اعلام آمادگی لوکاشنکو برای تقسیم قدرت در بلاروس

به گزارش اینمن، پس از آنکه خانم سوتلانا تیخانوفسکایا رهبر مخالفان دولت بلاروس روز دوشنبه برای هدایت و رهبری کشورش اعلام آمادگی و خواستار برگزاری انتخابات ریاست جمهوری جدید و عادلانه شد، الکساندر لوکاشنگو هم خاطرنشان کرد که برای تقسیم قدرت در کشورش آمادگی است.

اعلام آمادگی لوکاشنکو برای تقسیم قدرت در بلاروس

به نقل از خبرگزاری رویترز، سوتلانا تیخانوفسکایا امروز با انتشار یک فیلم ویدئویی از لیتوانی، از مقام های اجرای قانون و امنیت خواست که از جانبداری از دولت الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوری بلاروس دست بکشند و چنانچه این کار را انجام دهند، رفتار گذشته شان بخشیده خواهد شد.

این ویدئو در حالی منتشر شد که روز گذشته (یکشنبه) مرکز شهر مینسک (پایتخت) شاهد بزرگترین تجمع علیه لوکاشنکو بود و معترضان خواستار استعفای وی شدند.

لوکاشنکو هم اعلام کرده که حاضر به تقسیم قدرت است اما نه از طریق فشارها و تظاهرات خیابانی. او تاکید کرده است که هرگز انتخابات جدیدی در کار نخواهد بود؛ چیزی که مخالفان خواستار آن هستند.

رهبر مخالفان گفت: برای عهده داری مسئولیت و اقدام به عنوان رهبر ملی در طول این دوران، آمادگی دارم.

وی که قبلا معلم زبان انگلیسی بوده، اکنون به یکی از چهره های مخالف لوکاشنکو تبدیل شده است.

رهبر مخالفان بلاروس هفته گذشته به خارج از این کشور گریخت و گفت که این کار را به خاطر امنیت فرزندانش انجام داده است، اما خیلی زود آغاز به انتشار ویدئوهایی برای معترضان ضد دولتی کرد و آنها را به ادامه اعتراض ها فراخواند.

ناآرامی ها در بلاروس در پی اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در این کشور آغاز شد و به بخش هایی از جامعه سرایت کرد که به طور معمول وفادار به رئیس جمهوری تلقی می شدند، به طوری که کارگران کارخانه های بزرگ دست از کار کشیدند و بخشی از بدنه پلیس، روزنامه نگاران رسانه های دولتی و یکی از سفیران بلاروس به صف معترضان پیوستند.

مخالفان لوکاشنکو مدعی اند که وی در انتخابات ریاست جمهوری تقلب کرده است تا ماندن خود در قدرت را تضمین کند. اما لوکاشنکو با استناد به نتایج رسمی اعلام شده که از تصاحب بیش از 80 درصد آرا از سوی وی حکایت دارد، شکست در انتخابات را رد کرده است.

در همین حال، روسیه بر آمادگی برای ارائه کمک های لازم به بلاروس برای حل مسائل این کشور براساس قرارداد ایجاد دولت اتحادی روسیه و بلاروس و از طریق سازمان پیمان امنیت جمعی تاکید کرده است.

بلاروس کشوری کوچک در غرب روسیه است که تنها 10 میلیون نفر جمعیت دارد اما از این نظر حائز اهمیت است که آخرین سنگر روس ها در مقابل پیشروی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به مرزهای روسیه به حساب می آید.

سایر همسایگان غربی روسیه در اروپای شرقی دیرزمانی است که به غرب پیوسته اند و بر سر عضویت در ناتو با یکدیگر به شدت رقابت می کنند.

، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 14 مهر 1399 بروزرسانی: 14 مهر 1399 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 1192

به "اعلام آمادگی لوکاشنکو برای تقسیم قدرت در بلاروس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام آمادگی لوکاشنکو برای تقسیم قدرت در بلاروس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید