنامه های هسته ای ایران، نقش موثرتری ایفا نماید و یاری کند به شتاب بخشیدن به پیشرفت فناوری هسته ای در جمهوری اسلامی ایران.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی شب گذشته (شنبه) در رأس هیأتی به منظور ملاقات و گفت وگو با رئیس سازمان انرژی اتمی وارد تهران شد.

گروسی هم بعد از این ملاقات، در جمع خبرنگاران گفت: برای من این بازدید بسیار مهم است چون بعد از روی کار آمدن دولت تازه است. این بدان معناست که ایران و آژانس باید با هم کار نموده و همکاری خود را توسعه دهند.

گروسی در ادامه از اسلامی و مهمان نوازی و گفتگوی مثبت و عمیقی که داشتند قدردانی کرد و ادامه داد: ما باید درباره مسائل با هم مذاکره و گفتگو داشته باشیم. این اولین ملاقات من بعد از انتصاب اسلامی است و درباره مسائل فنی صحبت شد.

وی گفت: ظرف کمتر از دو هفته کنفرانس عمومی آژانس برگزار خواهد شد و این یکی از رویدادهای مهم در دنیا است. شاد شدم شنیدم آقای اسلامی سرپرستی هیأت ایرانی را دارد و توافق کردیم ادامه مذارکات را در وین ادامه دهیم و پس از آن من مجدداَ برای گفت وگوی سطح بالا با مقامات ایرانی به ایران برمی گردم. شادم گفت وگوهای ما مثبت بود.

این نخستین سفر گروسی به تهران در دولت سیزدهم و اولین ملاقات وی با محمد اسلامی رئیس تازه سازمان انرژی اتمی است. این سفر در آستانه نشست شورای حکام آژانس صورت گرفته است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 23 شهریور 1400 بروزرسانی: 23 شهریور 1400 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 1813

به "اسلامی: مذاکرات سازنده بود، گروسی دوباره به تهران می آید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسلامی: مذاکرات سازنده بود، گروسی دوباره به تهران می آید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید