اغلب کرونایی ها درگیر ویروس انگلیسی شده اند، افزایش بیماران بدحال

به گزارش مجله اینمن، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفت: اغلب بیماران مبتلا به کرونا در چند هفته اخیر، گرفتار ویروس انگلیسی شده اند.

اغلب کرونایی ها درگیر ویروس انگلیسی شده اند، افزایش بیماران بدحال

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری مهر، محمدرضا صالحی، اضافه کرد: ویروس کرونای انگلیسی این قابلیت را دارد که جهش های جدیدی پیدا کند که در جمعیت های با حجم بالاتر و بیمارانی که با نقص ایمنی هستند گسترش پیدا می نماید.

وی ادامه داد: ویروس جهش یافته انگلیسی، واگیری بسیار بالایی دارد یعنی تقریباً 70 درصد بیشتر از نوع ووهان قدرت سرایت دارد البته این ویروس رفتار بالینی متفاوتی ندارد و این نگرانی وجود دارد که به سمت جهش های خطرناک با رفتارهای بد بالینی برویم.

صالحی گفت: در حال حاضر وضع خیلی وخیم است و این ویروس جهش یافته با بالا بودن تعداد مبتلایان به صورت ناگهانی و حجم بالای بیمارانی که به سیستم بهداشتی و درمانی تحمیل می نماید می تواند نظم سیستم بهداشت و درمان را بر هم بزند که این بی نظمی می تواند موجب افزایش مرگ و میر باشد.

این فوق تخصص بیماری های عفونی و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران اضافه کرد: در روزهای گذشته تعداد تست مثبت، بستری و فوتی افزایش پیدا نموده است که این شرایط به قدرت بالای چسبندگی ویروس جهش یافته به سلول های انسان بستگی دارد.

وی گفت: مردم باید شیوه نامه ها را رعایت نمایند و مسئولین باید محدودیت ها را عملیاتی نمایند.

صالحی درباره علائم جدید بیماران کرونایی، گفت: تا به امروز تفاوت عمده ای از جهت نشانه های بالینی مشاهده نشده است و همچنان تب، سرفه، سردرد و بی حالی است ولی تفاوتی که اکنون شاهد هستیم با توجه به بالا رفتن حجم ابتلاء، افزایش تعداد بیماران بدحال است.

وی اضافه کرد: اگر این پیک بیماری کرونا با شیب تند افزایش پیدا کند احتمالاً با کمبود تخت بیمارستانی روبرو می شویم.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: حدود یک ماه و نیم است که واکسیناسیون عمومی در کشور با واکسن اسپوتنیک وی آغاز شده است که در فاز اول برای پرسنل بیمارستان های کشور که در جهت ارائه خدمات به بیماران کرونایی هستند تجویز شده است و البته واکسن سینوفارم از چین و کواکسین بهارات هند به این سبد اضافه شده است.

صالحی گفت: واکسیناسیون در کشور در حال اجرا است.

وی ادامه داد: فاز یک واکسن کوویران برکت بسیار خوب بوده است و در حال حاضر مراحل پایانی دز اول به داوطلبان فاز دو هستیم که در هفته های ابتدایی اردیبهشت وارد فاز سه می شویم.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره تفاوت های کرونا با حساسیت های فصلی گفت: در شرایط فعلی بهتر است تمام این موارد کرونا در نظر گرفته شوند و در موارد مشکوک تست بدهیم چون امکان شباهت در علائم وجود دارد اما تب بالا، اسهال، ضعف و بی حالی شدید و سردردهای قابل توجه معمولاً در حساسیت ها کمتر دیده می گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 12 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 12 اردیبهشت 1400 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 1606

به "اغلب کرونایی ها درگیر ویروس انگلیسی شده اند، افزایش بیماران بدحال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اغلب کرونایی ها درگیر ویروس انگلیسی شده اند، افزایش بیماران بدحال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید