ترامپ: خجالت می کشم بگویم در چند کشور حضور داریم

به گزارش مجله اینمن، رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه در کنفرانس خبری مشترک با رئیس جمهور ایتالیا گفت: خجالت می کشد بگوید آمریکا در چند کشور حضور دارد.

ترامپ: خجالت می کشم بگویم در چند کشور حضور داریم

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در کنفرانس خبری مشترک با رئیس جمهور ایتالیا با بیان اینکه خجالت می کشد بگوید آمریکا در چند کشور حضور دارد گفت که قصد دارد نظامیان آمریکا را از جا های دیگر غیر از سوریه هم خارج کند.

رئیس جمهور آمریکا گفت: می خواهم نظامیانمان را از جا های دیگر [غیر از سوریه]هم خارج کنم. این مسئله از لحاظ قانونی و دیپلماتیک نیازمند زمان است. ما در کشور های بسیار زیادی حضور داریم. خجالت می کشم بگویم چند کشور. رقم دقیقش را می دانم، ولی خجالت می کشم بگویم، چون بسیار احمقانه است. ما در کشور هایی حضور داریم و از آن ها حراست می کنیم که حتی از ما خوششان نمی آید. آن ها از ما سوءاستفاده می کنند.

ترامپ درباره تجهیزات و نیرو هایی که اخیراً آمریکا به عربستان سعودی اعزام کرده گفت: عربستان سعودی هزینه های استقرار نیرو های ما در این کشور را تقبل کرده است. آن ها کشور ثروتمندی هستند باید پول پرداخت کنند. کشور های دیگر هم باید پرداخت کنند.

رئیس جمهور آمریکا در بخش دیگری از این نشست خبری ضمن اشاره به اینکه ایران به اندازه آمریکا از داعش نفرت دارد خواستار آن شد که مسئولیت مبارزه با این گروه تروریستی به روسیه و کشور های واقع در خود خاورمیانه (غرب آسیا) واگذار شود.

ترامپ گفت: روسیه، ایران، سوریه و تا حد کمتری ترکیه همه به اندازه ما از داعش نفرت دارند. آنجا (خاورمیانه) بخشی از دنیای آن ها است. ما 7000 مایل با آنجا فاصله داریم. من محور تبلیغاتم را بازگرداندن نظامیانمان به کشور قرار دادم، الان هم دارم همین کار را انجام می دهم.

او دقایقی بعدتر در پاسخ به سوال یک خبرنگار دیگر باز هم این نظرات خودش را تکرار کرد. او گفت: روسیه به اندازه آمریکا از داعش نفرت دارد. ایران از داعش نفرت دارد. منظورم این است ما برای خاطر روسیه بجنگیم؟ برای ایران بجنگیم؟

وی اضافه کرد: سوریه از داعش نفرت دارد و ما آنجا هستیم و داریم داعش را می کشیم. این را از قلم نیاندازید ما 7000 مایل از آنجا فاصله داریم. روسیه خیلی نزدیک تر است. ایران، درست همانجا است. ترکیه همانجا است.

ترامپ به سوال یک خبرنگار مبنی بر اینکه آیا تصمیم رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه برای آغاز عملیات در سوریه او را شگفت زده کرده یا خیر، پاسخ منفی داد.

او در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا او به اردوغان برای آغاز عملیات در سوریه چراغ سبز نشان داده گفت: من به او چراغ سبز نشان ندادم. این حرفی که شما می زنید انحراف امیز است. دقیقاً عکس چراغ سبز بود.

وی در ادامه برای توضیح گفت که بعد از گفت وگوی تلفنی با اردوغان نامه ای به او نوشته که بسیار شدیداللحن بوده است. او گفت: ممکن است این نامه به زودی منتشر شود.

رئیس جمهور آمریکا گفت که تحریم های شدیدی علیه ترکیه در راهند. او گفت که قصد دارد نیرو های آمریکایی را به کشور بازگردانده و به جنگ های بی سرانجام سرانجام دهد.

رئیس جمهور آمریکا در پاسخ به نقدها لیندسی گراهام، سناتور جمهوری خواه آمریکایی از راهبرد او در سوریه گفت: لیندسی گراهام دوست دارد هزار سال دیگر در خاورمیانه باقی بماند و با هزاران نظامی آمریکا بار جنگ های دیگران را به دوش بکشد. من می خواهم از خاورمیانه خارج شوم.

رئیس جمهور آمریکا همچنین گفت که پ. ک. ک از لحاظ اقدامات تروریستی بدتر از داعش است.

او گفت: من وارد جنگ بین ترکیه و سوریه نخواهم شد. خصوصاً وقتی که... اگر کرد ها را در نظر بگیرید- یکبار دیگر می گویم با همه احترامی که برای آن ها قائلم- آن ها فرشته نیستند. اگر به پ. ک. ک. نگاه کنید، داعش به پ. ک. ک. احترام می گذارد، می دانید چرا؟ چون آن ها سرسخت تر از داعش هستند.

وی اضافه کرد: ما داریم کرد ها را مثل فرشته ها نشان می دهیم. ما به کرد ها پول دادیم، پول های هنگفت. ثروت های عظیم در اختیارشان گذاشته ایم. می دانید چیست؟ فوق العاده است. آن ها در کنار ما جنگیدند، اما کلی پول دادیم تا در کنارمان بجنگند.

کاخ سفید هفته گذشته بعد از گفت وگوی تلفنی ترامپ و رجب طیب اردوغان اعلام کرد که نیرو های آمریکایی از مناطق نزدیک به نوار مرزی سوریه و ترکیه عقب نشینی می کنند. بسیاری، این اقدام را چراغ سبز واشنگتن به آنکارا برای انجام عملیات علیه شبه نظامیان کرد در این مناطق تفسیر کرده اند.

اردوغان روز 17 شهریورماه از آغاز عملیات نظامی جدید این کشور در شمال سوریه خبر داد. وی اسم رمز این عملیات را چشمه صلح مطرح نمود و مدعی شد که مأموریت نیرو های مسلح ترکیه ممانعت از ایجاد گذرگاه تروریستی در طول مرز های جنوبی است.

در بیانیه کاخ سفید عنوان شده بود که ترکیه پذیرفته چند هزار عضو داعش را که در ماه های گذشته اسیر شده اند و حالا در اختیار آمریکا و کرد ها قرار دارند، تحویل بگیرد. اغلب این افراد اتباع اروپا هستند، اما با وجود درخواست مکرر ترامپ، سران کشور های اروپایی از پذیرش و محاکمه آن ها خودداری کرده اند. ترامپ پیشتر تهدید کرده بود که ممکن است این اسرا را آزاد کند.

ترکیه از هفته ها پیش اعلام کرده بود که قصد دارد علیه مناطق کردنشین شمال سوریه عملیاتی نظامی انجام داده و در نوار مرز با سوریه یک منطقه امن ایجاد کند. آنکارا برای این کار آوارگان سوری را بهانه و ادعا کرده که قصد دارد آوارگان مقیم در ترکیه را در این منطقه امن اسکان دهد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 7 آذر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 498

به "ترامپ: خجالت می کشم بگویم در چند کشور حضور داریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ: خجالت می کشم بگویم در چند کشور حضور داریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید