اصفهک؛ روستایی که شاهد عینی زلزله بود

به گزارش مجله اینمن، در بخش دیهوک همین منطقه خانه هایی از خشت و گل کنار هم چیده شده اند و روستای اصفهک را تشکیل داده اند.

اصفهک؛ روستایی که شاهد عینی زلزله بود

اگر بین انتخاب روستاگردی در یک بافت تاریخی و کویرگردی و آسمان نورانی اش شک دارید، پیشنهاد ما به شما روستای اصفهک است. این روستای تاریخی در دل کویر طبس قرار گرفته و همه ویژگی های دل خواهتان را یک جا دارد. با مجله گردشگری دلتا همراه باشید.

روستای اصفهک کجاست؟

به استان خراسان جنوبی که بروید در حدود 38 کیلومتری شرق شهر طبس می توانید یک بافت تاریخی جالب ببینید. اصفهک یکی از روستاهایی است که شاهد عینی زلزله مرگ بار و تلخ طبس بود.

ماجراجویی در یک هزارتوی کاه گلی

بافت تاریخی اصفهک علت سفر به آن است. وارد این قسمت از روستا که بشوید ماجراجویی آغاز می گردد. اگر یکی پرواز کند و از بالای سرتان از شما و مسیر جلویتان عکس بگیرد، انگار جلوی یک هزارتو ایستاده اید. برای این ماجراجویی وقت بگذارید و مدتی بی خیال ساعت و عقربه هایش بشوید.

طبیعت گردی در روستای اصفهک

کویر هم طبیعت مخصوص به خودش را دارد. موقع روستاگردی و کویرگردی در اصفهک می توانید پوشش گیاهی خاص آن را هم ببیند.

می خواهیم آسمان پر ستاره کویری اصفهک را هم جزو طبیعتش در نظر بگیریم. شاید بتوان گفت آسمان شب همان علتی است که هر کویرگردی را به این منطقه های کویری می کشاند.

مسجد جامع روستای اصفهک

فرض کنید شما در یکی از کنج های مسجد ایستاده اید و دوستتان در دورترین کنج نسبت شما ایستاده. حالا به دوستتان بگوید خیلی آرام و حتی به شکل زمزمه حرف بزند. در این لحظه قرار است غافل گیر شوید، چرا که صدای او را واضح می شنوید. برای همین معماری جالب مسجد جامع اصفهک را شبیه به بیسیم و تلفن می دانند.

حمام قدیمی روستای اصفهک

حمام قدیمی روستا جزو حمام های خزینه ای بوده که بعد از زلزله کاملا بازسازی شد. احتمالا در گذشته مردم روستا به جای پول به مسئول حمام گندم می دادند و از آن استفاده می کردند.

رصدخانه کویری اصفهک

آفتاب که غروب می نماید، این رصدخانه پاتوق گردشگران و کویرگردهای منطقه می گردد. تماشای آسمان صاف، چشمک زدن ستاره ها و دنبال کردن کهکشان ها با چشم خودتان، از آن تماشای هایی است که فقط در عکس و فیلم ها می بینید.

شغل مردم روستا و سوغاتی هایشان

می توان گفت که آب، بزرگ ترین دارایی اصفهک است. چندین قنات مختلف در خود روستا و اطرافش وجود دارد. برای همین شغل اصلی مردم روستا کشاورزی و دامپروری است.

چه فصلی از سال مسافر اصفهک بشویم؟

با وجود کویری بودن اصفهک، چون در کنار رشته کوه های مرکزی قرار گرفته آن قدر هم گرمای غیر قابل تحملی ندارد. برای همین خیلی محدودیتی برای انتخاب فصل مناسب سفر ندارید ولی خب به طور کل بهار و پاییز جزو پرطرفدارترین فصل های کویرگردی هستند.

پیشنهاد مطالعه: برای تماشا مطالب بیشتر از ایران شناسی گورستان اسرارآمیز بهشهر که مردگان در آن نمی پوسند! را بخوانید.منبع: پیام دلتا
انتشار: 22 بهمن 1401 بروزرسانی: 22 بهمن 1401 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 2236

به "اصفهک؛ روستایی که شاهد عینی زلزله بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصفهک؛ روستایی که شاهد عینی زلزله بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید