خبرنگاران کتاب دو منظومه نویافته در بوشهر منتشر شد

به گزارش اینمن، بوشهر- خبرنگاران- کتاب دو منظومه نویافته اثر بشیر علوی پژوهشگر و منتقد ادبی در بوشهر منتشر شد.

خبرنگاران کتاب دو منظومه نویافته در بوشهر منتشر شد

نویسنده، پژوهشگر و منتقد ادبی استان بوشهر جمعه شب در زمینه انتشار این کتاب گفت: این اثر شامل دو منظومه نایاب سال های سیاه و شکوفه ها از دست رفته دکتر مهدی حمیدی شیرازی است که با یافتن نسخه اهدایی رهی معیری و محمد گلبن توسط انتشارات آرون به چاپ رسیده است.

بشیر علوی اضافه نمود: هر دو اثر به صورت نسخه مایکروفیلم موجود بود که تصحیح و بررسی شد و منظومه سال های سیاه سال 1325و شکوفه ها 1317 به چاپ رسید و در همان ابتدای کار نایاب شد.

وی ادامه داد: از آنجا که در این دو اثر بویژه سال های سیاه بشدت به دستگاه پهلوی و بویژه پهلوی اول تاخته شده و اشعاری تند و گزنده در سرزنش و شماتت آن دوران و آن اشخاص سروده شده است، احتمال زیاد می رود که خیلی زود توسط عمال پهلوی جمع آوری و نابود شده باشد.

علوی اعلام کرد: این دو اثر به اثبات می رسانند که حمیدی شیرازی به طور صرف دغدغه عاطفه غنایی و فردی نداشته و نسبت به شرایط دوره و روزگار سیاسی و اجتماعی خود بی تفاوت نبوده است و شعرهایی غرّا و آتشین در رد ظالم و دوره ظلم سروده است.

وی اضافه نمود: کشور خدایان، انعکاس افکار ایرانیان، جزیره نشین، از مجسمه شاه به چه فکر افتادم، وطن!، ایده آل رضاشاه، نبردگاه شهریور، غوغای آذربایجان و ده ها عنوان شعر دیگر در این مجموعه نشانی از پر ملات بودن عاطفه اجتماعی و فکر و مؤلفه های ذهنی حمیدی شیرازی به شمار می رود.

علوی گفت: دراین اثر به مصاحبه با همسر و فرزند حمیدی شیرازی نیز پرداخته شده و بسیاری از نگارش بزرگان آن دوره از آثار حمیدی نیز ضمیمه شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 26 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: inman.ir شناسه مطلب: 1155

به "خبرنگاران کتاب دو منظومه نویافته در بوشهر منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کتاب دو منظومه نویافته در بوشهر منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید