خبرنگاران مرحله اول تست انسانی رازی کوو پارس تا هفته آینده به خاتمه می رسد

به گزارش مجله اینمن، تهران - خبرنگاران - معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: مرحله اول تست انسانی واکسن ایرانی رازی کوو پارس تا آخر هفته آینده به پایان می رسد.

خبرنگاران مرحله اول تست انسانی رازی کوو پارس تا هفته آینده به خاتمه می رسد

دکتر محمدحسن فلاح مهرآبادی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش خبرنگاران افزود: تا به امروز 2 دوز تزریقی به تمام داوطلبان مرحله اول تست انسانی واکسن تزریق شده است و 28 داوطلب هم دوز استنشاقی دریافت کرده اند.

وی تعداد داوطلبان مرحله اول تست انسانی واکسن رازی کوو پارس را 133 نفر گفت و یادآور شد: داوطلبان باید سه دوز واکسن دریافت کنند که 2 دوز آن تزریقی و دوز آخر هم استنشاقی است.

این محقق به شرایط جسمی داوطلبان اشاره کرد و گفت: تا کنون هیچ عارضه جدی برای داوطلبان به وجود نیامده و شرایط عمومی آنان خوب است.

آغاز مرحله دوم تست انسانی به احتمال زیاد از خرداد 1400

فلاح مهرآبادی درمورد زمان آغاز مرحله دوم تست انسانی این واکسن اظهارداشت : پیش بینی می شود که از اول خرداد تزریق این مرحله آغاز شود.

وی ادامه داد: ثبت نام داوطلبان این مرحله و غربالگری آنان اجرا شده است و آماده ورود به مرحله دوم تست انسانی واکسن رازی کوو پارس هستیم.

معاون مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی یادآور شد: چهارشنبه هفته آینده در جلسه ای درمورد اخذ مجوز ورود به مرحله دوم تست انسانی این واکسن تصمیم گیری می شود.

فلاح مهرآبادی با بیان این که در کنار انجام کارآزمایی بالینی، مقدمات تولید واکسن در حال انجام است، پیش بینی کرد که از اواخر مرداد تولید انبوه واکسن رازی کوو پارس آغاز شود.

به گزارش خبرنگاران، کارآزمایی بالینی واکسن رازی کووپارس موسسه تحقیقات و سرم سازی رازی که نخستین واکسن تزریقی - استنشاقی پروتئین نوترکیب کرونا است، با تزریق مرحله اول تست انسانی به 2 داوطلب مرد روز یکشنبه 10 اسفند 99 با حضور کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی، جلیل کوهپایه زاده رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران و جمعی از مسوولان و محققان در بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) تهران آغاز شد.

تزریق واکسن رازی کووپارس دومین واکسن ایرانی کرونا است که از 10 اسفند ماه روی داوطلبان این طرح مطالعاتی انجام شد.

واکسن رازی کووپارس نخستین واکسن تزریقی - استنشاقی پروتئین نوترکیب کرونا است که توسط موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی و مطابق با دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت تولید و روز دوشنبه (20 بهمن 99) در همین موسسه مستقر در کرج رونمایی شد.

موسسه رازی از اسفند سال 1398 کار ساخت واکسن را آغاز و از روش واکسن پروتئینی نوترکیب که از ایمن ترین واکسن ها است، برای تولید آن استفاده کرد.

این موسسه در فاصله زمانی اسفند 98 تا سرانجام فروردین 99، کار طراحی این واکسن را به سرانجام رساند، در اردیبهشت دُوزسنجی و فرمولاسیون انجام شد و از خرداد ماه 99، آزمایش این واکسن روی 500 حیوان صورت گرفت.

منبع: ایرنا
انتشار: 7 خرداد 1400 بروزرسانی: 7 خرداد 1400 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 1652

به "خبرنگاران مرحله اول تست انسانی رازی کوو پارس تا هفته آینده به خاتمه می رسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مرحله اول تست انسانی رازی کوو پارس تا هفته آینده به خاتمه می رسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید